Makkay József

Makkay József

„Vírusos” újratervezés a gazdaságban

2020. szeptember 14., 12:09

2020. szeptember 14., 12:09

A napokban egy mém jött velem szemben az interneten a járványról: a koronavírusnak sikerült megoldania azt, amit az utóbbi évtizedek bukaresti kormányainak nem, hogy külföldről hazahozza a román állampolgárokat. A tréfás megfogalmazás valójában rátapint a valóságra, ami új helyzet elé állította a romániai gazdaságot és a munkaerőpiacot egyaránt.

A járvány előtti időszak gazdasági hírei még arról szóltak, hogy az országban sehol nincs elegendő munkaerő, és a cégvezetőknek külföldről származó munkavállalókat kell behozniuk, ha fenn akarják tartani a termelést. A jelenségnek sok oka van, de az egyik legfontosabb, hogy a nyugat-európai bérek a hazainál jóval magasabbak, így aki tehette, országot váltott, és alkalmi munkavállalóként külföldön dolgozott, vagy családostól áttelepedve tervezett magának új egzisztenciát.

Az ország uniós csatlakozása óta felgyorsult folyamat a romániai aktív munkaerő jelentős részét, azaz több millió embert szippantott el, akik távozásukkal nagy űrt hagytak a hazai gazdaságban. Ennek szemléltetésére elegendő egyetlen hozzávetőleges statisztika: a tizenkilenc milliós lakosságú Romániában nagyjából ugyanannyi hivatalosan jegyzett munkavállaló dolgozik, mint a tízmilliós Magyarországon.

Az Európai Unió viszonylatában sereghajtó a romániai munkaerő-foglalkoztatás. Ennek nyilván több magyarázata van – amiben szerepet játszik a nagymértékben elharapódzott feketemunka is –, de a fő ok mégiscsak a külföldi munkavállalás. Mára azonban bizonyossá vált, hogy átmenetileg vagy akár hosszabb időre is a külföldi vendégmunka trendje megszakad, és az eddig idegenben dolgozók közül egyre többen kényszerülnek arra, hogy itthon tervezzék újra életüket.

A nagyobb gond az, hogy Románia nem igazán tud mit kezdeni az új helyzettel. Ahogyan a szólásmondás tartja, a szegény embert még az ág is húzza, ami hatványozottan érvényes az Európai Unió egyik legszegényebb országára. A hazatért munkaerő egyelőre a tartalékait éli fel, miközben azon a munkaerőpiacon keresgél, amely most sem ígér sok jót a magasabb fizetésekhez szokott emberek számára. Német, francia vagy brit összehasonlításban a hazai bérek változatlanul alacsonyak ahhoz, hogy aki eddig külföldön dolgozott, most gond nélkül hazaira váltson.

Kérdés, hogy a járvány fenyegetésével való együttélés milyen hosszú időszakra nyúlik ki. Szakemberek szerint egy dolog bizonyos: jó darabig a világ nem lesz ugyanaz, mint ami eddig volt. Az új helyzet sok ember számára újratervezést, új szakma elsajátítását vagy akár teljesen új életformát feltételez. Alkalmazkodni kell a járvány okozta új körülményekhez, ami a mai ember számára sem könnyű feladat, de az újratervezés itthon mégis gördülékenyebben működhet.

Egyre több a jele a hazai munkaerőpiac átrendeződésének. A fél évvel ezelőtti munkaerőhiány már rég eltűnt, miközben sok helyen munkaerő-felesleg jelentkezik, ami számos állás megszűnését vonja maga után. Elsősorban a vendéglátásban, a turizmusban és egyéb szolgáltatásokban tevékenykedő cégek megrostálódása miatt, de a láncreakció óhatatlanul más területeket is érint. A növekvő infláció és a vállalatok csökkenő forgalma a jól működő cégeknek is nagy tehertétel. A járvány gazdaságra gyakorolt hatása előbb-utóbb az élet minden területét érinti. Ha sok cégnél az emberek nem is keresnek kevesebbet, vásárláskor elővigyázatosabbak, ami visszafogja az áruforgalmat. Közben nőnek a lakossági megtakarítások, hiszen mindenki a nehezebb időszakokra tartalékol.

Az új helyzet nagy kockázata, hogy a bukaresti kormány pár millió „felesleges” emberrel ébredhet fel az országban. A közeljövőre nézve vannak ugyan jelentős uniós támogatások és kedvező kamattal megszerezhető hitelek, amivel gyors ütemben sok száz kilométer autópályát lehetne építeni, és egyéb nagyberuházásokat finanszírozni, felszippantva ezzel a szabad munkaerőt, a normális országépítés legnagyobb kerékkötője azonban a politikum. Az újratervezés nem a kisemberek fejében jelent nagy problémát, hanem a bukaresti kormányhivatalokban, amelyeket az elmúlt harminc év tehetetlensége tart fogságában.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar–román együttműködés Iohannisért?

Vajon megtörténhet, hogy Klaus Iohannis a NATO főtitkára lesz, ráadásul magyar támogatással? Jelen állás szerint akár még ez is bekövetkezhet, bár a valószínűsége azért nem nevezhető egetverőnek.