2012. február 08., 09:352012. február 08., 09:35
Annyira, hogy a néhány évvel ezelőtt még a nép körében fürdőző politikusból mára első számú közellenséggé vált. Csakhogy ellenfelei, vesztére fogadó vehemens bírálói folyamatosan szem elől tévesztették, hogy befolyásos pozíciója továbbra is megmaradt, ami az ezekben a napokban zajló kormányátalakításnál ismét bebizonyosodott. Az elnök úgy húzta elő tarsolyából kormányfőjelöltjét, mint bűvész a nyulat a cilinderből. Ehhez persze előrelátás is kellett, ami Băsescuban már 2007-ben megvolt, amikor a liberális pártban és a Tăriceanu-kormányban kegyvesztetté vált Mihai Răzvan Ungureanunak felkínálta a külügyi hírszerzés irányítását. (Ugyanezt megtette a belföldi titkosszolgálat élére kinevezett szociáldemokrata George Maiorral is, akinek politikai aktiválását szintén nem szabad kizárni.)
Nem állítjuk, hogy az államfő már öt évvel ezelőtt potenciális miniszterelnököt látott Ungureanuban, ám Băsescu kifinomult szimatát ismerve megkockáztatható, hogy a külügyminiszterként kimondottan jól teljesítő történész-diplomata akár a demokraták államfőjelöltje is lehet, ha kormányfőként jól teljesíti feladatát. Arról nem beszélve, hogy magyar nyelvtudása, a kisebbségekről alkotott szemlélete (lásd a csángókról alkotott véleményét) okán hozhat annyi magyar szavazatot, mint Băsescu.
Eközben nem lehet nem észrevenni, ahogy az ellenzéki balliberális duó, Victor Ponta és Crin Antonescu mennyire ötlettelenül, amatőr módon viszonyult az országos tüntetésekhez, majd Emil Boc lemondásához, konkrét érvek, alternatíva felmutatása helyett csak „kémfőnöki” múltját tudták Ungureanu szemére vetni. Pontáék és Băsescu között az a markáns különbség, hogy a hatalomért vívott harcukat hidegháborús állapotra redukálják, viszont semmilyen forgatókönyvük nincs a bukás esetére. Igaz, a győzelemre se nagyon.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.