Pataky István
2020. január 30., 08:362020. január 30., 08:36
2020. január 30., 08:592020. január 30., 08:59
Egy íróasztal mellől nehéz megítélni, mi zajlik pontosan egy kis, hagyományosan zárt közösségben. A hírek alapján Gyergyóditróban két, Srí Lankából érkezett pékségi alkalmazottnak azért kellett még a településről is elköltöznie, mert nem fehér a bőrük színe, s ezért sokan félnek tőlük, vagy egyszerűen zavarnak a jelenlétükkel.
Kézenfekvő, talán jogos is felháborodni, megdöbbenni, lenézően ítélkezni erről a kis székely közösségről, de ilyen és ehhez hasonló reakciók ezerszám vannak Európa nyugati, s magát fejlettebbnek tartó részein is. Ami ugyanakkor senkit nem ment fel semmi alól, csupán a Ditróban történtekre való nagy rácsodálkozást oldhatja picit. A büszke rasszista és a tájékozatlan, félretájékoztatott rettegő között olykor hajszálnyi a különbség. A migránskérdésben magát szakértőnek érző skanzenlakó pillanatok alatt a felesége, lánya testi épségét féltő nemzetvédővé emelkedik. Nem kell hozzá több, csak két messziről jött, fehérnek jóindulattal sem nevezhető pék.
A gyergyóditrói helyzet kicsiben és tragikomikusan ugyan, de mégiscsak olyan folyamatok zagyva egyvelege, amelyek már évek óta zajlanak Európában, Romániában. Azt ma már a legliberálisabbak sem tagadják, hogy az öreg kontinens számára problémát jelent a szűnni nem akaró migránsáradat. Amikor profin megszervezett embercsempészek menekültek vagy magukat menekülteknek nevezők tömegeit juttatják be illegálisan – azaz minden törvényes utat megkerülve – európai államokba, akkor válsághelyzetről beszélünk. Ezzel párhuzamosan létezik egy másik, nehezen kezelhetőnek tűnő krízis: az elöregedő, úgynevezett jóléti társadalmak fenntartásának ellehetetlenülése.
Vannak olyan európai országok, amelyek az egyik válsággal keresnek gyógyírt a másikra. Az ellenőrizetlenül érkezőket, a menedékkérőket potenciális munkaerőnek tekintik. És vannak más államok, ahol úgy gondolják, szabályozottan érkező, engedéllyel rendelkező vendégmunkásokkal pótolják a munkaerőhiányt. Románia – akárcsak a kínaiak, vietnámiak, törökök tízezreit foglalkoztató Magyarország – a második kategóriába tartozik. Az idén harmincezer, az Európai Unión kívülről érkező vendégmunkásra van szükség Romániában ahhoz, hogy enyhítsék a többmilliós emigráció drámai hatásait. A többnyire ázsiai országokból érkező munkavállalók éppúgy a jobb fizetésért érkeznek hozzánk, mint ahogyan a székely fiatal is a magasabb bér miatt választja Ausztriát, Kanadát, Ausztráliát vagy éppenséggel az Arab-öböl valamelyik országát.
Ha nincs pék, nem lesz helyben sütött gyergyóditrói kenyér. De az is tény: ha sok Srí Lankából, Indonéziából vagy – ad absurdum – a szintén rémisztően távoli Galacról érkező munkás veszi át a településről eltávozottak helyét, akkor Ditró kissé változni fog. A helyzet pofonegyszerű nagyváradi, kolozsvári, marosvásárhelyi szemmel, de fájdalmasan bonyolult is lehet Gyergyóditróban.
Balogh Levente
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
1 hozzászólás