Pataky István

Pataky István

Az agresszív Unió

2020. november 26., 10:232020. november 26., 10:23

2020. november 26., 10:322020. november 26., 10:32

Az Európai Unióval az a probléma, hogy benyomul a nemzeti önrendelkezés területére és megmondja, hogy mit nem kellene tenni... Orbán Viktor képviseli Európa demokratikus alapelveit, s már meg is változtatta az EU játékszabályait.

A fentieket George Friedman, az egyik legismertebb amerikai geostratéga, az árnyék-CIA-ként is emlegetett Stratfor magánhírszerző cég és geopolitikai agytröszt alapítója, a Geopolitical Futures elemzőportál jelenlegi irányítója mondta a budapesti Hír Televíziónak adott interjújában.

Miközben zajlik a hangos hitvita arról, hogy helyes volt-e a magyar–lengyel vétó az uniós költségvetéssel és a helyreállítási alappal kapcsolatban, amiért azokat a politikailag motivált, illetve nem megfelelően meghatározott jogállamisági kritériumhoz kötnék, az amerikai stratéga a lényegre tapintott: a már jó ideje válságban lévő EU-ban most éleződött ki a végletekig a szuverenitás védelmezésének kérdése.

Jogállamiság? Nyilván minden uniós országban lehetne kifogást találni egy rövidebb vizsgálódás nyomán, ha ismernénk a pontokba szedett, részletes feltételeket. Ahhoz viszont nem kell külpolitikai szakértőnek lenni, hogy mi, Romániában élők józan eszünkre hagyatkozva észrevegyük a lólábnyi kettős mércét. Magyarország esetében már évek óta a két fő vádpont az igazságszolgáltatás függetlenségének megsértése, valamint a médiahelyzet. Miután Romániáról nincs szó a mostani rituális kipellengérezéskor, feltételezzük, hogy Brüsszelben megfelelőnek ítélik a honi állapotokat.

Független igazságszolgáltatás Romániában? Ahol éveken át bűnvádi eljárások indultak politikusok, magas rangú állami tisztségviselők ellen politikai megfontolásból, a hírszerzés és a nyomozó hatóság közötti összefonódás eredményeképpen? Ott, ahol a korrupcióellenes ügyészséghez való viszonyulás hitbeli kérdés, s elfogadott az „inkább szenvedjen ezer ártatlan, mintsem egyetlen bűnös is megússza” jogelv?

Nézzük a romániai médiahelyzetet: egykori Szekuritáté-tisztek, velejükig korrupt „üzletemberek” által birtokolt, kizárólag politikai célokat szolgáló hírtelevíziók, újságok hosszú sora. Hírszerzési befolyás majdnem minden fontosnak tekintett médiumnál, titkosszolgálatok utasításai alapján tevékenykedő újságírók, szerkesztők hada. A brüsszeli „jogállamiság-mérő” mégsem riaszt a bólogatásra berendezkedett Iohanniséknál. Mi ez, ha nem a kettős mérce alkalmazása?

Egyébként a mostani kiélezett uniós helyzetre várhatóan rövidesen megoldás születik, rémüldözésre semmi ok. A kompromisszumos megállapodás az lehet, hogy az Európai Bíróságon megtámadhatók lesznek a jogállami problémák miatt kirótt EU-pénzes szankciók. Ezzel garantálnák a felek: ne politikai, hanem jogi kérdés legyen a jogállamiság esetleges sérülése egy tagállamban. Az Európai Bíróságon ugyanis már konkrétumokról kell beszélni, a jelszavakból álló vádak nem sokat érnek. Az elemzők szerint valószínűsíthető kompromisszum egyben azt is jelenti, hogy Magyarország, de más uniós tagállam sem esik el az EU-forrásoktól. Az unión belüli szuverenitás megőrzéséért folytatott háború ettől még folytatódni fog.

Ismét George Friedman geostratégát idézve: ahogy gyengül az Európai Unió, egyre agresszívebb lesz.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump a háborút választotta?

Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.

Páva Adorján

Páva Adorján

Székelyföld és a román futball agresszorai

Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

A „Fogjuk meg, s vigyétek!” politikájától az „Utánam, vitézek!” politikájáig

Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.