2011. augusztus 04., 08:512011. augusztus 04., 08:51
Băsescu egyrészt nem rejti véka alá, hogy szívesen feltámasztaná a 2004-ben – történetesen az ő első államfői győzelme nyomán – hatalomra jutott DA Szövetséget, másrészt megüzente: még akkor sem bízná meg kormányalakítással a jelenlegi ellenzék miniszterelnök-jelöltjét, ha a balliberálisok jövőre a voksok több mint ötven százalékának begyűjtésével nyernék meg a törvényhozási megmérettetést, mivelhogy az USL nem párt, hanem pártszövetség.
Tegyük hozzá rögtön: az államfő érvelését támasztja alá az alkotmány, Băsescu ugyanis az alaptörvény nem eléggé precíz előírásait kihasználva érte el, hogy 2004-ben és 2008-ban ne a legtöbb szavazatot megszerző szociáldemokraták kerüljenek a kormányrúdhoz. Persze, kellettek ezekhez a bravúrokhoz a háttérben lebonyolított politikai alkuk és árulások is, amelyek révén hét évvel ezelőtt a később konzervatívvá vedlett humanistákat, két éve pedig az RMDSZ-t sikerült átcsábítani a PSD-től az elnöknek kedves erők táborába.
Ezeket az előzményeket ismerve Victor Ponta és Crin Antonescu önmaga számára végzetes hibát követ el, ha nem vonja le a közelmúlt tanulságait, merő blöffnek tartja Băsescu kísérletezéseit, és újfent az elnök egyszer már csúfos kudarcot vallott felfüggesztésével kacérkodik. Hiszen a gazdasági válság, majd az abból való kilábalás időszaka is azt bizonyítja, hogy az ellenzéknek nincs reális alternatívája a Boc-kabinet araszolva haladó kormányzati tevékenységére, népszerűségét jobbára a megszorító intézkedések miatt felháborodott lakosság elégedetlenségének köszönheti, hosszú távon azonban ez nem elég a választások megnyeréséhez. Márpedig a következő parlamenti megmérettetésig másfél év van hátra, ami bőven elegendő arra, hogy az államfő sikerre vigye a sokak számára blöffnek tartott stratégiáját. Pláne, hogy korábban többször bejött neki.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
szóljon hozzá!