Balogh Levente

Balogh Levente

De most komolyan, mire jó nekünk egy olimpiai arany?

2024. augusztus 23., 14:032024. augusztus 23., 18:46

2024. augusztus 23., 14:032024. augusztus 23., 18:46

Sajnálattal kell beismernünk: a párizsi olimpián szerzett aranyérmek hatására tényleg nem csökkent a kenyér, a sör és a téliszalámi ára, sőt a rezsiköltségek sem

De még a vegán szója lattéért is ugyanannyit kell fizetni.

Mindezt azért tartjuk fontosnak megjegyezni, mert

annak ellenére, hogy az ötkarikás játékok lassan két hete véget értek, még mindig gyakoriak az olyan kommentárok, amelyek kétségbe vonják az ott elért kiemelkedő eredmények jelentőségét.

Jelen sorok szerzője többször is látta azt a megjegyzést, hogy a kenyér ára nem csökken attól, hogy valaki néhány századdal rövidebb idő alatt futja le a száz métert, másvalaki terjedelmes bejegyzésben magasztalta az osztrák vasút minőégét, összehasonlítva azt a magyarral, nem elmulasztva hozzáfűzni, hogy az osztrák vasút annak ellenére is jobb, hogy az osztrákok egyetlen aranyat sem nyertek, mi meg hatot is.

Megint mások a kórházak versus stadionok örökzöld témáját vették elő.

Természetesen tudjuk: az ilyen megjegyzések jelentős hányada politikai indíttatású, ellenzéki érzelmű polgárok – vagy az esetek többségében inkább „bértrollnokok” – vetik őket képernyőre, a lumpenproli mentalitás táplálásával felkorbácsolandó a sportot közismerten kiemelt ágazatként kezelő kormány elleni érzelmeket.

Ugyanakkor egyes, magukat a tömegekhez képest felvilágosultnak és progresszívnak képzelő értelmiségiek részéről az is fölmerül ilyenkor, hogy semmi közünk az olimpián elért, amúgy megsüvegelendő egyéni teljesítményekhez, hiszen azokban semmi részünk, a nemzet amúgy is csupán egy konstruált közösség, így

az, hogy egy nemzet képviselőinek szurkolunk, valójában fölösleges, melldöngető magyarkodás – a szellemileg végképp harminc évvel ezelőtt ragadt bírálók körében pedig egyenesen „fasizmus”.

Ezzel nemigen lehet mint kezdeni, mindenki úgy vonja ki magát a közösségi élmények alól, ahogy akarja, annyit azért megjegyeznénk, hogy elég jól sikerült ezt a nemzeti közösséget megkonstruálni, ha akár a magyar sport-, akár a tudományos vagy egyéb sikerek még mindig tömegek számára szereznek boldog, nem egyszer eufórikus pillanatokat, határoktól függetlenül. Na meg attól, hogy személyesen a legtöbbször valóban nincs közünk hozzájuk.

Csak hát épp ez a lényege az olimpiáknak és a hasonló, világszintű sporteseményeknek – most függetlenül a hozzájuk kapcsolódó anyagi érdekektől és esetenként korrupciótól, vagy az olimpiai szellemiségtől idegen, öncélú, elcsépelt és fantáziátlan provokációtól a megnyitón –: hogy

a sportolók nagyszerű eredményei révén nem csupán a saját nemzetük tagjaira hatnak inspirálólag.

Még a televíziók előtt is felejthetetlen élmény volt például együtt szurkolni az atlétikai stadionban ülő nyolcvanezer emberrel a svéd rúdugrófenoménnak, Armad Duplantisnak, hogy az aranyérem megszerzése után sikerüljön megdöntenie a világcsúcsot is, és együtt örülni a skandináv atlétával, amikor harmadik kísérletre sikerült megugrania a 6,25 métert.

Az ilyen példák nyomán világszerte milliók dönthetik el, hogy mostantól sportolni fognak. Még ha nem is profi, csupán amatőr szinten, az egészségük érdekében.

Éppen ezért az élsport és az élsportolók támogatása, népszerűsítése és a stadionok, egyéb sportlétesítmények megléte az egyik legfontosabb feltétele annak, hogy minél többen sportolhassanak, és minél kevesebben kerüljenek kórházba különféle, az egészségtelen, mozgásszegény életmód miatti panaszokkal.

És ha már a sport nemzeti vonatkozásai: az bizony a soft power – vagyis magyarul puha hatalom – megalapozásának, illetve növelésének is kiváló eszköze.

A soft power mindazon, kulturális, tudományos vagy sporteredmények összessége, amellyel egy ország, egy nemzet a katonai erőn túlmenően növelni tudja saját ismertségét, elismertségét, ezáltal pedig befolyását a világban.

Rólunk, magyarokról is kevesebben és kevesebbet tudnának akár még Európában is, nemhogy a távolabbi földrészeken, ha hírnevünket nem öregbítenék már az újkori olimpiák megrendezésének legelső alkalmától kezdve a kiváló magyar sportolók.

