Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Bukás

2024. július 02., 10:272024. július 02., 10:27

Mint általában oly sokszor, a nemzeti kisebbségek nyelvén tanuló diákok román nyelv és irodalomból írt érettségi dolgozatainak javítása körüli mizéria közepette sem könnyű rámutatni a felelősökre, viszont azért mégsem annyira bonyolult a képlet.

Adva van ugye egy rettenetesen túlbürokratizált vízfej, amit romániai oktatási rendszernek neveznek, amelyben már az udvar végi fabudik angolvécékkel történő felcserélése is könnyebb feladatnak tűnik, mint a gyerekek érdekének érvényesítése. Több mint két évtizednek kellett eltelnie az 1989-es rendszerváltás után, amíg a többségi társadalom ellenállásának leküzdésével valahogy sikerült kiharcolni, hogy a nem román anyanyelvű romániai diákok speciális tanterv alapján tanulják az állam nyelvét, és abból is vizsgázzanak. De hiába tekintik a jelenlegi magyar diáknemzedéket az utolsónak, amelynek tagjai még ugyanolyan tanterv szerint tanulnak, mint román társaik (arról a kísérleti generációról van szó, amely most fejezte be a 11. osztályt, és náluk vezették be annó az előkészítő osztályt és az új kerettanterveket),

mert az új tantervhez igazodó speciális tankönyvből most is hiány van, és a tanterv alkalmazása sem zökkenőmentes.

És itt nyitni kell egy rövid zárójelet is, mivel a javában zajló érettségi és a tételjavítással kapcsolatos botrány mentén magyar hozzászólók részéről is elhangzottak olyan vélekedések, miszerint ne mind elégedetlenkedjünk mi, magyarok, ne követelőzzünk pozitív megkülönböztetést, hanem üljünk le szépen az ülepünkre, és tanuljunk meg románul. Nem árt megismételni, amire oly szokszor felhívták már a figyelmet pedagógusok, oktatási szakértők az évtizedek során: a kisebbségi – köztük a magyar – diákokat bizony hátrányos megkülönböztetés éri, amikor ugyanolyan tanterv alapján oktatják számukra az állam nyelvét, mint román társaiknak, akiknek ez az anyanyelve, és vizsgázni is ugyanolyan feltételek között kénytelenek.

Bebizonyosodott, hogy idegen nyelvként kell oktatni a magyar nebulóknak a románt, akárcsak az angolt, a németet vagy a franciát – és az eredmény meglesz, hiszen a magyar gyerekek hamarabb megtanulnak angolul, mint románul. Aki e mögött románfóbiát vagy államellenes indulatot lát, az jobb, ha kezelteti magát, de emlékeztetnénk, hogy mandátuma idején Traian Băsescu államfő is belátta: meg kell szüntetni a kisebbségi diákokat ért hátrányos megkülönböztetést. Többek közt az állam jól felfogott érdekében: a polgárai tanuljanak meg jól románul.

Nem véletlenül hívta fel a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) az idei érettségit megelőzően az Országos Diszkriminációellenes Tanács figyelmét arra, hogy a frissen bevezetett új javítási rendszer során a kisebbségi diákok esélyegyenlősége sérül azáltal, ha a román nyelv és irodalom vizsgán olyan tanárok javítják a dolgozataikat, akik nem oktatnak a román nyelvet nem anyanyelvi szinten beszélő diákokat. „A kisebbségi diákok dolgozatainak olyan megyékben történő javítása, ahol nincsen kisebbségi oktatás, illetve ahol a pedagógusok nem rendelkeznek azon szakmai és módszertani kompetenciákkal, amelyek szükségesek egy nem anyanyelvi diák specifikus nyelvi kompetenciáinak az objektív értékelésére, tovább ronthatják a vizsgaeredményeket, továbbá súlyos következményei lehetnek a kisebbségi diákok boldogulása, továbbtanulása tekintetében” – figyelmeztetett az RMPSZ, miután az új javítási rendszer negatív hatása kimutatható volt az idei a próbaérettségi eredményein keresztül is.

Kovászna megyében például a román nyelv és irodalom próbavizsgája után regisztrált átmenési arány 58 százalék volt 2023-ban, míg idén ez az arány alig érte el a 26 százalékot.

Az Országos Diszkriminációellenes Tanács nem is juthatott más következtetésre, mint arra, hogy a román nyelv és irodalom vizsga esetében a kisebbségi diákok dolgozatait olyan tanároknak kell javítaniuk, akik oktatnak a román nyelvet nem anyanyelvi szinten beszélő diákokat is.

