Kiss Judit

Kiss Judit

Döntéshozók „példamutatása”

2021. március 31., 09:462021. március 31., 09:46

Jól tudjuk, minden ország kétségbeesetten próbálkozik, hogy visszaszorítsa az élet legtöbb területét masszívan érintő világjárványt, tehát nem csoda, hogy olykor tévúton jár, korrigálni, igazodni, újratervezni kénytelen. Azt is tudjuk, hogy a világ egyetlen jelenlegi kormányának, országának sem lehetett gyakorlata abban, milyen lépéseket, óvintézkedéseket kellene tenni egy pandémia hatékony leküzdéséhez.

Természetes, hogy senki sem tévedhetetlen: a világ különböző országainak hatóságai kísérleteznek, próbálkoznak több vagy kevesebb sikerrel, akad módszer, ami beválik, és persze olyan is, ami hiábavalónak bizonyul. Józan ésszel az is belátható, hogy nincs az az ország, az a kormány, amely úgy tudna bevezetni szigorításokat, hogy ne legyen az állampolgároknak kifogásuk, hogy minden intézkedés mindenkinek megfeleljen. De az is érthető, hogy a mindenki lelkét megpróbáló, nehéz és nem rövid pandémiás időszakban egyre inkább elegük van az embereknek a korlátozásokból. Mindez általánosan elmondható a világ bármely részéről, így Romániáról is. De azért országunk sajátos állapotai ezen túlmenően is megérnek egy misét, különös tekintettel arra, hogy milyen „példákat” mutatnak a jónépnek a döntéshozók.

Mivel Románia az összevissza hozott, ellentmondásos intézkedések, kisebbségellenesség országa volt a járvány előtt is, nem meglepő, hogy most sem jeleskedik következetességben, hitelességben, toleranciában. Beszédesen jellemzi a döntéshozók „példamutatását”, ahogyan gyakorta bort isznak, és vizet prédikálnak. Hogyan adjon hitelt megnyilatkozásaiknak az állampolgár, ha mondjuk maga az egészségügyi miniszter az, aki fittyet hány a szigorú maszkviselési előírásra a parlament épületében?

Vagy más példa: miként lehetne hitelességről beszélni egy olyan országban, ahol simán megtörténhet, hogy az a volt egészségügyi tárcavezető (Florian Bodog jelenlegi szociáldemokrata szenátor), akiről már évekkel ezelőtt kiderült, hogy doktorija legnagyobb részét plagizálta, most lazán a kolozsvári orvosi egyetem oktatói székébe ülhet? Vagy miként is adhatna hitelt az egyszerű polgár az intézkedések meghozóinak, amikor maguk a miniszterek sem jutnak dűlőre? Az oktatási tárca vezetője ugyanis arról panaszkodik a nyilvánosságnak, hogy nem tud megfelelően együttműködni járványügyi kérdésekben az egészségügyi miniszterrel. Joggal merül fel az emberekben: vajon megfelelő lovak húzzák, és egyáltalán egy irányba húzzák az ország szekerét?

És végül érdemes megemlíteni a politikum felől érkező másfajta „példamutatást”. A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem ritkán előkerülő nacionalista, vírustagadó szólamait vagy akár Klaus Iohannis államelnök tavaly májusi, gyűlöletbeszédnek minősített, uszító, a magyarokat sértő politikai megszólalását. A hasonló megnyilatkozások ugyanis borítékolhatóan erősítik a románság egy részében a magyarok által megtestesített ellenségképet. Addig elmenően, hogy a minap a korlátozásellenes demonstrációkon Pitești-en magyarellenes rigmusokat is skandáltak a tüntetők. Járvány­ügyi korlátozás vagy magyarság – egy kutya. A fő, hogy ellenség, ami akadályozza a zavartalan létezést...

Ideje lenne elmélázniuk a döntéshozóknak, hogy képesek-e hiteles, hatékony szövetségeseknek tűnni a járvány leküzdésében, vagy pedig újabb és újabb ellenségképeket kreálnak. Saját magukból éppúgy, mint egy hazai kisebbségből.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.