2010. december 06., 10:432010. december 06., 10:43
A szükséges számú aláírás persze valószínűleg összegyűl majd – még ha az MPP-vel kapcsolatos tapasztalatok alapján valószínűnek tűnik is, hogy lesznek olyan erők, amelyek kevésbé sportszerű eszközöket is igénybe vesznek majd annak érdekében, hogy megnehezítsék az új párt bejegyzését. De miért is van szükség egy új pártra?
Az EMNT-vezetőknek abban igazuk van, hogy az RMDSZ túlságosan is részévé vált a bukaresti politikai érdekcsoportoknak, és túlságosan is csupán a bukaresti alkuk függvényévé tette a romániai magyarság jogérvényesítését, ami által háttérbe szorult az autonómiaigény. Ahhoz is kevés kétség fér, hogy az MPP nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, csak kevés helyen tudott hiteles alternatívát nyújtani az RMDSZ-szel szemben. A néppárt elismertsége mindezek fényében annak függvénye lesz majd, milyen üzenetet fogalmaz meg, azt milyen hatékonysággal tudja eljuttatni a választókhoz, és hogy ezáltal milyen mértékű hitelességre tud szert tenni.
A párt üzenete világos: az autonómia jelszavát tűzte zászlajára – azonban az MPP-től eltérően nem csupán a Székelyföldre korlátozva, ami szélesebb támogatói kört jelenthet. Ehhez azonban tételesen el kell magyaráznia a polgároknak, mi is az az autonómia, és miért ugyanolyan fontos, mint mondjuk a munkahelyteremtés. Az új párt helyzeti előnyben van az MPP-hez képest, hiszen míg a polgári párt indulásakor a Fidesz ellenzékben volt, az EMNT és a néppárt most egy erős, kétharmaddal rendelkező budapesti kormány támogatását tudhatja maga mögött.
Ez azonban nem elég – hiteles politikai program is szükséges ahhoz, hogy a választók is legitimálják. Ha nem lesznek előrehozott választásk, a 2012-es önkormányzati választásokon derül ki, milyen tárgyalási pozícióból kezdeményezhet egyeztetéseket a néppárt a másik két párttal az esetleges közös választási szereplésről. Azt ugyanis bizonyára senki sem akarja, hogy a három párt rivalizálása miatt a romániai magyarság parlamenti képviselet nélkül maradjon.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.