2012. október 24., 08:572012. október 24., 08:57
A közlekedési és a versenyképességi program kifizetéseit függesztenék fel, mivel az ország vezetése képtelen növelni a rendelkezésre álló pénzalapok felhasználását, másrészt pedig a sikkasztások is bosszantják a brüsszeli illetékeseket.
A felállás tehát ez: miközben Ponta miniszterelnök egy korábbi elszólása szerint fennált a veszélye, hogy október végén kiürüljön az államkassza, eurómilliárdok várnak arra, hogy Románia felhasználja azokat, az illetékes szervek azonban képtelenek megfelelő projekteket kidolgozni, illetve nem tájékoztatják megfelelően a polgárokat, a vállalkozásokat arról, hogy milyen európai finanszírozási lehetőségek állnak a rendelkezésükre.
Nehéz nem arra gondolni, hogy a hír nem sokkal a választások előtti kiszivárogtatásával Brüsszel az általa az alkotmánybíróság elleni, nyári támadások miatt nem szívelt Ponta-kormány esélyeit kívánja csökkenteni, amely energiáit inkább a belpolitikai harcokra pazarolta, bár ez esetben az előző kormányokat is ugyanolyan felelősség terheli. Ha már a közlekedésről van szó, most annak kell örvendezni, hogy hosszú idő után végre sikerült átadni egy 9,5 kilométeres autópálya-szakaszt a Bánságban, miközben nagymértékben csak a romániai illetékeseken múlik, hogy az észak-erdélyi sztráda nem épül – holott immár annak a megépítésére is rendelkezésre állnának az európai pénzek.
Márpedig a válság nem csupán Romániát sújtja, és az EU tehetősebb tagállamai szeretnék, ha kevesebb pénzt kellene a közösbe beadni az elmaradottabb tagállamok felzárkóztatására. A siralmas román eredmények ürügynek sem rosszak, de jogos indokként is felhasználhatók a támogatások csökkentésére. Igaz, sok nem változna – csak most már azért is éheznénk az asztal mellett, mert az étel is kevesebb rajta.
Egy soha el nem mondott személyes történetet mesélnék el 1986-ból. Épp elvégeztem az egyetem fizika szakán az első évet. Elviselhetetlen hőség volt Temesváron.
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.