Balogh Levente

Balogh Levente

Árad a cián

2025. április 18., 19:412025. április 18., 19:41

2025. április 18., 20:162025. április 18., 20:16

A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői, sajátosan értelmezve az ellenzékiség fogalmát, a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.

Ép ésszel nehéz felfogni, hogyan volt képes Kollár Kinga, a Tisza Párt európai parlamenti képviselője szinte már gyermeki lelkesedéssel, őszinte derűvel ecsetelni, hogy a párt jelentős sikereket ért el a magyar emberek életminőségének rontása terén azáltal, hogy asszisztál az országnak járó uniós pénzek kifizetésének halogatásához. Saját bevallása szerint például konkrétan a kórház- és a vasútfelújítási programot sikerült megtorpedózni. Mindez szerinte azért jó, mert ezáltal sikerül felkorbácsolni a kormánnyal szembeni elégedetlenséget, ami a pártja malmára hajtja a vizet.

Nem túlzás kijelenteni: ez a cinikus hozzáállás már a haza- és nemzetárulás határát súrolja, sőt egy kicsit már át is lóg a túloldalra.

Olyan ez, mintha egy biztosítási ügynök gyújtogatni kezdene egy környéken, hogy ezzel „győzze meg” az ott élőket: sokkal jobban járnak, ha nála kötnek biztosítást tűzkár ellen.

Hogy egy kicsit mi is felpattanjunk a bezzegrománia-vonatra: ilyen Romániában nem lenne elképzelhető. Az ország külföldön való mószerolása, horribile dictu, az ország érdekeivel szembeni fellépés azonnal össztársadalmi felháborodást váltana ki, és páriává tenné azt a pártot, amely lebukik, hogy ebben utazik. Érdemi választói támogatásban pedig végképp nem reménykedhetne.

Egyesek most – igazából joggal – a képviselő lemondását követelik, ám a helyzet az, hogy távozásával nem sokat változna a helyzet. Azzal ugyanis, hogy a párt nem határolódott el tőle azonnal, és nem távolította el a soraiból a mai napig sem, egyértelműen jelzi: nem csak egy elszabadult hajóágyúként viselkedő képviselő elszigetelt véleményéről van szó.

Hanem az egész párt krédóját fogalmazta meg, hiszen továbbra is felvállalják az általa mondottakat, sőt igyekeznek védeni őt.

Vagyis a Tisza Párt lényegét jelenti, hogy az országa ellen áskálódik csak azért, hogy ha más eszközökkel nem lehet, akkor így szerezhesse meg a hatalmat. Persze a politika, mint tudjuk, egyesek szerint amorális, az ilyen szinten erkölcstelen magatartás azonban még így sem fér bele.

Pedig lehetett volna más utat is választani. Megpróbálhattak volna azzal kampányolni, hogy mindent megtesznek az országot jogosan megillető pénzösszegek hazahozataláért, és akkor valóban egy felelős, hazafias párt pozíciójából futhatnának neki a választásnak –

ők azonban a könnyebb ellenállás útját választják, és a „Minél rosszabb, annál jobb” jelszavával beállnak a magyar kormány ellen fatvát kiadó uniós illetékesek közé.

Persze senki sem állítja, hogy a kormány tökéletes, és nem követett el hibákat. Tizenöt év kormányzás során erre bőven akadt alkalom. Azonban egy demokráciában felelős, az ország javát akaró ellenzékre van szükség. Ezek után azonban hogyan lesz képes elhitetni magáról a Tisza, hogy ilyen, és mennyire tűnik alkalmasnak a kormányzásra?

Főleg úgy, hogy közismert a párt eredete is. Egy, a jobboldali közösségben képességei határát elért ember – aki eleve miniszteri tisztségig jutó felesége révén jutott pozícióba – válása után hirtelen légüres térbe került, és rájött, hogy mivel addigi eszközei már nem állnak rendelkezésre a kormányoldalon való boldoguláshoz, mostantól inkább „mindig is ellenzéki volt”.

