Rostás Szabolcs
2018. június 25., 10:51
2018. június 25., 10:51
Adva van egy politikai hatalom, amely nem hajlandó elismerni a vezetői büntetőperében született bírósági ítéleteket, ezért kifejezetten az igazságszolgáltatással szembekerült politikusok megmentése érdekében alkot vagy módosít kormányrendeleteket és törvényeket.
Tömören így lehet összefoglalni a jelenlegi román kormánykoalíció viszonyulását igazságszolgáltatáshoz, jogállamhoz és hatalomgyakorláshoz, különösen Liviu Dragnea másodszori elítélése óta. Ha valakinek eddig kétségei voltak afelől, hogy a PSD–ALDE-tandem a bírósági ítéletek szelektív végrehajtásában, a politikus bűnözők számára mentsvárat nyújtó cikkelyek és paragrafusok elfogadásában érdekelt, az most alaposan megbizonyosodhatott ennek valóságtartalmáról, ráadásul a koalíciós gőzhenger csak ezután indul be igazán. A börtöncella hűvös levegőjétől megcsapott szociáldemokrata pártvezér az alapfokú verdikt kihirdetése után egyértelműen értésre adta, hogy nem egykönnyen adja a bőrét, és kész fenekestül felforgatni az országot és a jogrendet, csak hogy elkerülje az ítélet végrehajtását.
Nehéz eldönteni, Dragnea melyik magatartása jelent nagyobb veszélyt a demokráciára: amelyben a parlament törvényalkotói alkalmasságát kérdőjelezi meg, amelyben bírósági ítélet el nem ismerésére buzdít, vagy amelyikben bűncselekményt elkövetőktől kér bocsánatot azért, mert elítélték őket. Az elszabadult hajóágyúként vaktában lövöldöző Dragnea és a politikust védelmező balliberális koalíció a már eddig is jócskán megtépázott hitele maradékát is elveszítette, ma már teljesen nyilvánvaló, hogy az igazságügyi törvények módosításával egyáltalán nem az alkotmánybíróság döntéseivel akarták megfeleltetni a jogszabályokat, hanem a korrupció elleni harc megakasztása az érdekük. A legnagyobb baj pedig az, hogy Dragnea és a vele együtt vesztébe rohanó szociáldemokraták káoszba taszítják az országot, a civileket utcára szólító államfő által felbiztatott aktivisták ugyanis bevallottan készek zavargások, sőt polgárháború árán is megakadályozni a hatalom tervét.
Nem tehetjük meg, hogy szó nélkül hagyjuk az RMDSZ szerepét a mostani képletben. Bármennyire is erőlködik, és igyekszik védelmébe venni az igazságügyi törvényeket, a szövetség nem képes lemosni magáról, hogy a vádlottak, a korrupt politikusok számára kedvező cikkelyek elfogadásához adta a nevét. „Az ártalmasság vélelme nagyon fontos” – igyekezett cáfolni a perrendtartás kapcsán megfogalmazott „valótlanságokat és csúsztatásokat” egy tévéműsorban a minap az RMDSZ egyik képviselője. Akiben nem is tudatosult, hogy elszólása mekkora igazságot hordoz a jelenlegi hatalom és kiszolgálói vonatkozásában.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
Balogh Levente
Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.
Makkay József
Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.
Balogh Levente
A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.
Rostás Szabolcs
Kialakult az év végi romániai államfőválasztás részvevőinek mezőnye, immár tudjuk, hogy a parlamenti pártok kit küldenek harcba a Cotroceni-palotáért, illetve kik indulnak kisebb alakulatok színeiben vagy függetlenként.
szóljon hozzá!