2011. szeptember 06., 08:092011. szeptember 06., 08:09
Nos, a hatalmon lévő pártok tegnapi döntése értelmében a két megmérettetést 2012-ben bizonyára egy időben rendezik úgy, hogy valószínűleg az önkormányzati választást halasztják őszre. Mindez a romániai magyar politikai kiegyezés szempontjából azt jelenti, hogy a sokat hangoztatott, de nem mindenki által egyformán szorgalmazott összefogás tekintetében el lehet felejteni azt az elképzelést, miszerint a magyar politikai alakulatok a helyhatósági választásokon versenyeznének, az itt felmutatott eredmények alapján pedig a parlamentin összefognának egymással. Az összevonás miatt nem lehet tesztként, szabad politikai versenyként tekinteni az önkormányzati megmérettetésre. Éppen ezért elmondható: az egy időben tartandó választásig vagy létrejön az együttműködés valamilyen formája helyi – például a szórványban és a stratégiai fontosságú városokban – és országos szinten is, vagy sehogy. Fogas kérdés azonban, milyen kritériumok alapján alakítható ki az összefogás, születhet megegyezés a közös jelöltekről.
A címzettek korábban elutasították Tőkés László Krónikában tett javaslatát, miszerint a magyar alakulatok előválasztás útján indítsanak közös jelölteket, már a tanácsosi és polgármesteri tisztségekért is. Az RMDSZ a jelek szerint kihasználja a hatalmi pozíciója jelentette helyzeti előnyét, és a választások összevonásának támogatásával zavarba akarja hozni az előversenyen alapuló összefogást szorgalmazó ellenzékét. E tekintetben a szövetség malmára hajtja a vizet, hogy a vele szemben alternatívát felmutató oldalon sem körvonalazódnak az összefogás jelei, az EMNT ugyanis eddig nemigen mutatott hajlandóságot az MPP által vizionált „nemzeti alternatíva” kialakítására. Tőkésék táborának ugyanakkor még vennie kell a pártbejegyzés elé a román igazságszolgáltatás által gördített akadályt is, ami az alapfokon született elutasító döntés indoklása ismeretében egyáltalán nem tűnik könnyűnek. Egyértelmű tehát, hogy a 2012-es választások egybeesése nem kedvez a magyar–magyar összefogás esélyeinek, legalábbis a kiegyezés megvalósulásához az eddiginél hangsúlyosabb politikai akaratra van szükség.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.