Pataky István

Pataky István

Bénázó PNL, szagot fogó USR

2020. december 17., 09:262020. december 17., 09:26

Nem tudom, befejezték-e már a mindent elárasztó digitalizációról szóló kormányzati programfejezetet az összebútorozásra készülő három párt képviselői, de a koalíciós egyeztetés akkorát döccent kedden, hogy Florin Cîţu pénzügyminiszter, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) állandósult „majdnem kormányfője” állítólag azóta sem tud szabadulni csuklási rohamától.

A miniszterelnöki posztról meglepően hirtelen lemondott, avagy Klaus Iohannis államfő által lemondatott Ludovic Orban ugyanis ráeszmélt: ha nem lép egy határozottat, búcsút inthet politikai karrierjének. Miután a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) magának akarja a képviselőház elnöki posztját, Orbannak csak a pártvezetés maradna, ami nemcsak egy Dragnea-féle kormányzás irányába mozdítaná el az új koalíciót, hanem a PNL berkein belül felbátorítaná az Orbanért eddig sem rajongó csoportokat. Orban – korábbi hibáját kiköszörülendő – a legjobb védekezés a támadás taktikájával élt, ami jelen esetben azt jelenti, hogy visszatapsoltatná magát a kormány élére. Terve némileg váratlan akadályba ütközött.

Az USR gátlástalanságáról és agresszivitásáról már sokan sokat írtak. A párt igazi arca viszont most, a hatalom kézzelfogható közelségében rajzolódik ki. Az európai parlamenti választásokon elért, valóban kiemelkedő eredmény után Emmanuel Macron francia elnök romániai csatlósai halványan teljesítettek a helyhatósági megmérettetésen, a december eleji parlamenti választásokon pedig a rendkívül alacsony szavazói részvétel mellett elért tizenöt százalékos támogatottságuk a kudarc miatti magukba fordulás időszakának kezdetét is jelenthette volna. Határtalan önbizalma és arroganciája viszont egészen más irányba mozdította el az USR-es csapatot. Jelen pillanatban nem a leendő koalíció legnagyobb pártja, a PNL alakítja a történéseket, s Iohannisnak sem sikerül főszereplővé válnia.

Az irányítást az USR vette át. A Barna–Cioloș-páros kizárólag saját érdekei szerint sakkozik, azaz egy olyan gyenge miniszterelnök kijelölésébe próbálja belekényszeríteni a PNL-et, aki mögött könnyen kiéleződhetnek a nemzeti liberálisok belső ellentétei. Ezért szeretnék kormányfőnek Cîţut Orban helyett. Az USR a teljes hatalmat akarja négy év múlva, s e vágy által vezérelve teszi meg most tétjeit.

Minden valószínűség szerint a koronavírus elleni vakcina hamarabb megérkezik Romániába, mint az új miniszterelnök a Victoria-palotába. Mivel a PNL–USR–RMDSZ hármas koalíciójánál életszerűbb alternatíva nem létezik, előbb-utóbb létrejön valamiféle megegyezés. Előbb-utóbb és ideig-óráig. A párhuzamként sokat emlegetett 1996-os Román Demokratikus Konvenciót egy ideig a viták ellenére közös nevezőre kényszerítette az 1989-es forradalom után először legyőzött posztkommunisták ellenzékbe tartása. A PNL-et és az USR-et semmi nem fogja megakadályozni abban, hogy hatalmi pozícióban pillanatok alatt egymás lekaszabolásába kezdjenek. Jóval hamarabb fogunk megszabadulni a vírustól, mint a bukaresti politikai életen hosszú évek óta eluralkodott instabilitástól.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.