Pataky István

Pataky István

Az agresszív Unió

2020. november 26., 10:232020. november 26., 10:32

2020. november 26., 10:232020. november 26., 10:32

Az Európai Unióval az a probléma, hogy benyomul a nemzeti önrendelkezés területére és megmondja, hogy mit nem kellene tenni... Orbán Viktor képviseli Európa demokratikus alapelveit, s már meg is változtatta az EU játékszabályait.

A fentieket George Friedman, az egyik legismertebb amerikai geostratéga, az árnyék-CIA-ként is emlegetett Stratfor magánhírszerző cég és geopolitikai agytröszt alapítója, a Geopolitical Futures elemzőportál jelenlegi irányítója mondta a budapesti Hír Televíziónak adott interjújában.

Miközben zajlik a hangos hitvita arról, hogy helyes volt-e a magyar–lengyel vétó az uniós költségvetéssel és a helyreállítási alappal kapcsolatban, amiért azokat a politikailag motivált, illetve nem megfelelően meghatározott jogállamisági kritériumhoz kötnék, az amerikai stratéga a lényegre tapintott: a már jó ideje válságban lévő EU-ban most éleződött ki a végletekig a szuverenitás védelmezésének kérdése.

Jogállamiság? Nyilván minden uniós országban lehetne kifogást találni egy rövidebb vizsgálódás nyomán, ha ismernénk a pontokba szedett, részletes feltételeket. Ahhoz viszont nem kell külpolitikai szakértőnek lenni, hogy mi, Romániában élők józan eszünkre hagyatkozva észrevegyük a lólábnyi kettős mércét. Magyarország esetében már évek óta a két fő vádpont az igazságszolgáltatás függetlenségének megsértése, valamint a médiahelyzet. Miután Romániáról nincs szó a mostani rituális kipellengérezéskor, feltételezzük, hogy Brüsszelben megfelelőnek ítélik a honi állapotokat.

Független igazságszolgáltatás Romániában? Ahol éveken át bűnvádi eljárások indultak politikusok, magas rangú állami tisztségviselők ellen politikai megfontolásból, a hírszerzés és a nyomozó hatóság közötti összefonódás eredményeképpen? Ott, ahol a korrupcióellenes ügyészséghez való viszonyulás hitbeli kérdés, s elfogadott az „inkább szenvedjen ezer ártatlan, mintsem egyetlen bűnös is megússza” jogelv?

Nézzük a romániai médiahelyzetet: egykori Szekuritáté-tisztek, velejükig korrupt „üzletemberek” által birtokolt, kizárólag politikai célokat szolgáló hírtelevíziók, újságok hosszú sora. Hírszerzési befolyás majdnem minden fontosnak tekintett médiumnál, titkosszolgálatok utasításai alapján tevékenykedő újságírók, szerkesztők hada. A brüsszeli „jogállamiság-mérő” mégsem riaszt a bólogatásra berendezkedett Iohanniséknál. Mi ez, ha nem a kettős mérce alkalmazása?

Egyébként a mostani kiélezett uniós helyzetre várhatóan rövidesen megoldás születik, rémüldözésre semmi ok. A kompromisszumos megállapodás az lehet, hogy az Európai Bíróságon megtámadhatók lesznek a jogállami problémák miatt kirótt EU-pénzes szankciók. Ezzel garantálnák a felek: ne politikai, hanem jogi kérdés legyen a jogállamiság esetleges sérülése egy tagállamban. Az Európai Bíróságon ugyanis már konkrétumokról kell beszélni, a jelszavakból álló vádak nem sokat érnek. Az elemzők szerint valószínűsíthető kompromisszum egyben azt is jelenti, hogy Magyarország, de más uniós tagállam sem esik el az EU-forrásoktól. Az unión belüli szuverenitás megőrzéséért folytatott háború ettől még folytatódni fog.

Ismét George Friedman geostratégát idézve: ahogy gyengül az Európai Unió, egyre agresszívebb lesz.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.