Pataky István

Pataky István

Átok Románián

2019. május 22., 08:452019. május 22., 08:45

Európai parlamenti választások következnek, ami a nevéből könnyen következtethetően annyit jelent, hogy a politikai pártok képviselőket küldenek az uniós ügyek vitafórumába, abba a testületbe, amely igyekszik alakítgatni az egyelőre még huszonnyolc tagállamból álló szövetség közös ügyeit.

Ehhez képest a különböző bukaresti hírtelevíziók műsoraiban emelt hangon érvelő román politikusok témája továbbra is Liviu Dragnea és a korrupció. Ha valakit a holdról holnap ide küldenek közénk, s ért románul, azt hiheti, hogy bármelyik pillanatban kitörhet a forradalom a diktatúra ellen. Az ügyesen megrendezett romantikus akciófilm felvezető képkockái szerint megéri harcba szállni, mert a tiszta szívű, európéer fiatal értelmiségiek felülkerekednek a minden rosszért felelős gonoszokon, és felszámolják a „vörös pestist”. A valóságban persze forradalmi hangulatról szó nincs, még kormányváltó lázról sem beszélhetünk. Vannak ugyanakkor a hatalommal joggal elégedetlen tömegek, és vannak felheccelt vagy őszintén ideges, a fő kormánypárt politikusait gyűlölő emberek, ők azok, akik demokráciát emlegetnek, de nem tűrik el az ellenvéleményt. Pfújolnak, esetenként dobálóznak. Európára hivatkoznak, viszont fogalmuk sincs arról, kiknek a szekerét tolják.

A PSD múltját és jelenét jól ismerjük. A posztkommunista és a korrupt jelzők akkor is illenek rá, ha mostani külpolitikai retorikája közel áll az európai konzervatívokéhoz. A fényt ígérő PNL mindenáron elhajtaná a szociáldemokratákat. Mert korruptak, és nem tudnak kormányozni. Most éppen. Nem is olyan régen a PSD-sek még becsületesek voltak és profik. Alig nyolc évvel ezelőtt a liberálisok szerelmi vallomások közepette léptek koalícióra a „velejéig korrupt” PSD-vel. 2012 decemberében közösen nyerték meg a választásokat, és két évig együtt kormányoztak. Hogy egy ilyen szoros kapcsolatban a PNL-t hogyan kerülte el a fertőző „vörös lepra”, máig rejtély. Az USR az egész politikai rendszert a kukába vágná. Kivéve a PNL-t meg még azokat, akik jól jönnének egy új többséghez. Jöjjenek a fiatalok! – üvöltik teli torokból, majd pajzsukra emelik a sok helyen megfordult Dacian Cioloșt. Akinek a kormányát alig három és fél évvel ezelőtt a PSD is megszavazta a parlamentben, miután a Brüsszelből hazatért uniós exbiztos egyeztetett a szociáldemokraták vezetőjével. Bizonyos Liviu Dragneával.

Corneliu Coposu, a romániai forradalom után újjáalakult Nemzeti Parasztpárt legendás vezetője 1990 áprilisában a következőt nyilatkozta: a Románián ülő átok az lesz, hogy húsz-huszonöt évvel a rendszerváltást követően a politikai paletta bal, illetve jobb oldalán egyaránt a Nemzeti Megmentési Front, a FSN található majd. Jóslata bevált. A most vérre menő harcot színlelő román parlamenti pártok vezetői tulajdonképpen egyazon akolból indultak. Erkölcsi megfontolásokról beszélni a mostani választások kapcsán felesleges. Nem Európáról, nem a jövőről s a legkevésbé Dragneáról és a korrupcióról szól a küzdelem. A megszokott, klasszikus román pártvetélkedő ez erőteljesebb hangolással, hiszen nyakunkon az elnökválasztás.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Mainstream pártok, koalíciós botrányok, megszorítások és kommunista nosztalgia

Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump a háborút választotta?

Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.

Páva Adorján

Páva Adorján

Székelyföld és a román futball agresszorai

Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

A „Fogjuk meg, s vigyétek!” politikájától az „Utánam, vitézek!” politikájáig

Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.