Balogh Levente

Balogh Levente

Újabb autonómiakudarc?

2021. június 18., 08:51

2021. június 18., 08:51

Számos kudarc után az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) ismét nekifut, hogy újfent elutasíttassa a román parlamenttel a Székelyföld autonómiastatútumát. Ezt nem a rosszindulat vagy az ellendrukkerség mondatja velünk, természetesen mi is amellett kardoskodunk, hogy a jelentős számban magyarok lakta régiók – így a Székelyföld mellett a Partium is – autonómiát kapjanak, hanem egyszerűen a realitás, a parlamenti erőviszonyok és a román politikum hozzáállásának ismerete.

Mint ismert, az Erdélyi Magyar Néppárt és a Magyar Polgári Párt összefogása nyomán létrejött EMSZ két, a még szélesebb magyar összefogás jegyében az RMDSZ listáján parlamentbe jutott képviselője a minap jelentette be, hogy ismét a bukaresti törvényhozás elé terjesztik az autonómiáról szóló törvénytervezetet. Minden bizonnyal ugyanarról a tervezetről van szó – vagy hasonlóról –, amelyet legutóbb tavaly utasított el a román parlament, és amely ürügyet szolgáltatott Klaus Iohannis államfőnek, hogy a statútum hallgatólagos képviselőházi elfogadása nyomán az akkori szociáldemokrata többséget magyarbérencséggel megvádolva próbáljon a saját liberálisai mellett kampányolni, illetve uszítson is egy sort a magyarok ellen.

Mindezek ismeretében talán nem túl nagy merészség azt mondani, hogy a tervezet elfogadásának most sincs sokkal több esélye, mint eddig bármikor. Annak ismételt beterjesztése így részben azt szolgálja, hogy az EMSZ látható maradjon, hogy két képviselője jelezze: nem „olvadtak be” teljesen az RMDSZ-be, nekik is megvannak a saját projektjeik az őket delegáló szövetség napirendje alapján.

Másrészt arra is jó, hogy napirenden tartsa az autonómia témáját. Ez a belföldi és nemzetközi kontextusban egyaránt fontos, hiszen jelenleg sem az országon belül, sem azon kívül nem állnak befolyásos erők a magyar közösség önrendelkezési küzdelme mellett. A romániai politikum viszonyulását tavaly ismét megtapasztalhattuk, de a korábban a kisebbségi problémák megoldása és az önrendelkezési törekvések támogatása kapcsán nagy reményekkel várt EU-csatlakozás eredménye is kudarcosnak tekinthető.

Az EU ugyanis eddig inkább a probléma, mint a megoldás részének tűnik, hiszen miközben nagy hangon hirdeti mindenféle, valós vagy vélt kisebbség támogatását, a magyar polgári kezdeményezést a kisebbségi jogok uniós szintű szavatolásáról lesöpörte az asztalról. Mint ahogy Klaus Iohannis is megkaphatta a nemzetközi Károly-díjat az európai fórumoktól a kisebbségek védelméért és a kulturális sokszínűségért folytatott „kiemelkedő küzdelemért” azt követően, hogy a magyarok ellen hergelt, és majdnem magyar–román diplomáciai konfliktust robbantott ki.

Éppen ezért nem árt, ha a kérdésről legalább szó esik a romániai közbeszédben. Persze az autonómia tematizálása nem öncél, és nem is érdemes megfelelő előkészítés nélkül belefogni. Stratégia szükséges ugyanis arra, hogyan lehetséges a román politikum és civil szféra képviselőit, illetve közéleti szereplőket bevonni a nyilvános vitába. És persze azt elérni, hogy ha létrejön, az autonómiáról szóló vita, az érdemi kérdésekről szóljon értelmes, közérthető módon, és ne fulladjon román részről soviniszta hőbörgésbe, amelynek egyetlen üzenete a nyilvánosság felé az a primitív, de könnyen érthető hazugság, hogy az autonómia a szeparatizmussal és az enklavizálódással egyenlő.

Külön pikantériát kölcsönöz az ügynek, hogy a két honatya egy kormánypárt színeiben terjeszti be ismét a tervezetet. Ez azonban távolról sem jelenti azt, hogy a koalíció beállna mögé: ez a politikai öngyilkossággal lenne egyenértékű. De ha valamilyen csoda folytán a parlament mégis megszavazná, az ellenzék azonnal megtámadná az alkotmánybírságon, amely 8-1 arányban elvetné. Ezért az első lépés az alaptörvény módosítása kell hogy legyen – miközben igyekszünk román támogatókat találni az autonómia elfogadtatásához. Addig viszont legalább a kisebbségek jogállását szabályozó kerettörvényt el kellene végre fogadtatni – ami nem lesz könnyű, hiába szerepel a jelenlegi kormány célkitűzései között.

Minden bizonnyal már a román koalíciós partnerekkel is meg kell küzdeni a tartalma kapcsán arról, miben áll a kulturális autonómia, milyen intézményes törvényi védelem járjon a kisebbségeknek, a kisebbségi intézmények finanszírozásához mennyi pénzt szavatoljanak az állami költségvetésből, és egyáltalán: milyen szintű kisebbségi kulturális önigazgatást hajlandóak a román pártok elfogadni. Amennyiben sikerül egyáltalán napirendre tűzni a témát – a liberálisok nem túl acélos népszerűségi mutatói miatt még ez is bizonytalan, hiszen „magyar” ügyről van szó, és nem szeretnék, hogy „nemzetárulónak” bélyegezzék őket – , már ebben a témában is óriási küzdelem várható. Itt viszont keményen be kell vetni a kormányszereplésből fakadó zsarolási potenciált.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.