2011. szeptember 19., 09:522011. szeptember 19., 09:52
Mostanában ugyanis mintha több „jogos tulajdonos” nyúlkálna egy-egy szín után, valahogy úgy, mint ahogy a népi bölcsesség tartja: „több nap, mint kolbász”. Csakhogy az idézett szólás a megfontoltságra, takarékoskodásra int, a pártoknak viszont semmi sem elég. Nézzük csak a nagyobbik kormánypártot: miután feléltek minden széles e hazában található narancsvörös festéket, most elkezdtek valamilyen más árnyalat után kutakodni. Bedobták a zöld variánst, rögtön hozzátéve, hogy ez a környezetvédők színe ugyan, de hozzájuk mi sem áll közelebb, mint a környezet védelme. Furcsamód elfeledkeztek arról, hogy mindkét kormányzó mankójuk pártszíne is zöld, de egy kis emlékezetkiesés igazán bocsánatos ebben a vállukra nehezedő, hatalmas vezetői nyomásban. A zölddel egy időben felmerült a lila is, amivel pulóverkiszerelésben próbálkoztak már az elnöki trónszékért vívott csatákban a párt vezérürüi, de valahogy a hatás félresiklott.
Arról nem beszélve, hogy talán egyetlen színnek sincs annyi árnyalata, mint a lilának, a legismertebbeket viszont már régen kisajátították mások: a püspöki kar a püspöklilát, az orgonák az orgonalilát, az ibolyák meg a saját árnyalatukat. Kéretlenül nem illik ugyan tanácsokat osztogatni, én most mégis megkockáztatnék egy-két ötletet, pusztán csak a fejtörés megkönnyítése végett, hátha jutna az idejükből a színkeresgélés helyett a lakosság érdekében való kormányzásra is. Gondolhatnának például emblematikus politikusaik hajszínének a jelképpé ütésére: mennyivel könynyebb volna a szőke, barna, őszes, vörös vagy kopasz pártról beszélni. Vagy ha futja a pártkasszából, alkalmazhatnának egy-egy nevesebb impresszionista festőt – micsoda gyönyörű napsárgákat, kékesszürkét, csokibarnát keverne egyikük-másikuk. Egyelőre elég is ennyi tanács, majd ha ezeket kipróbálták, mások jöhetnek újabb ötletekkel. A magam részéről még csak annyit, hogy a politikum kedvéért többé nem vagyok hajlandó átállni egyik kedvenc színemről a másikra. Nézzen, aki akar, ilyen vagy olyan pártaktivistának, mire megszoknák, a pártok úgyis színt váltanak. Hacsak véletlenül eszükbe nem jut a szivárvány minden színében tündöklő sálat, széldzsekit, cipőt és bugyit viselni, mert akkor álcázhatjuk magunkat gyászhuszárnak – mindnyájan, az ilyen hozzám hasonló piszkálódók.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.