Páva Adorján
2018. november 01., 22:302018. november 02., 00:25
2018. november 01., 22:302018. november 02., 00:25
Hiába örvendeznek az euroszkeptikusok: az Unió romániai megítélésének romlása nem egy erőteljesen előrenyomuló, gazdaságilag és politikailag megalapozott „új irányzat” számszerű megnyilvánulása, a Roexitet felvetők vagy azzal riogatók pedig csupán hangzatos szólamokat puffogtatnak valóságalap nélkül.
Kétségkívül figyelemfelkeltő hír, hogy néhány hónap alatt tíz százalékkal csökkent a romániaiak bizalma az Európai Unióban, és immár csak a lakosság kevesebb mint fele, negyvenkilenc százaléka vélekedik pozitívan az ország EU-tagságáról. Ugyanakkor egy esetleges népszavazáson csupán 17 százalék voksolna a kilépés mellett, miközben a polgárok kétharmada pozitívan tekint az Unió jövőjére.
Az Eurobarométer friss felmérése új löketet adtott a Roexit kulcsszó köré épülő elemzéseknek – számos olyan elrugaszkodott véleménynek is, miszerint Liviu Dragnea kivezeti az országot a kontinentális szövetségből, ezzel téve pontot Románia tönkretételére.
Bár a jelenlegi kormány valóban képes hajmeresztő mutatványokra, azért az EU-tagság felmondása egyrészt messze meghaladná Bukarest képességeit, másrészt pedig úgysem engednék meg neki. A külföldi, uniós tőke ugyanis immár akkora befolyással bír a gazdaságra, hogy egy politikai döntés életlen fegyver, édeskevés a szálak elvágásához. Ugyanakkor jól látható, hogy Romániának már azzal is meggyűlik a baja, hogy maradéktalanul lehívja az EU által felkínált pénzalapokat – hát még akkor mit kezdene magával, ha elzárnák a csapot.
Egyszóval ma a Roexit esélye gyakorlatilag nulla. A lakosok túlnyomó többsége sem kilépéspárti, azonban az Eurobarométer felméréséből egyfajta csalódottság olvasható ki. Nem is csoda, hiszen az Unió hiába „gyarmatosította” gazdaságilag az országot, az életszínvonal bő egy évtized elteltével is messze elmarad a nyugatitól. Brüsszel pedig azon túl, hogy felkínálja a milliárdokat, nem igazán foglalkozik a szerencsétlen hátránnyal induló közép-kelet-európai országok sorsával.
Bár a Velencei Bizottság nemrég pellengérre állította a bukaresti kormányt a vitatott büntetőjogi módosítások miatt, az Európai Bizottság pedig az ajánlások betartására szólította fel Viorica Dăncilă kabinetjét, az EU nem kínál megoldást a mindennapok specifikusan romániai gondjaira. Amelyeket az uniós felsővezetők minden bizonnyal nem is ismernek. Mint ahogy a régió érzékeny múltját sem – mi sem példázza ezt jobban, mint Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének kijelentése, amelyben egész Európa ünnepének nevezte a száz évvel ezelőtti „nagy egyesülést”.
Nem tudjuk, hogy Juncker az eurobarométeres felmérés ismeretében próbálta – mások számára sértő módon – belopni magát és az EU-t a romániaiak szívébe, vagy csak úgy jött neki, de készülhetünk arra, hogy a jövő évi európai parlamenti választások miatt megszaporodnak az odafigyeléstől sugárzó kijelentések. Amíg azonban ezek üres szólamok maradnak, a keleti végek polgárai egyre inkább kiábrándulnak az eleinte varázslatosnak tűnő, a megmentő szerepében tetszelgő Európai Unióból.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
Balogh Levente
Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.
Makkay József
Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.
Balogh Levente
A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.
szóljon hozzá!