Igaz, ehhez is kellett exfelesége „segítsége”, hiszen az ő titokban lehallgatott és rögzített kijelentéseivel lépett a politika színpadára – és árazta be magát morálisan valahol a bányabéka ülepe és a Föld magja közé.

Ez, valamint az ellenzéki pártok tehetetlensége, illetve egyes – nem feltétlenül csak magyarországi – politikai és pénzügyi körök támogatása máris egy ellenzéki párt „vezérévé” tette. Egy olyan párténak, ami gyakorlatilag a semmiből bukkant elő, ennek nyomán nemigen van saját mondanivalója semmiről, alapállása gyakorlatilag abban merül ki, hogy mindenben az ellenkezőjét mondja annak, amit a kormány (már ha egyáltalán mer véleményt nyilvánítani a sarkos kérdésekben, nehogy a szélsőballiberális szimpatizánsokat elriassza).

A fröccsöntött, sorjás szélű műanyag messiás jórészt csupán annyival szeretné megszerezni az emberek támogatását, hogy ő nem Orbán Viktor – ami azért valljuk be, önmagában nem nagy teljesítmény. És nem is érdem. Hiszen ezt a bolygón még jó nyolcmilliárdan ugyanígy elmondhatják magukról, és még a magyar nemzeten belül is közel tizenötmillióan.

Az persze természetes, hogy egy nemzeten belül nem gondolkodik mindenki ugyanúgy mindenről, mást tartanak fontosnak vagy értékesnek.

A különböző értékrendek egymásnak feszülése is természetes bizonyos mértékig, hiszen a tartalmas, lényegi kérdéseket érintő viták előbbre is vihetik az országot. Az eltérő értékrendek egymásnak feszülésének legkiemelkedőbb momentuma a demokratikus választás, amikor a többség eldönti, hogy a felkínált opciókból melyiket tartja a leghitelesebbnek és a saját, valamint az ország sorsa szempontjából előremutatónak. Így működik egy egészséges demokrácia.

A kérdés az, hogy van-e olyan ellenzéki párt, amely hiteles és életképes alternatívát jelenthet. A Tisza kapcsán az előzmények alapján ez minimum kérdéses. Mindeközben az látszik, hogy

a párt felfutása mögött iszonyatos mennyiségű felgyülemlett frusztráció és irracionális gyűlölet áll,

sokan nehezen tudják elviselni, hogy az általuk vallott ideológiától eltérő értékrendet követő pártok vannak hatalmon – ráadásul úgy, hogy a polgárok többsége ezt eddig már négy alkalommal erősítette meg kétharmaddal. És bár a kormányoldal sem teljesen vétlen abban, hogy a helyzet ilyenné vált, ez nem menti fel a villámgyorsan az ellenzék első számú pártjává vált alakulatot az ország és a nemzet érdekei elleni aknamunka felelőssége alól.

(Apropó: az is beszédes, hogy miközben igyekszik konzervatívként eladni magát, szimpatizánsai a régi balliberális ellenzék pártjainak csalódott szavazói közül kerültek ki. A tömegesen átálló csalódott kormánypártiakról szóló hírek a mítosz kategóriába tartoznak, nagyjából annyira hitelesek, mint a párt támogatottságának alátámasztására kiadott, minden bizonnyal manipulációs célokkal készült felmérések. Amelyek hasznát az amerikai elnökválasztáson a demokraták, illetve a román választások előtt a kormányoldal által kiadott, hasonlóan manipulatív felmérések is kiválóan bizonyítják).

Most viszont ott tartunk, hogy a jelenséget néhányan Erdélyben is szeretnék meghonosítani.

A közösségi médiában az utóbbi hetekben egzaltált, apokaliptikus hangvételű felhívások jelentek meg, amelyek a rég ismert kormányellenes lózungok felmelegítésével toboroznának aktivistákat, csak most éppen messiásváró szósszal nyakon öntve.

