Balogh Levente
2021. január 08., 10:032021. január 08., 10:03
Rég volt utoljára ennyire érvényes a poén, miszerint megjósolni mindig a jövőt a legnehezebb, mint amikor az ember a 2021-es esztendő kapcsán bocsátkozik a várható események megsaccolásába.
És még csak nem is azért, mert erre az évre is rányomja még a bélyegét a koronavírus-járvány, bár természetesen az egyik legmeghatározóbb tényező még mindig a pandémia marad. Ráadásul gyaníthatóan egész évben.
Bár a szakemberek azzal biztattak, hogy már nyárra normalitásközeli állapotok köszönthetnek be a vakcina megjelenése nyomán, kérdéses, hogy az összeesküvéselmélet-hívő és -gyártó oltásellenesek koronavírusnál jóval agresszívabban terjedő, penetráns ostobaságai nyomán mikorra sikerül elérni a 60-70 százalékos átoltottságot.
Eddig úgy tűnik, hogy az illetékesek sikerrel vették az oltási kampány első akadályait. Az igazi megmérettetés viszont a jövő héten kezdődő második fázis lesz: az összesen 5,5 milliónyi idős, krónikus beteg és stratégiai ágazatokban dolgozó polgár oltása során derül majd ki, hogy sikerült-e logisztikai szempontból úgy megszervezni az oltási kampányt, hogy akadálymentes és folyamatos legyen. Mint ahogy az is létfontosságú, hogy rendelkezésre álljon a megfelelő mennyiségű vakcina, így az EU által rendelt szállítmányok mellett a kormánynak saját erőből is oltásokat kell vásárolnia. Az oltóanyagért zajló nemzetközi versenyt és a bukaresti illetékesek eddigi, a legjobb esetben is teszetoszának nevezhető hozzáállását tekintve ez nem lesz egyszerűen kivitelezhető feladat.
Mindeközben pedig az oltási hajlandóságot növelő kampányra is nagy szükség lenne. De az eddigi jelek alapján a kormánynak nem csupán a külső ellenséggel kell megbirkóznia. Hanem önmagával is. A döcögős koalíciós tárgyalások alapján úgy tűnt, hogy az első konfliktusok a koalíció két nagyobbik pártja, a PNL és az USR–PLUS között robbannak majd ki, miután mindkét párt nagyjából ugyanazon választói réteg szavazataiért küzd. Azonban kiderült: a liberálisoknak elsősorban a párton belüli nézetkülönbségekkel kell megbirkózniuk. Amelyek annak nyomán bukkantak felszínre, hogy egyes területi szervezetek politikusai – kiemelten az erdélyiek – úgy vélik: Ludovic Orban pártelnök túl sok kulcsfontosságú tárcát engedett át a koalíciós partnereknek csak azért, hogy a képviselőház elnöke lehessen.
Florin Roman, a párt egyik vezető arca máris előre vetítette, hogy az idei év az alakulat vezetői stílusa megújulásának esztendeje kell hogy legyen. Nem mintha ezzel együtt nem zajlana kemény brusztolás a PNL és az USR–PLUS között: a prefektusi tisztségek elosztása körüli meddő viták és az egymás irányába diszkréten megeresztett becsületsértések azt vetítik előre, hogy igencsak konfliktusos kormányzásnak nézünk majd elébe. Mindezt egy olyan évben, amelyre a járvány miatti gazdasági visszaesés is rányomja a bélyegét. Nagy baj lenne, ha a válság leküzdése helyett a koalíciós pártok belső és külső harcaira pazarolnák az energiákat, de a román politikai életet ismerve csodálkoznánk, ha nem így lenne.
Mindez ráadásul igencsak bizonytalan nemzetközi környezetben zajlik majd. Az amerikai elnökválasztás körüli heves viták és botrányok mindenképpen rányomják majd a bélyegüket Joe Biden elnökségére, miután beköltözik a Fehér Házba. Ráadásul a most hatalomra kerülő Demokrata Pártban az előjelek szerint igencsak meghatározó lesz az extrém ideológiák mentén politizáló balszél hangja, ami egyrészt fokozhatja a már úgyis forrongó indulatokat a konzervatív és a balliberális oldal hívei között az Egyesült Államokban – ebből kaptunk ízelítőt a Trump-párti aktivisták elfuserált Capitolium elleni „ostroma” során, ami ugyanúgy elítélendő, mind az Antifa-BLM-csőcselék korábbi randalírozása – másrészt az új washingtoni adminisztráció kényszert érezhet arra, hogy megpróbáljon ismét világcsendőri szerepben tetszelegni, illetve ideológiai alapon fellépni a vele ellentétes világnézetű kormányok ellen. Akár Európa közepén is, ami bennünket, magyarokat is érinthet, ha kipécézik Budapestet. (Ebből a szempontból persze Románia megnyugodhat: Bukarest bármilyen washingtoni adminisztrációt ugyanazzal a lelkesedéssel szolgál ki.)
És ha már magyarok és Magyarország: Budapesten az egykori (?) szélsőjobbtól szélsőbalig immár hivatalosan is összebútorozott a teljes ellenzéki oldal, amelynek még ma is a többszörösen levitézlett, a határon túli magyarok ellen uszító Gyurcsány Ferenc a legmarkánsabb arca, és bejelentkezett a kormányzásra, ha lehet, már idén. Ehhez pedig washingtoni és brüsszeli hátszelet remél, miközben megpróbálja minden eszközzel támadni a kormányoldalt. Egyértelmű, hogy számunkra, erdélyi magyarok számára az ezzel kapcsolatos fejlemények is kiemelt jelentőségűek. Mindezek fényében nem nagy merészség kijelenteni, hogy 2021 sem az unalmassága miatt lesz majd emlékezetes.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!