2012. június 15., 10:472012. június 15., 10:47
Ők azok, akiknek feltűnik, ha egy csapatnak jobban megy, és mivel az ismerőseik egy része a csapat drukkere, ő is megveszi magának a szurkolói mezt és sálat, és kijár a meccsekre, amelyek amúgy igazából nem is érdeklik. Az utóbbi néhány évben úgy jöttünk divatba mi, határon túli magyarok és határon túli területek is, mint egy népszerű labdarúgócsapat. Persze nem baj ez, hiszen volt olyan időszak, amikor bizonyos körök a létezésünkről sem vettek tudomást.
Ma viszont állami program keretében szervezik az elvileg legfogékonyabb korosztály, a diákok utaztatását a határon túli magyarok lakta területekre, ami jó ötlet, csak nagyon nem mindegy, mennyire alaposan tudják megismerni az itteni helyeket és embereket. Idegenvezető ismerősöm mesélte, hogy egy iskolai csoport kísérői ugyanazon nap alatt akarták megtekinteni Nagyvárad, Kolozsvár és Marosvásárhely nevezetességeit, majd további útjuk során Tamási Áron szülőházára is kíváncsiak voltak – de csak kívülről, mert bemenni nem volt idő. Igaz, ha már divatba jöttünk, akkor a felületesen tájékozott és tájékoztató médiaorgánumok esetében is erős a mezőny.
Az RTL Klub, amely eddig köztudottan nemigen foglalkozott a nemzeti ügyekkel, most hirtelen fölfedezte, hogy a Battonyától Nemesmedvesig terjedő vidéken túl is van élet. Utazási műsorukban bemutatják a Székelyföldet is. Rögtön az első adásban magabiztosan be is köszöntek, hogy akkor kezdjük székelyföldi körutunkat Székelyudvarhelyen, Hargita megye székhelyén. Szegény udvarhelyiek vélhetően azóta sem tudják, miért keresik ezek a hülye anyaországiak náluk a megyeházát.
De a határon túli ügyekben amúgy tájékozott közszolgálati csatorna is képes volt kijelenteni, hogy Nagyváradon található Erdély második legnagyobb gótikus temploma. Ami attól eltekintve, hogy nem Erdélyben járunk, hanem a Partiumban, nem második, hanem első az országban, és nem gótikus, hanem barokk, teljes mértékben megállja a helyét. De ha valaki jobban hisz a tévének, és a műsor nyomán mindenáron gótikát keres Nagyváradon, megoldjuk: legfeljebb elvisszük egy gótmetálklubba.
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.