2011. november 07., 08:142011. november 07., 08:14
Bármekkorák is lennénk, akkorák nem vagyunk, hogy saját kis bioritmusunkat is legyőzhessük. Hisz mi az a bioritmus, apró kis úri huncutság. Törvényi előírások mentén sürgősen meg is kellene szabadulnunk tőle, hisz csak hátráltatja a világ dolgainak tökéletesnek ítélt menetét.
Neki tudható be, hogy amikor beáll a téli időszámítás, már nem tudjuk értelmezni, hogy tegnap ebben az órában még világos volt, ma már sötét, s lassan azt sem tudjuk, mikor keljünk, illetve feküdjünk. Személyes dráma. S úgy tűnik, hogy a döntéshozatalkor a személyes drámák senkit nem érdekelnek. Valamikor, amikor még talán valóban energiát lehetett így megtakarítani, lehetett eredményes is ez az áldozat. Ma már energiatakarékos izzókat, ultratakarékos háztartási gépeket veszünk, körültekintően bánunk az energiafelhasználással.
Azt viszont ne mondja nekem senki, hogy ami energiát megtakarítok azzal, hogy reggel „korábban” kel fel a nap, nem pazarolom el azzal, hogy este meg „hamarabb” is nyugszik.
Az én bioritmusom ugyanis nem vezényszóra működik. Nem tudok ébresztőt kiáltani a nyári időszámítás beálltakor a hosszú hónapok során bejáratottnál egy órával korábban, mint ahogy a téli időszámításra történő váltáskor sem tudok korábban lefeküdni, csak mert délután 5-kor egyik napról a másikra sötét lett. Elég baj lenne az ilyen „érzékenyek” számára, mint én az is, hogy nyáron a valóságban is rövidebbek az éjszakák, télen meg a nappalok. Valahogy átállnék, ha nem is nyafogásmentesen. De ha ebbe idegen „erők” is belekutyulnak, tovább nehezítik az életem.
Ilyenkor pedig kicsit orosz lennék, ők ugyanis rájöttek már, hogy több ebben a kár, mint a haszon. Dmitrij Medvegyev államfő júniusban írta alá azt a – nyári időszámítás bevezetésekor beterjesztett – törvényt, amelynek értelmében Oroszországban többé nem fogják alkalmazni a téli és a nyári időszámításra történő átállást. Ők most már nem is állítottak óráikon.
Sok keserűséget okoztak nekünk a múltban az oroszok. De nem követhetnénk most mégis a példájukat?
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.