2011. szeptember 08., 09:382011. szeptember 08., 09:38
A szurkolók viselkedése az egyik legőszintébb megnyilvánulása a valóságnak, még akkor is, ha igazából csak egy lebutított verziója annak, amit mások hihetetlen személyes erőfeszítésekkel vagy éppen sunyi diplomáciai húzásokkal próbálnak nap mint nap befolyásolni ilyen vagy olyan irányban. A válogatottak az országok jelképei, így ezek a találkozók kiváló lehetőséget adnak arra, hogy megmutatkozzék a megmérkőző nemzetek közötti valós viszony. A Moldovai Köztársaság–Magyarország Európa-bajnoki selejtezőn kifeszített „Szar Magyarország” és „Gyűlölünk titeket” feliratokon csak az döbben meg, aki nem tudja, hogy a mindenkori, ősi rivális iránt érzett utálat hőfoka sokszor eléri a sajátok iránt táplált szeretetét. A magyar fél mostani megdöbbenése érthető, mint ahogy az is, hogy sértettként nem tesz feljelentést az európai szövetségnél, inkább az UEFA-ra bízza, hogy indít-e eljárást – minden bizonnyal igen.
Az MLSZ már csak azért sem akar „pattogni”, mert jól tudja, nincs olyan magyar válogatott meccs, amelyen ne hangzanának el romángyűlölő vagy Trianon-tagadó rigmusok. Most inkább az az érdekes, hogy már Kisinyovig is eljutott a magyargyalázók hangja, függetlenül attól, hogy valóban bukaresti huligánok ugrottak át a határon kicsit mocskolódni, vagy csak egyszerűen a moldovai románok akarták ily módon érzékeltetni „összetartozásukat” az anyanemzettel. Az utálat térnyerése egyrészt azzal magyarázható, hogy a 2014-es világbajnoki részvételért kiírt selejtezőkben egy csoportba került a két nagy rivális, így már lehet hangolni az egymás elleni összecsapásokra, de érezhetően ennél többről is szól a történet.
Lehet, hogy a két ország politikusai bizonyos közös érdekek miatt azt hangoztatják, hogy soha nem volt ilyen jó a kapcsolat a két szomszédos állam között, de a stadionokban nem így gondolják, mint ahogyan az utcákon sem, hiszen Erdélyben idén a „megszokotthoz” viszonyítva sokkal több magyarellenes megnyilvánulásnak voltunk tanúi. Utóbbi provokációkra nem lehet a szemet szemért elv alapján reagálni, de a futballpályán jelképesen mindent meg lehet bosszulni. Ez a szép a sportban, és az eredmények láttán egyre valószínűbb, hogy a „Gyűlölünk titeket” feliratra „Legyőztünk titeket” lesz a válasz.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.