És itt ki kell térni arra is, hogy egy rangos sportesemény megszervezése is hasonló pozitív hozadékkal járhat.

Egy kontinens- vagy világbajnokság, pláne egy olimpia megrendezése óriási ismertséget, presztízst hoz a szervező országnak.

Ezért is mérhetetlenül káros, hogy amikor Magyarország a háttérinformációk szerint jó eséllyel pályázott az ötkarikás játékok megrendezésére – amely éppen idén lett volna esedékes –, akadt egy olyan erő, amely kisszerű politikai céljainak megvalósítása érdekében éppen az olimpia meghiúsításával kovácsolt magának politikai tőkét.

Akciójukkal mérhetetlen kárt okoztak, és ezt egyáltalán nem, vagy legalábbis csupán minimális mértékben kompenzálja, hogy a választópolgárok végül megbüntették őket, és oda küldték az egész bagázst, ahonnan elő sem szabadott volna mászniuk.

Mindazonáltal az a felvetés jogos, hogy egy országnak, amely szeretne erős lenni, és azt akarja, hogy a világban is jó híre legyen, az infrastruktúrára és a közszolálgatások minőségének javítására is folyamatosan költenie kell.

Csakhogy nem vagy-vagy, hanem is-is alapon. Hiszen csak akkor teljes értékű az élet, ha megvannak a jól működő alapvető közszolgáltatások, a megfelelő infrastruktúra, de a testmozgás és szórakozás lehetőségei is.

Vagyis a lehető legtöbbet kell költeni a vasútra és a kórházakra – de a sport sem lehet sokadrangú.

Ha Milák Kristóf, Kós Hubert, Márton Viviána vagy Rasovszky Kristóf nem nyert volna aranyérmet, ha Hajós Alfréd nem nyert volna két számban is már az első modern kori olimpián, ha a magyar vízilabda nem lenne a világ élvonalában már száz éve, ha nem lettek volna az Aranycsapat csodálatos eredményei, illetve ha Szoboszlai Dominik ma nem lenne a világ egyik legjobb játékosa, aki hétről hétre a Liverpoolban bizonyít, de a vasúti közlekedés, a közúti infrastruktúra, a szociális és egészségügyi ellátások már ma legalább olyan színvonalon működnének, mint Ausztriában, akkor természetesen sokkal, de sokkal jobb lenne az életminőség.

Mégis szegényebbek volnánk.

Sokkal, de sokkal szegényebbek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin blamázsa és az ukrán kamikazeoffenzíva

Oroszország térképét elnézve szinte jelentéktelen foltnak tűnik az a mintegy ezer négyzetkilométer, amit az ukránok elfoglaltak – de hát egy, a talpába fúródó apró tüske is óriási fájdalmat okozhat, sőt akár végzetes is lehet még egy medve számára is.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kényszerpályás iráni bosszú

Ha eddig valaki azt hitte, hogy a gázai izraeli-palesztin háború miatt amúgy is forró konfliktusba süllyedt Közel-Keleten ennél jobban már aligha fokozódhat a feszültség, Iszmail Haníje teheráni meggyilkolása azt bizonyítja: mindig lehet rosszabb.

Makkay József

Makkay József

Illúzió az ingyenes orvosi ellátás

A sürgősségi ellátáson mérheti fel a beteg az egészségügy lesújtó helyzetét. A hosszú várólisták és a drága magánrendelők miatt egyre többen fordulnak a kórházak sürgősségi osztályához, ahol szerencsés esetben soron kívüli ellátásban részesülhetnek.

Balogh Levente

Balogh Levente

Akarunk még egyáltalán autonómiát?

Már azt hihettük, hogy az autonómia témája elfelejtődött az erdélyi, romániai közéletben, amikor ott melegítették fel, ahol a legkevésbé vártuk volna: a nagyszerű román állam kormánya méltóztatott állást foglalni a témában.

Makkay József

Makkay József

„Pénztárca-fosztogató” romániai turizmus

Egyes statisztikák szerint rekordokat dönt a külföldön nyaraló román állampolgárok száma. Az irreálisan megdrágult hazai idegenforgalmi kínálatnál olcsóbb külföldi turisztikai célpontok mágnesként vonzzák a romániai látogatókat.

Balogh Levente

Balogh Levente

Amerikai elnökválasztási szappanopera

Lassan a Dallasszal vetélkedő szappanoperává kezd válni az amerikai elnökválasztási kampány.

Balogh Levente

Balogh Levente

Démonizálástól a ravasz meghúzásáig

Vélhetően sokan örülnénk annak, ha Donald Trump esélyei az idei elnökválasztás megnyerésére nem attól nőttek volna meg, hogy a rá kilőtt puskagolyó éppen csak a fülét súrolta, így túlélte az ellene elkövetett merényletet.