Ehhez képest mi történt? Kolozs megyében, továbbá még néhány erdélyi település vizsgaközpontjaiban nem tették lehetővé a magyar diákok számára, hogy megkülönböztető jellel lássák el a dolgozatukat annak érdekében, hogy munkájukat kisebbségi oktatással rendelkező megyékben, ezen a téren szakmai tapasztalattal rendelkező pedagógusok értékelhessék. Kallós Zoltán, a bukaresti oktatási minisztérium nemzeti kisebbségi oktatásért felelős államtitkára azt állítja, már a múlt héten körlevélben és szóban egyaránt felhívta az érettségiztető bizottságok vezetőinek figyelmét ennek a lehetőségnek a biztosítására, ám például a Kolozs megyei ezt elutasította, mégpedig arra hivatkozva, hogy nem kötelező.

Mármost itt két lehetőség áll fenn. Az államtitkár lépéseket tesz annak érdekében, hogy szankciókkal sújtsák ama vizsgabizottságok vezetőit, akik nem tették lehetővé a magyar tagozaton tanuló érettségizők dolgozatának megjelölését, továbbá odahat, hogy ezeknek a diákoknak az esetében is méltányos formában történjék a dolgozatuk javítása. Ellenkező esetben ugyanis nem csak a román, hanem a magyar diáktársaikhoz képest is hátrányos helyzetbe kerülnek a mostani érettségi során. Vagy ha mindez nem történik meg, a kisebbségi oktatásért felelős államtitkárnak le kell mondania tisztségéről, mivel azt jelenti, hogy az oktatási minisztérium illetékesének határozott útmutatását az érettségiztető bizottságok vezetői egyszerűen semmibe veszik. És nem sikerül érvényesíteni a romániai magyar diákok érdekeit.

Ugyanakkor a javítás körüli hercehurca nem egyedül Kallós Zoltán felelőssége, hanem az őt delegáló RMDSZ-é is, amelynek – ha már az erdélyi magyarság egyetlen hiteles képviselőjének tekinti magát – megnyugtató megoldást kell kiharcolnia egyszer s mindenkorra a magyar diákok speciális románoktatásának zökkenőmentes biztosítása, a vizsgáztatás méltányos lebonyolítása érdekében kormányzati, minisztériumi szinten.

Ellenkező esetben ez nem csak megannyi magyar diákot fenyeget rossz érettségi előmenetellel, hanem a korszerű, diszkriminációmentes anyanyelvi oktatás biztosítását a zászlajára tűző szövetség számára felér egy bukással.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

De hova álljanak a románok?

A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.

Balogh Levente

Balogh Levente

Antonescu: messiás, sírásó vagy egérút?

Igencsak magasra emelték a bukaresti kormánykoalíció politikusai – Kelemen Hunorral az élen – a tétet a májusban esedékes megismételt elnökválasztás kapcsán. Talán egy kicsit túl magasra is.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ki nyert Georgescu eltiltásával, és miért lehet ez veszélyes a magyarokra is?

Elöljáróban szögezzük le: örvendetes, hogy a szélsőjobboldali, magyargyűlölő szervezeteket és politikusokat éltető, összeesküvéselmélet-hívő Călin Georgescu nem lehet Románia elnöke. Eltiltása azonban magyar szempontból is veszélyes precedens lehet.

Makkay József

Makkay József

Nem elnéző a rendőrség, haragszanak a sofőrök

Elképedve olvassák a gépkocsivezetők a rendőrség büntetésözönéről szóló híreket, amelyek sokak számára úgy hatnak, mintha a közlekedésrendészet elszabadult hajóágyúként rontana a békés autósokra.

Páva Adorján

Páva Adorján

Georgescu Muskétása és a nagyhatalmi Monopoly

Elon Musk Romániát érintő posztolgatásai legalább egy percre gondolkodóba ejthetik az új amerikai politikai szuperhősöknek szurkoló erdélyi magyarokat is: tényleg ez az a sztori, aminek a végén mi is tapsolni fogunk ebben a nagyhatalmi Monopolyban?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump, Zelenszkij, Ukrajna és Európa helye a világban

Mi tagadás, egyik félnek sem válik dicsőségére az Ovális Irodában lezajlott vita – ám jó tanulság Zelenszkij és mindenki más számára, hogy aki kitartóan, teljes testsúlyát bevetve rázza a pofonfát, azt előbb-utóbb a feje búbjáig beborítja a termése.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Amerikai hátszél Georgescunak?

Engedik-e indulni a bukaresti hatóságok Călin Georgescut a májusi államfőválasztáson? Kétségtelenül ez a kérdés foglalkoztatja jó ideje a romániai választóknak a közélet iránt érdeklődő részét, de persze magukat a politikai élet szereplőit is.