Pataky István

Pataky István

Cîţutól Novákig

2020. december 23., 09:20

2020. december 23., 09:20

Biztos jól mutat egy szakmai önéletrajzban a miniszterelnöki tapasztalat, de ha felidézzük az utóbbi öt év román kormányfőinek névsorát, rövidebb, hosszabb vergődéseiket, nem a bukaresti kabinet vezetése tűnik a legkívánatosabb állásnak.

A gyorsan megvezetett, majd átvert Sorin Grindeanu, a kocsmai viselkedést életformaként művelő Mihai Tudose, a nőegyletből kirángatott Viorica Dăncilă feledhető mutatványai után most itt van Florin Cîţu. Hatalma nincs, ereje nem is volt, viszont annyira jellegtelen, hogy egy leépítésekre kényszerülő cégben csak azért tarthatná meg az állását, mert megfeledkeznének róla.

Van-e megfelelőbb ember Cîţunál egy olyan koalíció által alakított kabinet élére, amelynek mindhárom pártja (plusz Klaus Iohannis államfő) egy-egy önálló kis klikkel igyekszik saját érdekeinek érvényesítésére a kormányban? Cîţu a párt utasítására tavasszal is készen állt a báb szerepére, akkor szemmel látható megkönnyebbüléssel fogadta a terv meghiúsulását. Ezúttal oda kell tennie magát, egyesek négyéves jövőt is jósolnak kormányának. Nem lehet most kellemes Cîţunak lenni.

Az esélyt mindegyik kabinet, így ez is megérdemli. Bízzunk benne, hogy a nemzeti liberálisok és a Romániát megmenteni akarók legalább egy ideig visszafogják magukat, s nem a másik ellehetetlenítésére fognak játszani. Mert a mostani négyéves parlamenti ciklus egyik nagy kérdése, hogy a PNL vagy az USR nyeri meg a jobbközépnek nevezett, leginkább a szociáldemokraták utálata által motivált szavazótábor meghatározó részét. Ezzel a céllal fognak tevékenykedni e két párt miniszterei, miközben atombiztos hátterük a sajátjaik részéről sem lesz, mindkét formációban dúlnak ugyanis a belharcok.

A PNL-ben sokan buktatnák Ludovic Orbant a pártelnöki posztból, amiért számos értékes minisztériumot engedett át az USR-nek és az RMDSZ-nek. Jól informáltak szerint Orban már Iohannisnál is kegyvesztett lett, az államfő ugyanakkor megtartotta erős pozícióit a kormányban: a külügyi, valamint a védelmi tárcát továbbra is a Cotroceni-palota lakójához lojális miniszterek irányítják. Az USR-ben Dan Barna pártelnöknek egyre több a bírálója, ráadásul ott lóg a nyakán a PLUS nevű fantompártot kitaláló Dacian Cioloș.

Első ránézésre az RMDSZ a koalíció nagy győztese. Nem véletlenül kaptak sajtóhírek szerint dührohamot, s terveztek Orban-ellenes puccsot a PNL erdélyi szervezeteinek vezetői, miután az USR tárcahalmozása után az RMDSZ-nek is a torta habos részéből jutott szelet a polgármesteri hivataloknak szánt pénz elosztásáért felelő fejlesztési minisztériummal. Az RMDSZ-es irányítás alá kerülő környezetvédelmi tárca az uniós folyamatok függvényében értékes lehet, de az úgynevezett európai zöld megállapodás végrehajtására szánt pénzek lehívása, a megfelelő projektek előkészítése inkább munka-, mint pénzszagot áraszt. Közben az RMDSZ vezetésében nyilván tisztában vannak azzal, hogy a rendkívül jó hatalmi pozíciók a szerencsésen alakuló politikai erőviszonyoknak köszönhetőek elsősorban, s nem valamiféle kiemelkedő választói támogatásnak. Ahogy általában a szavazói részvétel esetében sincs lényegi különbség románok és magyarok között, úgy a politikát meghatározók iránti bizalomvesztés egyértelmű jelei is egységesek.

Ebben a lelakott politikusi környezetben bármilyen kis lépés a jó irányba a kellemes meglepetés erejével hat szavazóra, újságíróra egyaránt. Ilyen Novák Károly Eduárd jelölése a sport- és ifjúsági minisztérium élére. Ennek a koalíciónak eddig messze ez a legbiztatóbb döntése.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Forrongó Közel-Kelet

Ha egyébre nem is, egyvalamire jó volt Irán hétvégi, Izrael elleni eszelős támadássorozata: bebizonyította, hogy Teherán és a proxyjának számító Hamász hiába próbálta több ezer palesztin feláldozásával aláásni Izrael nemzetközi támogatottságát.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.