Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Bukaresti beintés

2018. november 17., 07:532018. november 18., 14:25

2018. november 17., 07:532018. november 18., 14:25

A romániai igazságügyi „reform” atyjának is nevezett Florin Iordache parlamenti megnyilvánulása mindennél jobban illusztrálja Bukarestnek az Európai Unió különböző intézményeitől érkező figyelmeztetésekhez való viszonyulását.

Az igazságügy-miniszterként a híres-hírhedt, a büntető törvénykönyv és a perrendtartás „megszelídítésére” hivatott 13-as számú kormányrendeletbe belebukott szociáldemokrata honatya két középső ujját felmutatva intett be ellenzéki képviselőtársainak, amikor utóbbiak felemlegették a brüsszeli és strasbourgi intőket.

A letagadni próbált egyetemes és alpári gesztus címzettje természetesen nem csupán a kormánybíráló ellenzék, hanem mindenekelőtt a román kormány igazságügyi ámokfutását elmarasztaló Európai Parlament és Európai Bizottság. A bukaresti balliberális koalíció képviselői versenyt futva feleselnek Brüsszellel, politikai indíttatású fenyegetésnek, a belügyekbe való beavatkozásnak, az alkotmányos rend semmibevételének nevezve a romániai jogállamiságról, valamint a korrupcióellenes küzdelem stádiumáról szóló jelentéseket.

Természetesen szó sincs arról, hogy Brüsszelből vagy Strasbourgból kizárólag szentírásnak tekintendő kinyilatkoztatások érkeznek a tagállamokhoz, amelyek kötelesek mindent úgy végrehajtani, ahogy azt a „központ” megszabja. A bukaresti kardcsörtetést azonban azért nem lehet komolyan venni, mivel nem fedi a valóságot, hogy az igazságszolgáltatással kapcsolatos intézkedéseket ízekre szedő jelzések az európai jobboldal lejárató hadjárata lenne a balliberális kormánnyal szemben. Már csak azért sem, mivel a Viorica Dăncilă vezette balliberális kormány legádázabb kritikusa nem más, mint az Európai Bizottság szociáldemokrata alelnöke, a figyelmeztetések megalapozottságát pedig az uniós kormány román tagja, Corina Crețu is megerősítette. Aki szintén szociáldemokrata, sőt a Liviu Dragnea vezette PSD tagja. És ha már Dragneánál tartunk: azáltal végképp hiteltelenné válik az uniós bírálatok bagatellizálása, hogy a PSD–ALDE-koalíció közel két éve szisztematikusan a fehérgalléros bűnözés és a korrupció elleni fellépés gyengítésén fáradozik, minden kormányzati és parlamenti eszközt felsorakoztatva a jogerősen egyszer már elítélt és további bűnvádi eljárások főszereplőjének számító szociáldemokrata pártvezér megmentése érdekében.

És a történethez az is hozzátartozik, hogy az uniós pofonok egy része bizony az RMDSZ orcáján is csattant, ha megengedhető effajta képzavar. A szövetség elnöke joggal vonta le a következtetést, miszerint komolyan kell venni az igazságügyi reformot nyomon követő együttműködési és ellenőrzési mechanizmus keretében kiadott jelentésben foglaltakat – csakhogy ez egyáltalán nem hangzik hitelesen. A balliberális koalíciót támogató RMDSZ ugyanis vastagon benne volt az igazságügyi törvénycsomag valamennyi jogszabályának kidolgozásában és parlamenti elfogadásában, ezért most nem tehet úgy, mintha semmi köze nem lenne az egészhez. Az pedig ugyancsak a felelősség áthárítására irányuló próbálkozás, hogy Kelemen Hunor szerint a megfogalmazott bírálatokért nem az egész parlament, hanem „csak bizonyos parlamenti képviselők” tehetők felelőssé. Hiszen ne feledjük: az RMDSZ kevés kivétellel mindenben a nevét és súlyát adta az igazságügyi törvényekhez, ezért a román koalícióhoz hasonlóan neki is viselnie kell a következményeket.
Attól tartunk, ennek leghamarabb a jövő évi európai parlamenti választáson érkezik el az ideje.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Démonizálástól a ravasz meghúzásáig

Vélhetően sokan örülnénk annak, ha Donald Trump esélyei az idei elnökválasztás megnyerésére nem attól nőttek volna meg, hogy a rá kilőtt puskagolyó éppen csak a fülét súrolta, így túlélte az ellene elkövetett merényletet.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar EU-elnökség: erős diplomáciai kezdés, erős ellenszél

Sikerült elérni, hogy igencsak nagyot szóljon a soros magyar EU-elnökség első hete, Orbán Viktor Kijevtől Moszkván és Pekingen keresztül Washingtonig tartó körútja és a Patrióták Európáért EP-frakció megalakítása azóta is vezető téma a világsajtóban.

Makkay József

Makkay József

Többet ér a medve élete, mint az emberé

Szappanoperához hasonlít a romániai politikai osztály viszonyulása a túlszaporodott medveállományhoz. Miközben a környezetvédők bagatellizálják a problémát, újabb és újabb emberáldozatok jelzik, hogy a vadgazdálkodást kivették a szakemberek kezéből.

Ábrám Zoltán

Ábrám Zoltán

Foci-e a futball?

Egy korábbi, a 2018-as világbajnoki döntő után megszülető írásomban feltettem az első látásra ügyefogyottnak tűnő kérdést: Kik nyerték meg a focivébét?

Balogh Levente

Balogh Levente

Konzultációs színjáték, elnökválasztási figyelemelterelés

A közmondásból ismert helyzetbe hozta magát Macrel Ciolacu miniszterelnök az elnökválasztás időpontjáról kezdeményezett egyeztetéssel: megásta a vermet a koalíciós partner liberálisoknak, majd ezt követően határozott, peckes léptekkel belegyalogolt.

Makkay József

Makkay József

A zöld álmok és a való élet viszonya

Nem fogjuk túlélni ezt a ,,zöld őrületet” – fakadt ki idén tavasszal egy francia traktoros tüntető Párizs külvárosában, amikor az újságírók arról faggatták, mi a gazdákra leselkedő legnagyobb veszély.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Bukás

Mint általában oly sokszor, a nemzeti kisebbségek nyelvén tanuló diákok román nyelv és irodalomból írt érettségi dolgozatainak javítása körüli mizéria közepette sem könnyű rámutatni a felelősökre, viszont azért mégsem annyira bonyolult a képlet.