Makkay József
2020. szeptember 14., 12:092020. szeptember 14., 12:09
A napokban egy mém jött velem szemben az interneten a járványról: a koronavírusnak sikerült megoldania azt, amit az utóbbi évtizedek bukaresti kormányainak nem, hogy külföldről hazahozza a román állampolgárokat. A tréfás megfogalmazás valójában rátapint a valóságra, ami új helyzet elé állította a romániai gazdaságot és a munkaerőpiacot egyaránt.
A járvány előtti időszak gazdasági hírei még arról szóltak, hogy az országban sehol nincs elegendő munkaerő, és a cégvezetőknek külföldről származó munkavállalókat kell behozniuk, ha fenn akarják tartani a termelést. A jelenségnek sok oka van, de az egyik legfontosabb, hogy a nyugat-európai bérek a hazainál jóval magasabbak, így aki tehette, országot váltott, és alkalmi munkavállalóként külföldön dolgozott, vagy családostól áttelepedve tervezett magának új egzisztenciát.
Az ország uniós csatlakozása óta felgyorsult folyamat a romániai aktív munkaerő jelentős részét, azaz több millió embert szippantott el, akik távozásukkal nagy űrt hagytak a hazai gazdaságban. Ennek szemléltetésére elegendő egyetlen hozzávetőleges statisztika: a tizenkilenc milliós lakosságú Romániában nagyjából ugyanannyi hivatalosan jegyzett munkavállaló dolgozik, mint a tízmilliós Magyarországon.
Az Európai Unió viszonylatában sereghajtó a romániai munkaerő-foglalkoztatás. Ennek nyilván több magyarázata van – amiben szerepet játszik a nagymértékben elharapódzott feketemunka is –, de a fő ok mégiscsak a külföldi munkavállalás. Mára azonban bizonyossá vált, hogy átmenetileg vagy akár hosszabb időre is a külföldi vendégmunka trendje megszakad, és az eddig idegenben dolgozók közül egyre többen kényszerülnek arra, hogy itthon tervezzék újra életüket.
A nagyobb gond az, hogy Románia nem igazán tud mit kezdeni az új helyzettel. Ahogyan a szólásmondás tartja, a szegény embert még az ág is húzza, ami hatványozottan érvényes az Európai Unió egyik legszegényebb országára. A hazatért munkaerő egyelőre a tartalékait éli fel, miközben azon a munkaerőpiacon keresgél, amely most sem ígér sok jót a magasabb fizetésekhez szokott emberek számára. Német, francia vagy brit összehasonlításban a hazai bérek változatlanul alacsonyak ahhoz, hogy aki eddig külföldön dolgozott, most gond nélkül hazaira váltson.
Kérdés, hogy a járvány fenyegetésével való együttélés milyen hosszú időszakra nyúlik ki. Szakemberek szerint egy dolog bizonyos: jó darabig a világ nem lesz ugyanaz, mint ami eddig volt. Az új helyzet sok ember számára újratervezést, új szakma elsajátítását vagy akár teljesen új életformát feltételez. Alkalmazkodni kell a járvány okozta új körülményekhez, ami a mai ember számára sem könnyű feladat, de az újratervezés itthon mégis gördülékenyebben működhet.
Egyre több a jele a hazai munkaerőpiac átrendeződésének. A fél évvel ezelőtti munkaerőhiány már rég eltűnt, miközben sok helyen munkaerő-felesleg jelentkezik, ami számos állás megszűnését vonja maga után. Elsősorban a vendéglátásban, a turizmusban és egyéb szolgáltatásokban tevékenykedő cégek megrostálódása miatt, de a láncreakció óhatatlanul más területeket is érint. A növekvő infláció és a vállalatok csökkenő forgalma a jól működő cégeknek is nagy tehertétel. A járvány gazdaságra gyakorolt hatása előbb-utóbb az élet minden területét érinti. Ha sok cégnél az emberek nem is keresnek kevesebbet, vásárláskor elővigyázatosabbak, ami visszafogja az áruforgalmat. Közben nőnek a lakossági megtakarítások, hiszen mindenki a nehezebb időszakokra tartalékol.
Az új helyzet nagy kockázata, hogy a bukaresti kormány pár millió „felesleges” emberrel ébredhet fel az országban. A közeljövőre nézve vannak ugyan jelentős uniós támogatások és kedvező kamattal megszerezhető hitelek, amivel gyors ütemben sok száz kilométer autópályát lehetne építeni, és egyéb nagyberuházásokat finanszírozni, felszippantva ezzel a szabad munkaerőt, a normális országépítés legnagyobb kerékkötője azonban a politikum. Az újratervezés nem a kisemberek fejében jelent nagy problémát, hanem a bukaresti kormányhivatalokban, amelyeket az elmúlt harminc év tehetetlensége tart fogságában.
Balogh Levente
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Páva Adorján
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Gazda Árpád
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Balogh Levente
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
szóljon hozzá!