2009. szeptember 01., 10:582009. szeptember 01., 10:58
A másik tábor ellenben úgy véli: volt, ami volt, a múltat nem érdemes bolygatni, a határrevíziós eszméknek a 21. században nincs helyük, szokjunk hozzá a megváltoztathatatlanba. Egy dologban azonban túlnyomó többséggel minden magyar – ideológiai hovatartozásától függetlenül – egyetértett, és egyetért ma is: abban, hogy 1920. június 4-én a franciaországi Versailles-ban született békeszerződések súlyos csapást mértek a magyarságra, amely a nemzet történelmének egyik legnagyobb tragédiája. Nos, Bauer Tamás nem ezek közé a magyarok közé tartozik.
A feloszlás szélén álló Szabad Demokraták Szövetsége alapítója, egykori országgyűlési képviselő nemrég a Heti Világgazdaság hasábjain nem kevesebbet állított, mint hogy „ideje szakítani azzal a nézettel, hogy Trianonban súlyos igazságtalanság történt”. Nem mellékes: a budapesti közgazdász a jobbikos Vona Gábor (micsoda páros!) ama korábbi felvetése alapján fogalmazta meg állítását, miszerint kialakulhat még olyan történelmi szituáció, hogy közös megegyezéssel minden magyar újra egy hazában élhetne. Amelyet persze Bauer nem támogatna, hiszen akkor nem magyarok milliói kerülnének kisebbségi helyzetbe, ami eszmefuttatása szerint nagyobb tragédia lenne annál, hogy 89 évvel ezelőtt történetesen magyarok milliói fölött húzták el az országhatárt.
Bauer Tamás nézetével talán foglalkozni sem érdemes, elrettentő példának azonban kiváló. Pláne, ha tudjuk, hogy az MSZMP egykori oszlopos tagja néhány évvel ezelőtt még ördögtől való kezdeményezésnek nevezte a kettős állampolgárság megadását, a határon túli magyaroknak pedig azt ajánlotta: legyenek lojális polgárai az utódállamoknak, és tekintsék hazájuknak Ukrajnát, Szlovákiát, Romániát és Szerbiát. Napi aktualitásra leképezve: ugyan ne ágáljanak a felvidéki magyarok a nyelvtörvény ellen, hanem beszéljenek otthon is szlovákul. És persze éltessék Trianont.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.