Balogh Levente
2021. június 18., 08:512021. június 18., 08:51
Számos kudarc után az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) ismét nekifut, hogy újfent elutasíttassa a román parlamenttel a Székelyföld autonómiastatútumát. Ezt nem a rosszindulat vagy az ellendrukkerség mondatja velünk, természetesen mi is amellett kardoskodunk, hogy a jelentős számban magyarok lakta régiók – így a Székelyföld mellett a Partium is – autonómiát kapjanak, hanem egyszerűen a realitás, a parlamenti erőviszonyok és a román politikum hozzáállásának ismerete.
Mint ismert, az Erdélyi Magyar Néppárt és a Magyar Polgári Párt összefogása nyomán létrejött EMSZ két, a még szélesebb magyar összefogás jegyében az RMDSZ listáján parlamentbe jutott képviselője a minap jelentette be, hogy ismét a bukaresti törvényhozás elé terjesztik az autonómiáról szóló törvénytervezetet. Minden bizonnyal ugyanarról a tervezetről van szó – vagy hasonlóról –, amelyet legutóbb tavaly utasított el a román parlament, és amely ürügyet szolgáltatott Klaus Iohannis államfőnek, hogy a statútum hallgatólagos képviselőházi elfogadása nyomán az akkori szociáldemokrata többséget magyarbérencséggel megvádolva próbáljon a saját liberálisai mellett kampányolni, illetve uszítson is egy sort a magyarok ellen.
Mindezek ismeretében talán nem túl nagy merészség azt mondani, hogy a tervezet elfogadásának most sincs sokkal több esélye, mint eddig bármikor. Annak ismételt beterjesztése így részben azt szolgálja, hogy az EMSZ látható maradjon, hogy két képviselője jelezze: nem „olvadtak be” teljesen az RMDSZ-be, nekik is megvannak a saját projektjeik az őket delegáló szövetség napirendje alapján.
Másrészt arra is jó, hogy napirenden tartsa az autonómia témáját. Ez a belföldi és nemzetközi kontextusban egyaránt fontos, hiszen jelenleg sem az országon belül, sem azon kívül nem állnak befolyásos erők a magyar közösség önrendelkezési küzdelme mellett. A romániai politikum viszonyulását tavaly ismét megtapasztalhattuk, de a korábban a kisebbségi problémák megoldása és az önrendelkezési törekvések támogatása kapcsán nagy reményekkel várt EU-csatlakozás eredménye is kudarcosnak tekinthető.
Az EU ugyanis eddig inkább a probléma, mint a megoldás részének tűnik, hiszen miközben nagy hangon hirdeti mindenféle, valós vagy vélt kisebbség támogatását, a magyar polgári kezdeményezést a kisebbségi jogok uniós szintű szavatolásáról lesöpörte az asztalról. Mint ahogy Klaus Iohannis is megkaphatta a nemzetközi Károly-díjat az európai fórumoktól a kisebbségek védelméért és a kulturális sokszínűségért folytatott „kiemelkedő küzdelemért” azt követően, hogy a magyarok ellen hergelt, és majdnem magyar–román diplomáciai konfliktust robbantott ki.
Éppen ezért nem árt, ha a kérdésről legalább szó esik a romániai közbeszédben. Persze az autonómia tematizálása nem öncél, és nem is érdemes megfelelő előkészítés nélkül belefogni. Stratégia szükséges ugyanis arra, hogyan lehetséges a román politikum és civil szféra képviselőit, illetve közéleti szereplőket bevonni a nyilvános vitába. És persze azt elérni, hogy ha létrejön, az autonómiáról szóló vita, az érdemi kérdésekről szóljon értelmes, közérthető módon, és ne fulladjon román részről soviniszta hőbörgésbe, amelynek egyetlen üzenete a nyilvánosság felé az a primitív, de könnyen érthető hazugság, hogy az autonómia a szeparatizmussal és az enklavizálódással egyenlő.
Külön pikantériát kölcsönöz az ügynek, hogy a két honatya egy kormánypárt színeiben terjeszti be ismét a tervezetet. Ez azonban távolról sem jelenti azt, hogy a koalíció beállna mögé: ez a politikai öngyilkossággal lenne egyenértékű. De ha valamilyen csoda folytán a parlament mégis megszavazná, az ellenzék azonnal megtámadná az alkotmánybírságon, amely 8-1 arányban elvetné. Ezért az első lépés az alaptörvény módosítása kell hogy legyen – miközben igyekszünk román támogatókat találni az autonómia elfogadtatásához. Addig viszont legalább a kisebbségek jogállását szabályozó kerettörvényt el kellene végre fogadtatni – ami nem lesz könnyű, hiába szerepel a jelenlegi kormány célkitűzései között.
Minden bizonnyal már a román koalíciós partnerekkel is meg kell küzdeni a tartalma kapcsán arról, miben áll a kulturális autonómia, milyen intézményes törvényi védelem járjon a kisebbségeknek, a kisebbségi intézmények finanszírozásához mennyi pénzt szavatoljanak az állami költségvetésből, és egyáltalán: milyen szintű kisebbségi kulturális önigazgatást hajlandóak a román pártok elfogadni. Amennyiben sikerül egyáltalán napirendre tűzni a témát – a liberálisok nem túl acélos népszerűségi mutatói miatt még ez is bizonytalan, hiszen „magyar” ügyről van szó, és nem szeretnék, hogy „nemzetárulónak” bélyegezzék őket – , már ebben a témában is óriási küzdelem várható. Itt viszont keményen be kell vetni a kormányszereplésből fakadó zsarolási potenciált.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
1 hozzászólás