Balogh Levente

Balogh Levente

Brüsszel éppen máshova néz

2020. november 27., 10:06

2020. november 27., 10:06

Ha egyéb kvalitásokkal nem is nagyon büszkélkedhet Ludovic Orban román miniszterelnök, azt meg kell adni, hogy cinikus gátlástalanságért nem kell a szomszédba mennie – sőt előadás-sorozat keretében is oktathatná.

Attól ugyanis, ahogy szemrebbenés nélkül két vezető nyugati lapnak is képes volt Magyarországot és Lengyelországot pocskondiázva a jogállamiság elkötelezett híveként, sőt szinte már rajongójaként beállítani magát, minden jobb érzésű mennyezet minimum megrepedt egy kicsit.

Ismeretes, hogy az Európai Uniót most komoly vita feszíti, miután Brüsszel az eurokráciának nem tetsző politikát folytató kormányokat a jogállamiság számonkérésével szelídítené meg. A lényeg, hogy a pontosan meg nem határozott, ezért bárhogyan értelmezhető jogállamisági kritériumokat nem teljesítő tagállamoktól megvonhatnák az uniós pénzügyi forrásokat.

Az erről szóló határozatot Magyarország és Lengyelország megvétózta. Ennek kapcsán nyilatkozott Ludovic Orban a nyugati sajtónak, nyilatkozataiban azon veretes gondolatait osztva meg, miszerint megengedhetetlen, hogy egyes tagállamok ne értsenek egyet a jogállamiság és a támogatások, illetve a koronavírus-járvány hatásait enyhíteni hivatott csomag összekötésével. Persze ő maga sem szolgált precíz meghatározással a jogállamiság mibenlétére vonatkozóan, de legalább ismét törleszkedhetett egy jót Brüsszelhez és a többi nyugati kancelláriához, miközben Magyarországba is rúgott egyet.

Holott ha már a jogállam alapintézményei iránti tiszteletről van szó, Romániában aztán tényleg lenne mit vizsgálni. Most nem az őshonos nemzeti közösségek jogainak semmibevételére utalunk, mivel egyrészt már sokat írtunk róla, másrészt az az uniós jogállamféltőknél nem szokta kiverni a biztosítékot. Viszont itt van például a romániai alkotmányos rend és jogállamiság őrzésének egyik legfőbb letéteményese, az alkotmánybíróság. Amelybe a jogállamot a Financial Times hasábjain a szavak szintjén napi 24 órából 24 órán keresztül féltve óvó Orban és sleppje az utóbbi hónapokban annyiszor törölte bele a lábát, ahányszor nem szégyellte.

A kormányfő legutóbb október 15-én intézett minősíthetetlen hangvételű kirohanást az alkotmánybíróság ellen, csak mert a taláros testület ki merészelte mondani, hogy egy parlamenti demokráciában nem csupán a kormánynak, hanem a parlamentnek is jogában áll kiírni a választások időpontját. Többek között politikai kinevezetteknek titulálta a taláros testület tagjait, és kilátásba helyezte az alkotmánybíróság összetételének, illetve a kinevezések gyakorlatának módosítását. Hasonlóan nyilatkozott az Orban által vezetett, kisebbségben kormányzó PNL képviselőházi frakcióvezetője, Florin Roman is, aki ugyancsak politikailag a szociáldemokraták iránt elkötelezett testületnek nevezte az alkotmánybíróságot, és ő is a bírák kinevezésének módosításáról beszélt.

Leszögezendő, hogy az alkotmánybíróság sem hibátlan – gondoljunk csak a Trianon-törvény alkotmányossá nyilvánítására –, és az is tény, hogy a bírákat rendszerint vagy jogi végzettségű politikusok, vagy egy adott politikai oldallal szimpatizáló jogászok közül nevezik ki. Ami közös: mindig az éppen uralmon levő oldalhoz közel álló bírák kerülnek a testületbe az onnan távozók helyére, ha az államfő, ha a parlament két háza által kinevezett talárosokról van szó. Érdekes módon ez nem szokta Orbanékat zavarni akkor, amikor nekik adnak igazat, csak ha ellenük ítélnek. Vagyis amellett, hogy a kinevezés gyakorlatán lehetne módosítani, biztosak lehetünk benne: ha egy esetleges választási győzelem után hozzá is nyúl a PNL a procedúrához, hagy annyi kiskaput, hogy a „szakmai” alapon kinevezendő bírák is politikailag elkötelezettek legyenek iránta.

De most nem is ez a lényeg, hanem hogy a jogállamiságért Magyarország és Lengyelország esetében oly hangosan aggódó Európai Parlament vagy Európai Bizottság részéről az alkotmánybíróság elleni durva román miniszterelnöki kirohanás kapcsán eddig még egyetlen bíráló szó sem hangzott el. Nem mondtak gyújtó hangú szónoklatokat az EP-ben, nem fenyegették a 7-es cikkellyel Bukarestet. Még egy rosszalló homlokráncolásról sem érkezett hír. Pedig Ludovic Orban a nagy nyilvánosság előtt, egy televíziós stúdióban tette kijelentéseit, és Roman is sajtóközleményben ment neki a taláros testületnek. Valahogy mégis elkerülte a brüsszeli illetékesek figyelmét. Talán azért, mert annyira elbódították őket Orban és főnöke, Iohannis államfő hűségnyilatkozatai, áramvonalas, de annál üresebb, mindig a mainstream EU-s doktrínákat szajkózó kijelentései.

És akkor most képzeljük el, mi történt volna, ha a magyar kormányfő beszél ilyen hangnemben az alkotmánybíróságról egy számára kedvezőtlen döntés után.

Majd ennek fényében értékeljük a jogállamisági kritériumok forszírozásával kapcsolatos brüsszeli szándékokat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Forrongó Közel-Kelet

Ha egyébre nem is, egyvalamire jó volt Irán hétvégi, Izrael elleni eszelős támadássorozata: bebizonyította, hogy Teherán és a proxyjának számító Hamász hiába próbálta több ezer palesztin feláldozásával aláásni Izrael nemzetközi támogatottságát.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.