Balogh Levente

Balogh Levente

Ellenzéki kilátástalanság

2022. április 15., 10:04

2022. április 15., 10:04

Hogy a magyar ellenzéknek még mindig nem igazán sikerült levonnia a megfelelő következtetéseket a csúfos választási kudarc után, azt az is jelzi, hogy még mindig nem mondott le egyik párt elnöke sem.

Hogy a magyar ellenzéknek még mindig nem igazán sikerült levonnia a megfelelő következtetéseket a csúfos választási kudarc után, azt az is jelzi, hogy még mindig nem mondott le egyik párt elnöke sem. Ehelyett igyekeznek a felelősséget rátolni a közös miniszterelnök-jelöltre. Ami annyiban jogos, hogy a kampány során mindent és mindennek az ellenkezőjét is összehordó Márki-Zay Péter valóban sokat tett azért, hogy az ellenzéki összefogás elbukjon, de azért a részt vevő pártok vezetőinek felelőssége sem elhanyagolható.

Igaz, a maguk szempontjából egyesek akár még sikernek is tekinthetik az eredményt. Hiszen akad néhány olyan párt, amely önállóan indulva legfeljebb annyi voksot kapott volna, mint a Kutyapárt. Ilyen a Párbeszéd, de az LMP és az MSZP is sikeresen a parlamenti küszöb alá küzdötte magát az utóbbi években. Ennek fényében az, hogy országgyűlési frakciót alakíthatnak, már valóban eredménynek mondható.

Nem panaszkodhat Gyurcsány Ferenc sem. Igaz, a DK terhelt múltú elnöke az egyik legfőbb olyan tényező, aki miatt sokan sohasem szavaznának az összefogásra, de így is ő és pártja vált az ellenzék legfőbb vezető erejévé.

A Momentum is örülhet, hiszen Brüsszel után Budapesten is parlamenti erővé vált. A Jobbikban viszont van miért aggódni, egyértelmű, hogy az ellenzéki összefogás a Gyurcsányra és a balliberális pártokkal való együttműködésre nemet mondó jobbikos szavazók miatt ért el pocsék eredményt. A nagy kérdés most az, hogy milyen jövő vár a hat pártra, amelyre most egyértelműen nemet mondott a választópolgárok többsége.

Az megmutatkozott, hogy együtt sem képesek többre, mint külön-külön, az elkötelezett Orbán-fóbiásokon kívül nem tudott igazán tömegeket megszólítani a hat, elvileg teljesen más doktrínát képviselő és kizárólag a kormány leváltásának szükségességében egyetértő párt, mivel a polgárok többsége nem tekintette hiteles alternatívának őket.

Ezért kérdéses, van-e értelme a következő négy évben is fenntartani az együttműködést, hiszen fennáll a veszélye, hogy még tovább morzsolódik a pártok amúgy is kiábrándult szavazóbázisa.

Van ugyanakkor olyan ellenzéki párt is, amely tényleg felhőtlenül örülhet: a Mi Hazánk, amely jobbról előzve került be az Országgyűlésbe. A Mi Hazánk egyértelműen annak a nyertese, hogy a Jobbik összebútorozott a balliberális pártokkal: a szavazói úgy döntöttek, hogy Jakab Péterék nyugodtan váljanak a Gyurcsány-szextett részévé, de ők ebből inkább nem kérnek. Igaz, már a Mi Hazánk is elindult a jobbikosodás útján – már abban az értelemben, hogy hasonlóan a Jobbik politikusaihoz, akik gyalázni kezdték a határon túli magyarokat, amikor rájöttek, hogy nem terem sok babér számukra a körükben, az újdonsült parlamenti párt elnöke is beleállt abba a narratívába, amely csalásgyanút kiáltva komolyan veszi azt az egyértelműen diverziós szándékú esetet, amely során „véletlenül” találtak meg Marosvásárhely mellett részben megégett szavazólapokat.

Apropó határon túliak: az ellenzéki pártoknak van egy kicsi, de annál hangosabb értelmiségi szurkolótábora Erdélyben, amely a pluralizmus jegyében kiabál kígyót-békát mindenkire, aki nem a balliberális oldal híve – hitelességükről annyit, hogy a nagy pluralizmusfetisiszták egyike korábban a Krónika betiltását pedzegette, amiért nem az ő világnézetével egyező írásokat közöl.

Egyik szószólójuk Eckstein-Kovács Péter volt kisebbségügyi miniszter, aki szerint a magyar kormányoldallal szövetkezve az RMDSZ feladta a transzilvanizmust. Nos, miért állna ellentétben a magyar nemzet egységességének hangsúlyozása azzal, hogy az erdélyi magyar közösséget bizonyos kulturális sajátosságok – ha csak kis mértékben is – megkülönböztetik az anyaországitól, ahogy a többi elszakított országrészben élőket is? Vagy ha esetleg a transzilvanizmus alatt azt érti valaki, hogy a különbségek túlhangsúlyozásával a szétfejlődés útját támogatja, azzal csak kárt okoz az erdélyi magyar közösségnek. Bár persze lehet, egyszerűen csak azt tartják frusztrálónak, hogy az erdélyi magyarok többsége a konzervatív oldallal rokonszenvez. Aki pedig attól tart, hogy a nemzet egységét hirdető kormánnyal szimpatizáló többség miatt tartják majd nemzetbiztonsági kockázatnak a magyarokat Romániában, azt megnyugtatjuk: anélkül is annak tartanak. Ráadásul kissé fonákul hangzik a transzilvanizmus számonkérése épp azon oldal részéről, amelynek hangadói a budapesti ellenzéki sajtóorgánumokban fejtik ki értékes publicisztikai tevékenységüket, és előszeretettel importálják a balliberális oldal retorikáját, amely a tolerancia jegyében mindenkit megbélyegez és kirekeszt, aki nem ért vele egyet.

Aztán rajongásuk budapesti tárgyaival együtt csodálkoznak, hogy az emberek elsöprő többsége nem kér belőlük és az ideológiájukból.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek

Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikai csatlós-e a választópolgár?

A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Csak a PNL menthet meg a PSD, az AUR, Orbán és a gonosz földönkívüliek összeesküvésétől!

Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.