Kiss Judit
2018. március 13., 23:33
2018. március 13., 23:33
Felháborító esetek és elgondolkodtató kérdések jutnak az ember eszébe, ha akár felületesen rápillant mindarra, ami az egészségügyben történik mostanság. Vegyünk most csak két dolgot, bár nyilván ha tüzetesebben megnéznénk, hosszan lehetne folytatni a sort.
Vérlázító, hogy megtörténhet: táblabírósági döntés alapján nyugodtan és zavartalanul gyakorolhatja állami egészségügyi intézményekben orvosi szakmáját a sikkasztással gyanúsított kolozsvári urológus.
Ha valakinek elkerülte volna a figyelmét a hónapokkal ezelőtt kirobbant botrányos ügy: arról az orvosról van szó, aki tizenegy éven keresztül több személlyel együtt 5,16 millió lejjel károsította meg az állami intézmény költségvetését saját magánklinikája javára. Ráadásul úgy, hogy egész bűnbanda működött az állam pénzén: rengeteg politikus és befolyásos személyiség tudott a törvényellenes tevékenységről, sőt ki is vették a részüket ebből. Az már csak hab a tortán, hogy az illető összejátszott gyógyszergyártó és -forgalmazó cégekkel.
Még csak fel sem lehet mérni, mennyi csúszópénzt zsebelt be, és mit ad Isten, mindezek ellenére feloldják házi őrizetét, és mehet vissza az állami kórházba tovább dolgozni! Ezek szerint minden jel arra utal, hogy Romániában simán szemet lehet hunyni ekkora mértékű törvénytelenségek fölött is. (Egyébként nem ritka nálunk felé, hogy a szálkát észreveszi az igazságszolgáltatás, a gerendát pedig feledi.) A minden évszakban háborítatlanul virágzó korrupció országában mérget vehetünk arra, nem ez az egyetlen eset. Felmerül a kérdés: vajon mikor következik már be, hogy nem sikkaszthatnak és uralkodhatnak nyugodtan azok, akik üzletnek tekintik a kiszolgáltatott, kétségbeesett páciensek életét és egészségi állapotát?
Most nézzük a betegek szempontjából a dolgot: ők bizony tehetetlenek. Amikor kétségbeesett helyzetben van az ember, minden valószínűség szerint igyekszik a föld fenekéből is előkeríteni azt az összeget, amit az orvos kiszab a gyógyulásért. És itt jöhet szóba az egészségügy jelenlegi történéseinek másik fontos szegmense. Hírlik, hogy a kormány ígéretei szerint nemsokára számottevően megemelkedik az egészségügyben dolgozók bére. De mivel soha nem ilyen egyszerűek a dolgok, a béremelés nem vonatkozik mindenkire egységesen, és nem is biztos, hogy úgy lesz, ahogyan azt ígérgették.
Ha egyáltalán valóban bekövetkezik, hogy jelentősen többet keresnek majd az egészségügyi alkalmazottak, felmerül a kérdés: vajon mi lesz a hálapénzzel? A hosszú idő óta bevált, meggyökeresedett, a mentalitásunkban otthonosan működő gyakorlat továbbra is érvényben lesz? Vajon szemrebbenés nélkül elveszi (vagy elkéri) a csúszópénzt a 2400 lejt kereső betegtől a főorvos, akinek majd több mint tízezer lej lesz a bére? És a páciens számára továbbra is természetes lesz, hogy borítékot kell csúsztatni a fehér köpeny zsebébe, különben nem gyógyul meg?
Mihai Lucan állami egészségügyi intézményekben gyakorolhatja orvosi szakmáját – döntött pénteken a bukaresti táblabíróság. A döntés jogerős.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
Balogh Levente
Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.
Makkay József
Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.
Balogh Levente
A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.
szóljon hozzá!