Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Brüsszel elfordul a polgáraitól

2021. január 25., 09:37

2021. január 25., 09:37

Bár elkiabálni még nem szabad, szűk két héttel a február 7-ei határidő előtt egyre bizonyosabb, hogy a hetedik államban, Spanyolországban is összegyűl a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) által a nemzeti régiók védelmében indított európai polgári kezdeményezés sikeréhez szükséges számú aláírás.

Pesty László, az akció kapcsán indított petíció kampányfőnöke a napokban éppen Katalóniában és Baszkföldön járva dolgozott a cél teljesítésén. Ha az SZNT törekvése testet ölt, akkor egy újabb európai polgári kezdeményezést támogató több mint egymillió kézjegy kerül az Európai Unió döntéshozóinak asztalára, Brüsszelnek pedig el kell döntenie, jogalkotási javaslattal él-e annak érdekében, hogy az őshonos kisebbségek kohéziós forrásokért fordulhassanak az EU-hoz.

A közelmúlt történései alapján persze túlságosan vérmes reményeket nem táplálhatunk annak kapcsán, hogy változik az uniós korifeusoknak a nemzeti kisebbségektől érkező kérések iránti hozzáállása, ez jól megmutatkozott a Minority SafePack nemrégi brüsszeli elbukásakor. Egy cél teljesítése érdekében tett erőfeszítések során azonban sohasem a kudarc, hanem a siker kell, hogy a szem előtt lebegjen.

Már elöljáróban érdemes tisztázni: az Európai Bizottság nem csupán a nemzeti kisebbségek problémáival szembeni érzéketlenségéről tett tanúbizonyságot, amikor nemrég úgy döntött, hogy nem irányoz elő új jogi aktusokat a Minority SafePack európai polgári kezdeményezéssel kapcsolatban. Még akkor sem, ha az RMDSZ és a FUEN javaslatcsomagja azt célozta, hogy a nemzeti, etnikai és nyelvi kisebbségvédelem bizonyos területei az európai uniós jog részei legyenek.

Az EU – az Európai Bizottságon keresztül – tulajdonképpen nemcsak az őshonos kisebbségeket, hanem valamennyi állampolgárát csapta arcon, amikor semmibe vette a polgári kezdeményezés intézményének eszközét, amelyet éppen azért találtak ki – és teremtették meg a lehetőségét a lisszaboni szerződésben –, hogy az Unió és annak intézményei, döntéshozási mechanizmusai közelebb kerüljenek az állampolgárokhoz. Miután eddig öt polgári kezdeményezés gyűjtötte össze az egymillió aláírást, ám az EB kivétel nélkül valamennyit lesöpörte az asztalról, joggal gondolhatják úgy az uniós polgárok, hogy Brüsszel számára csupán szólam az alulról érkező igények figyelembe vétele. Az Unió kormánya – amelyet, ne feledjük, korábban a bíróság kötelezett arra, hogy foglalkozzék a Minority SafePackkel – gyakorlatilag semmibe veszi saját polgárait.

Nem meglepő, hogy ezek után az uniós tagállamok lakosai – és nem csak a polgári kezdeményezéseket az aláírásukkal támogató milliók – még távolabb érzik maguktól az EU-t, annak bürokratikus, önmagának is ellentmondó intézményrendszerét. Mert miközben Brüsszel több területen igyekszik túlszabályozni számos kérdést, olyasmibe is beleszólva, amire az uniós szerződések alapján nincs felhatalmazása – lásd a jogállamisági vitát Magyarországgal, Lengyelországgal –, a nemzeti kisebbségek ügyét folyamatosan semmibe veszi, megpróbálva lerázni a kérdést, mint kutya a bundájáról a vizet. Hol azt állítva, hogy nem tartozik a hatáskörébe a kisebbségi kérdés rendezése, hol meg azt, hogy az elmúlt években úgymond számos olyan intézkedés született, amely megoldást kínál az őshonos közösségek részéről megfogalmazott javaslatokra, tessék szépen hazamenni, nincs itt semmi látnivaló. Holott éppen az érintettek, a kisebbségben élő polgárok a megmondhatói, hogy ez mennyire nincs így.

A Minority SafePack elutasítása ellenére (az SZNT kezdeményezése kapcsán esedékes döntés közeledtével) sem jelenthető ki, hogy hiábavaló volt a kezdeményezés. Sokan hiányolták az elmúlt évtizedekben, hogy a nemzeti kisebbségek, mindenekelőtt az erdélyi magyarok ügyét nem sikerült a nemzetközi közvélemény elé tárni; nos, a két polgári kezdeményezés vitathatatlanul jelentős előrelépést jelent e tekintetben, hiszen ráirányította az EU figyelmét ezekre a közösségekre.

Ugyanakkor azt sem szabad lekicsinyleni, milyen hatással voltak ezek a törekvések a magyar nemzeten belül, hogy ama kevés ügyek közé tartoznak, amelyek mögé teljes mellszélességgel beálltak az eltérő politikai irányvonalat képviselő anyaországi pártok, politikusok, illetve sportolók, művészek, közéleti személyiségek is. Erre az összefogásra méltán lehet építeni, abban bízva, hogy előbb-utóbb a brüsszeli álláspont is megváltoztatható.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar–román együttműködés Iohannisért?

Vajon megtörténhet, hogy Klaus Iohannis a NATO főtitkára lesz, ráadásul magyar támogatással? Jelen állás szerint akár még ez is bekövetkezhet, bár a valószínűsége azért nem nevezhető egetverőnek.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Lecsillapított aranyláz, felfokozott diverziók

Csak áll, és bámul ki a fejéből a verespataki bányaterv több mint másfél évtizedes történetét végigkövető krónikás, mert a közelmúlt fejleményei alapján rá kell jönnie: naiv volt, amikor azt hitte, újat nemigen mutathatnak neki ebben a témában.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kampányháború

Még néhány ilyen megnyilvánulás a választási lázban égő „felelős” nyugat-európai politikusok részéről, és előbb-utóbb arra eszmélünk, hogy háborúban állunk.

Makkay József

Makkay József

Mennyi idő alatt számolódnak fel a falvaink?

Sok faluban soha nem volt olyan mérvű infrastrukturális fejlesztés, mint az elmúlt két évtizedben. Az aszfaltozás, közművesítés, az új művelődési házak, orvosi rendelők és a felújított iskolák ellenére a romániai falu mégsem vonzó, a fiatalok menekülnek.