2012. június 05., 09:392012. június 05., 09:39
Miközben a legelső botránysorozat az összeférhetetlenséggel, plágiummal, újabban pedig – a művelődési miniszter esetében – nepotizmussal és korrupcióval gyanúsított tárcavezetők miatt rengette meg a Ponta-kabinetet, semmi jóval nem kecsegtetnek a kormány illetékeseinek az ország és a lakosság szempontjából lényeges kérdésekben tett elhamarkodott, egymásnak (és a szociálliberális szövetség korábbi ígéreteinek) ellentmondó nyilatkozatai.
Ellenzékben tett harcos, a Boc-, majd az Ungureanu-kormány „szervilizmusát” ostorozó kijelentéseihez képest Victor Ponta mára teljesen megadta magát a Nemzetközi Valutaalapnak, nyíltan vállalva a lakosság előtt, hogy minden egyes stratégiai döntést az IMF beleegyezésével hoz meg. Se szeri, se száma azoknak a nagydobra vert terveknek, amelyekről később kiderül, mégsem úgy gondolták, vagy amelyek kapcsán éppenséggel az USL tagpártjai között homlokegyenest eltérnek az álláspontok. Ilyen a gyorséttermi ételek és a sör tervezett „szenvedélyadója”, a 4500 lejnél magasabb bért kereső közalkalmazottak szolidaritásadója, de általában az egységes adókulcs eltörlésének és a progreszszív adózási rendszer bevezetésének ötlete.
Ugyanez a helyzet például a verespataki bányanyitás kapcsán is: a kormányfő nemrég azzal vádolta az államfőt, hogy intenzíven lobbizik a beruházás érdekében, ehhez képest Ponta gazdasági minisztere a napokban szintén azt ígérte a Fehér megyei település lakosainak, hogy év végéig beindul a termelés. Sőt noha beiktatásakor Románia legtisztességesebb és törvénytisztelőbb kormányaként harangozta be csapatát, a miniszterelnök újabban az alkotmány áthágásával, pártközi megállapodással hozná előre az őszi parlamenti választásokat – holott nemrég kapott intőt a taláros testülettől az önkormányzatoknak kiutalt források visszahívása miatt.
A napnál is világosabb: a balliberálisok egyelőre csak elődeik ballépéseihez képest kínálnak alternatívát.
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.