Persze az erdélyi magyar közösség sem homogén, és bár az elsöprő többség konzervatív, ergo a jelenlegi magyar kormányoldallal szimpatizál, természetesen itt is vannak baloldaliak és liberálisok is.

És persze a magyarországiakhoz hasonló szélsőballiberális aktivisták is, akik ideológiai okokból, a jobboldali kormánnyal szembeni ellenszenvük (sok esetben egyenesen gyűlöletük) miatt minden lehetséges fórumon harsogják a kormányoldallal szemben az ellenzék vagy az ellenzékhez kapcsolódó, ideológiailag és politikailag elkötelezett, politikai aktorként fellépő nem kormányzati szervezetek által kitalált, a valósággal köszönő viszonyban sem levő vádakat. Mindent megtéve azért, hogy a lehető legnagyobb mértékben a magyar érdekérvényesítési lehetőségek beszűkítése érdekében fellépő román szervek és az általuk irányított közéleti és médiaszereplők hasznos idiótáinak tűnjenek. (És az még a jobbik eset, ha csak hasznos idióták, a rosszabbikban ugyanis önkéntes társutasok).

Úgyhogy a messiáspárt számára is teremhet némi babér az erdélyi ligetben. Bár a dolog értékét valamelyest csorbítja, hogy a retorikájuk alapján magukat lánglelkű prófétának képzelő szimpatizánsoknak a kormányoldalt zsigeri, vallásos hevülettel gyűlölő megmondóemberekre jellemző realitásérzékkel és éleslátással

sikerült pont akkorra időzíteni az első „Tisza-sziget” megalakítását, amikor Kollár képviselő asszony éppen rárobbantotta az atombombát a saját pártjára.

Persze, mint már említettük, demokrácia van, ezért akár az aktuális messiáspártot is lehet isteníteni – de a lebukás után azért nem a legjobb ajánlólevél az érintettek erkölcsi érzékének ép mivoltával kapcsolatosan. Már csak azért sem, mert kétséges, hogy a párt ilyen pedigrével és ilyen politikai irányvonallal képes-e, sőt egyáltalán akarna-e bármit is tenni az erdélyi magyar közösség helyzetének javulásáért.

És akkor még nem is beszéltünk arról a józan ésszel szintén nehezen felfogható tényről, hogy

a párt ismertségének növekedését egy természeti katasztrófával illusztrálják, miszerint Árad a Tisza – és nem átallják Erdélyben is ezzel az agyrémmel népszerűsíteni magukat.

Pedig ha már áradásról van szó, akkor jelen sorok írójának egy egészen más természeti katasztrófa jut eszébe. Mert amit most egyesek az emberek nyakába próbálnak önteni, bizony nem édesvíz.

Hanem – ha már a Tiszánál tartunk – jókora adagnyi ciánszennyezésnek tűnik.

3 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Románia, a nem etnikai alapú magyarverések országa

Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ukrajna: időhúzás, taktikázás és háborús riogatás

Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.

Páva Adorján

Páva Adorján

Békés együttélés a magyarellenességgel

Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.

Balogh Levente

Balogh Levente

De hova álljanak a románok?

A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.

Balogh Levente

Balogh Levente

Antonescu: messiás, sírásó vagy egérút?

Igencsak magasra emelték a bukaresti kormánykoalíció politikusai – Kelemen Hunorral az élen – a tétet a májusban esedékes megismételt elnökválasztás kapcsán. Talán egy kicsit túl magasra is.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ki nyert Georgescu eltiltásával, és miért lehet ez veszélyes a magyarokra is?

Elöljáróban szögezzük le: örvendetes, hogy a szélsőjobboldali, magyargyűlölő szervezeteket és politikusokat éltető, összeesküvéselmélet-hívő Călin Georgescu nem lehet Románia elnöke. Eltiltása azonban magyar szempontból is veszélyes precedens lehet.