Pataky István

Pataky István

Az agresszív Unió

2020. november 26., 10:232020. november 26., 10:23

2020. november 26., 10:322020. november 26., 10:32

Az Európai Unióval az a probléma, hogy benyomul a nemzeti önrendelkezés területére és megmondja, hogy mit nem kellene tenni... Orbán Viktor képviseli Európa demokratikus alapelveit, s már meg is változtatta az EU játékszabályait.

A fentieket George Friedman, az egyik legismertebb amerikai geostratéga, az árnyék-CIA-ként is emlegetett Stratfor magánhírszerző cég és geopolitikai agytröszt alapítója, a Geopolitical Futures elemzőportál jelenlegi irányítója mondta a budapesti Hír Televíziónak adott interjújában.

Miközben zajlik a hangos hitvita arról, hogy helyes volt-e a magyar–lengyel vétó az uniós költségvetéssel és a helyreállítási alappal kapcsolatban, amiért azokat a politikailag motivált, illetve nem megfelelően meghatározott jogállamisági kritériumhoz kötnék, az amerikai stratéga a lényegre tapintott: a már jó ideje válságban lévő EU-ban most éleződött ki a végletekig a szuverenitás védelmezésének kérdése.

Jogállamiság? Nyilván minden uniós országban lehetne kifogást találni egy rövidebb vizsgálódás nyomán, ha ismernénk a pontokba szedett, részletes feltételeket. Ahhoz viszont nem kell külpolitikai szakértőnek lenni, hogy mi, Romániában élők józan eszünkre hagyatkozva észrevegyük a lólábnyi kettős mércét. Magyarország esetében már évek óta a két fő vádpont az igazságszolgáltatás függetlenségének megsértése, valamint a médiahelyzet. Miután Romániáról nincs szó a mostani rituális kipellengérezéskor, feltételezzük, hogy Brüsszelben megfelelőnek ítélik a honi állapotokat.

Független igazságszolgáltatás Romániában? Ahol éveken át bűnvádi eljárások indultak politikusok, magas rangú állami tisztségviselők ellen politikai megfontolásból, a hírszerzés és a nyomozó hatóság közötti összefonódás eredményeképpen? Ott, ahol a korrupcióellenes ügyészséghez való viszonyulás hitbeli kérdés, s elfogadott az „inkább szenvedjen ezer ártatlan, mintsem egyetlen bűnös is megússza” jogelv?

Nézzük a romániai médiahelyzetet: egykori Szekuritáté-tisztek, velejükig korrupt „üzletemberek” által birtokolt, kizárólag politikai célokat szolgáló hírtelevíziók, újságok hosszú sora. Hírszerzési befolyás majdnem minden fontosnak tekintett médiumnál, titkosszolgálatok utasításai alapján tevékenykedő újságírók, szerkesztők hada. A brüsszeli „jogállamiság-mérő” mégsem riaszt a bólogatásra berendezkedett Iohanniséknál. Mi ez, ha nem a kettős mérce alkalmazása?

Egyébként a mostani kiélezett uniós helyzetre várhatóan rövidesen megoldás születik, rémüldözésre semmi ok. A kompromisszumos megállapodás az lehet, hogy az Európai Bíróságon megtámadhatók lesznek a jogállami problémák miatt kirótt EU-pénzes szankciók. Ezzel garantálnák a felek: ne politikai, hanem jogi kérdés legyen a jogállamiság esetleges sérülése egy tagállamban. Az Európai Bíróságon ugyanis már konkrétumokról kell beszélni, a jelszavakból álló vádak nem sokat érnek. Az elemzők szerint valószínűsíthető kompromisszum egyben azt is jelenti, hogy Magyarország, de más uniós tagállam sem esik el az EU-forrásoktól. Az unión belüli szuverenitás megőrzéséért folytatott háború ettől még folytatódni fog.

Ismét George Friedman geostratégát idézve: ahogy gyengül az Európai Unió, egyre agresszívebb lesz.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

De hova álljanak a románok?

A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.

Balogh Levente

Balogh Levente

Antonescu: messiás, sírásó vagy egérút?

Igencsak magasra emelték a bukaresti kormánykoalíció politikusai – Kelemen Hunorral az élen – a tétet a májusban esedékes megismételt elnökválasztás kapcsán. Talán egy kicsit túl magasra is.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ki nyert Georgescu eltiltásával, és miért lehet ez veszélyes a magyarokra is?

Elöljáróban szögezzük le: örvendetes, hogy a szélsőjobboldali, magyargyűlölő szervezeteket és politikusokat éltető, összeesküvéselmélet-hívő Călin Georgescu nem lehet Románia elnöke. Eltiltása azonban magyar szempontból is veszélyes precedens lehet.

Makkay József

Makkay József

Nem elnéző a rendőrség, haragszanak a sofőrök

Elképedve olvassák a gépkocsivezetők a rendőrség büntetésözönéről szóló híreket, amelyek sokak számára úgy hatnak, mintha a közlekedésrendészet elszabadult hajóágyúként rontana a békés autósokra.

Páva Adorján

Páva Adorján

Georgescu Muskétása és a nagyhatalmi Monopoly

Elon Musk Romániát érintő posztolgatásai legalább egy percre gondolkodóba ejthetik az új amerikai politikai szuperhősöknek szurkoló erdélyi magyarokat is: tényleg ez az a sztori, aminek a végén mi is tapsolni fogunk ebben a nagyhatalmi Monopolyban?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump, Zelenszkij, Ukrajna és Európa helye a világban

Mi tagadás, egyik félnek sem válik dicsőségére az Ovális Irodában lezajlott vita – ám jó tanulság Zelenszkij és mindenki más számára, hogy aki kitartóan, teljes testsúlyát bevetve rázza a pofonfát, azt előbb-utóbb a feje búbjáig beborítja a termése.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Amerikai hátszél Georgescunak?

Engedik-e indulni a bukaresti hatóságok Călin Georgescut a májusi államfőválasztáson? Kétségtelenül ez a kérdés foglalkoztatja jó ideje a romániai választóknak a közélet iránt érdeklődő részét, de persze magukat a politikai élet szereplőit is.