2012. június 05., 09:392012. június 05., 09:39
Miközben a legelső botránysorozat az összeférhetetlenséggel, plágiummal, újabban pedig – a művelődési miniszter esetében – nepotizmussal és korrupcióval gyanúsított tárcavezetők miatt rengette meg a Ponta-kabinetet, semmi jóval nem kecsegtetnek a kormány illetékeseinek az ország és a lakosság szempontjából lényeges kérdésekben tett elhamarkodott, egymásnak (és a szociálliberális szövetség korábbi ígéreteinek) ellentmondó nyilatkozatai.
Ellenzékben tett harcos, a Boc-, majd az Ungureanu-kormány „szervilizmusát” ostorozó kijelentéseihez képest Victor Ponta mára teljesen megadta magát a Nemzetközi Valutaalapnak, nyíltan vállalva a lakosság előtt, hogy minden egyes stratégiai döntést az IMF beleegyezésével hoz meg. Se szeri, se száma azoknak a nagydobra vert terveknek, amelyekről később kiderül, mégsem úgy gondolták, vagy amelyek kapcsán éppenséggel az USL tagpártjai között homlokegyenest eltérnek az álláspontok. Ilyen a gyorséttermi ételek és a sör tervezett „szenvedélyadója”, a 4500 lejnél magasabb bért kereső közalkalmazottak szolidaritásadója, de általában az egységes adókulcs eltörlésének és a progreszszív adózási rendszer bevezetésének ötlete.
Ugyanez a helyzet például a verespataki bányanyitás kapcsán is: a kormányfő nemrég azzal vádolta az államfőt, hogy intenzíven lobbizik a beruházás érdekében, ehhez képest Ponta gazdasági minisztere a napokban szintén azt ígérte a Fehér megyei település lakosainak, hogy év végéig beindul a termelés. Sőt noha beiktatásakor Románia legtisztességesebb és törvénytisztelőbb kormányaként harangozta be csapatát, a miniszterelnök újabban az alkotmány áthágásával, pártközi megállapodással hozná előre az őszi parlamenti választásokat – holott nemrég kapott intőt a taláros testülettől az önkormányzatoknak kiutalt források visszahívása miatt.
A napnál is világosabb: a balliberálisok egyelőre csak elődeik ballépéseihez képest kínálnak alternatívát.
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.