Pataky István

Pataky István

Élet Dragnea után

2019. május 29., 08:392019. május 29., 08:43

2019. május 29., 08:392019. május 29., 08:43

Esetenként politikai befolyással, titkosszolgálati beavatkozásokkal ugyan, de működik a korrupcióellenes harc Romániában. A Liviu Dragnea elleni ítélet a normalitást, a jó irányt mutatja, s az már csak a spekulálóknak adhat témát, hogy vajon mi történt volna hétfőn a bíróságon, ha az előző napi voksolás egy nagyarányú PSD-győzelemmel zárul.

A román politika erős emberét nincs miért sajnálni, viszont az a leplezetlen, hisztérikus öröm, ami az ellenzéket kiszolgáló hírtelevíziók közvetítéseiből, műsoraiból áradt idétlen és felesleges volt. Mi fog változni valójában? Egycsapásra fellendül az autópálya-építés? Vége az ínséges időknek a román egészségügyben? Hirtelen megemelkedik az oktatás színvonala? Független lesz az igazságszolgáltatás? Magyarbaráttá válik az erdélyi közigazgatás? Vagy csupán arról van szó, hogy a hatalomra vágyó ellenzék megszabadult legveszélyesebb ellenfelétől?

A parlamentben izgalmas hetek, hónapok következnek. Az európai parlamenti (EP) választások két győztese – amelyből csak az egyik végzett az első helyen néhány százalékos előnnyel – hirtelen mondanivaló nélkül maradt. Nincs Dragnea, nincs ellenségkép. Bizonytalanul, érezhetően kényszeredetten Viorica Dăncilă miniszterelnök lemondását követelik, miközben tisztában vannak azzal, hogy a kabinet lemondásakor lennének csak bajban. Közben máris megkezdődött a PNL és az USR–PLUS közötti harc. Míg Ludovic Orbanék bizalmatlansági indítvánnyal igyekeznek gyengíteni, esetleg megbuktatni a kormányt, addig Dacian Cioloșék inkább előre hozott választást szeretnének, mert úgy érzik, csúcson lévő népszerűségük akár győzelmet is hozhat. Akkor pedig ők adhatnák az új miniszterelnököt. Mert jelen állás szerint egy esetleges új parlamenti többség kialakulása, illetve Dăncilă távozása esetén jó eséllyel Rareș Bogdan jó barátja, a részben magyar származását magyarellenes politizálással kompenzáló Ludovic (Lajos) Orban követné a „vörös pestist” terjesztő szőke hölgyet a miniszterelnöki székben. És akkor még nem beszéltünk a közelgő elnökválasztásról. Az USR már bejelentette, hogy saját jelöltje lesz, ami a Klaus Johannisra épülő PNL számára casus bellit jelent.

De az izzadságszagú vasárnapi menet után most a sikerét ünneplő RMDSZ-nek sem lesz könnyű élete. Az EP-ben viszonylag tiszta a kép, hiszen a Fidesz tizenhárom képviselőjében atombiztos szövetségesekre talál. Ez akkor sem kerül veszélybe, ha az óriási választási győzelmet arató magyar kormánypárt és a belső vitákkal küszködő Európai Néppárt viszonya véglegesen elmérgesedik. A bukaresti törvényhozásban ellenben finoman szólva izgalmas helyzetek állhatnak elő. A Pro Románia Párt és a Dragnea nélküli PSD esetleges összeborulása feleslegessé teheti az RMDSZ-t a jelenlegi kormányzati többség számára, az ellenzék viszont egy ideig büntetheti a magyar pártot a Dragneának adott korábbi segítő kéz miatt. Azaz az RMDSZ román partnerek nélkül maradhat. És bár vannak, akik éppen ezt tartanák a megfelelő pozíciónak, az eredményeket illetően ez annyira lenne hasznos, mint a sarokba állított, sértett kismalac sikítása.

3 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Izrael Irán ellen

Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.

Makkay József

Makkay József

Súlyos megszorításokkal köszönhet be az új román kormány

Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.

Balogh Levente

Balogh Levente

Koalíciós szakítás Iohannis miatt?

A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.