2011. október 21., 10:392011. október 21., 10:39
Nem feltétlenül arra a bonmot-ra gondolok, hogy nincs ronda nő, csak kevés alkohol, hanem arra, hogy némi jó minőségű szeszes ital a nemzetek közötti békétlenkedést is elsimíthatja.
Történt ugyanis, hogy Valeriu Tabără román mezőgazdasági miniszter a héten megrendezett bukaresti mezőgazdasági kiállításon meglátogatta a székely standot, és ha már ott járt, megkóstolta a székely pálinkát is. A politikáját a nettó magyargyűlöletre építő egykori Román Nemzeti Egységpárt elnöke ezek után olyan kijelentést tett, hogy valószínűleg még a Nagyvárad, Kolozsvár és Sepsiszentgyörgy központjában álló Mihály vajda szobrok is kórusban felcsuklottak. Arra a felvetésre ugyanis, hogy mit szól ahhoz, hogy a pálinkásüvegen magyar felirat állt, csupán annyit mondott: nem az a fontos, mi áll a címkén, hanem az, hogy mire teszik rá. Hogy ez eddig nem jutott eszünkbe…
Gondoljunk csak bele: a fenéket kell éjszakai gerillaakciók keretében, polgári engedetlenségi mozgalmat alapítva a hagyományos magyar utcaneveket kihelyezni Nagyváradon, tűrve, hogy aztán a jogok biztosításában lajhártempójú, a jogegyenlőség nyomainak eltüntetésében azonban világcsúcsdöntésre törekvő hivatalosságok órákon belül eltávolítsák őket. Egyszerűen meg kell őket kínálni jófajta bihari, érszőllősi vagy esetleg eperfa hordóban érlelt szilágysági szilvapálinkával, és ezek után már csak várni kell a Tabără-effektust. Ugyanígy előfordulhat, hogy a Felvidéken sem kell teleragasztani a városokban az üzletek kirakatait „Hol a magyar felirat?” feliratú matricákkal, és a közutak mentén sem kell illegálisan kétnyelvű útjelző táblákat fölállítani, emlékeztetendő az illetékeseket, hogy azon a vidéken is őshonos magyarok élnek. Meg kell próbálni itt is egy kis ágyas pálinkával megalapozni az etnikumközi egyetértést. Persze mindez csupán vágyálom – a miniszter csupán tiszteletköröket futott a koalíciós partner előtt, a jófajta magyar pálinka (avagy ízesebb és magyarabb régies nevén égettbor) pedig nem csodaszer.
De ha az is volna, félő, hogy amilyen mértékű gyűlölet fölhalmozódott itt, a Kárpát-medencében, még akkor se lenne belőle elég az összes politikus, hivatalnok vagy egyszerű, sovén szellemben szocializált polgár megszelídítésére, ha a Tisza medrét vagy a Hargita tetejét is szilvafával ültetnénk be.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.