Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Bukások és elkerült pofonok tanulságai

2019. május 27., 20:312019. május 27., 20:31

2019. május 28., 09:382019. május 28., 09:38

Noha rengeteg becslés látott napvilágot az európai parlamenti választást megelőzően, még a legtapasztaltabb elemzők sem számítottak arra, hogy ennyi meglepetést tartogat a romániai megmérettetés.

Bár sejteni lehetett, hogy a felfokozott belpolitikai hangulat, a balliberális hatalom és jobboldali ellenzéke közötti ádáz küzdelem, no, és persze az államfő által kiírt népszavazás jóval több választópolgárt fog az urnák elé csalogatni, mint normális esetben, a belföldi választásokon tapasztalt részvételt is lepipáló szavazókedv mértéke a legmerészebb jóslatokat is túlszárnyalta. Még akkor is, ha elsősorban nem az európai témák csalogatták őket az urnák elé, hosszú idő után hallatták a hangjukat a fiatal, 18 és 25 év közötti nemzedék tagjai, továbbá – és ez legalább ilyen újdonság – megmozdult az urbánus lakosság olyannyira, hogy mintegy másfél millióval több városi választópolgár szavazott, mint vidéki.

Nos nagyjából ezek az együtthatók, és persze a kormányzó PSD-vel szembeni mérhetetlen ellenszenv vezetett a választás kapcsán megfogalmazható legfontosabb következtetéshez: kormányváltó hangulat van Romániában. Az ellenzéki alakulatok látványos előretörése, a Liviu Dragnea vezette PSD súlyos veresége (a 2016-os parlamenti választáson még fölényes győzelmet arató párt támogatottsága több mint húsz százalékkal zuhant), valamint a kisebbik koalíciós párt, az ALDE Brüsszelből való „hazahívása” világosan mutatja: a többségnek – a politikai, választói szempontból aktív rétegnek legalábbis – elege van a bukaresti hatalomból.

A keserű poharat mindenekelőtt a koalíciós pártoknak az igazságszolgáltatáshoz és a korrupcióellenes harchoz való viszonyulása töltötte meg, de ide sorolhatjuk a meg- és átgondolatlan gazdaságpolitikát is. Most, a hétfőig az ország legerősebb emberének számító Liviu Dragnea második büntetőperében született jogerős ítélettel, a PSD (még) elnökének bebörtönzésével nyer értelmet igazán mindaz a többéves erőfeszítés, amellyel a hatalom igyekezett minden úton-módon gyengíteni a fehérgalléros bűnözés elleni küzdelmet. Dragnea felmentése esetén a szociáldemokraták valamelyest ki tudták volna heverni az EP-választás vereségének kudarcát, a legfelsőbb bíróság jogerős ítélete, a kettős csapás elszenvedése nyomán azonban egyre kevesebb a valószínűsége, hogy a PSD képes lesz ellenállni a diadalittas ellenzék és Klaus Johannis államfő részéről érkező, az előrehozott választások kicsikarását célzó nyomásnak. Már csak azért is, mivel az alakulat parlamenti padsoraiból masszív elvándorlás várható a következő időszakban. Egyik napról a másikra nagyot fordult a világ Romániában, a következő időszakban nagy politikai átrendeződésnek lehetünk tanúi...

És mivel minden út összefut valahol, ne feledjük, jórészt a PSD-hez, valamint az igazságszolgáltatáshoz fűződő viszonya okozta majdhogynem az RMDSZ vesztét is a hétvégi EP-választáson. A szövetség a kampányhajráig nem tudta, nem akarta belátni, hogy a balliberális koalícióval ápolt kapcsolata mérgezően hat a saját választópolgáraival három évtizede fennálló viszonyára, és hogy az erdélyi magyar közösség még az elvitathatatlan, a kisebbségi jogok bővítése terén elért eredmények fejében is túl nagy árnak tartja a – most már hatványozottan kimondható – velejéig korrupt hatalom túlkapásainak támogatását. A koalíciós paktum felrúgásáról a választás előtt három nappal tett bejelentés pedig meglehetősen őszintétlenre sikeredett, és sokkal inkább a vészjósló választási előrejelzések miatti aggodalomra vezethető vissza.

Bár átlépte az ötszázalékos küszöböt, ha sikerül is megőriznie két brüsszeli mandátumát, az RMDSZ-nek elengedhetetlenül le kell vonnia az elmúlt két és fél év politizálásának, a bukaresti hatalomhoz fűződő viszonyának tanulságait – nem utolsósorban pedig az erdélyi magyarokkal szembeni viszonyulását. Miután ugyanis a szövetség a teljes romániai magyar közösség érdekképviseleti szervezetének tekinti magát, nem teheti meg, hogy előre bűnbaknak kiáltja ki azokat, akik nem értenek vele mindenben egyet, akikről azt sejti, hogy nem rá szavaznak, vagy akikről feltételezi, hogy távol maradnak az urnáktól. Ennek a rétegnek a démonizálása, a félelemkeltésre épülő kampány helyett jobb lenne visszaszerezni a csalódottak, a kiábrándultak, a politikától elfordulók bizalmát. Már csak a következő választásokon remélt sikeres eredmény, illetve a most kis híján elcsattant pofon további elkerülése érdekében is.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Mainstream pártok, koalíciós botrányok, megszorítások és kommunista nosztalgia

Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump a háborút választotta?

Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.

Páva Adorján

Páva Adorján

Székelyföld és a román futball agresszorai

Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

A „Fogjuk meg, s vigyétek!” politikájától az „Utánam, vitézek!” politikájáig

Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.