Pataky István

Pataky István

Amerikai korrupcióexport

2021. május 25., 09:07

2021. május 25., 09:07

Romániában most éppen nem aktuális a korrupcióellenes harc. Amikor viszont még az volt, a nagy tengeren túli szövetséges pénzgyűjtői is éltek a lehetőséggel. Hogy mennyire élénk volt az amerikai érdeklődés, arról mostanában kapunk néhány apró részletet.

Egyrészt itt van Rudy Giuliani, Donald Trump volt amerikai elnök jogászstábjának vezetője, aki a maffia- és korrupcióellenes harc területén tényleg jelentős eredményeket ért el államügyészként, s New York polgármestereként is sikeres volt. Most nem neki áll zászló, így aztán az FBI elkezdte vizsgálni korábbi tevékenységét. A szövetségi nyomozók házkutatást tartottak Giuliani New York-i ingatlanjaiban, majd lefoglalták elektronikus eszközeit. A nyomozás állítólag azt hivatott kideríteni, hogy a Trump-adminisztráció idején a volt államügyész folytatott-e illegális lobbitevékenységet olyan ukrán tisztviselőknél, akik abban is segítették Giulianit, hogy Donald Trump politikai riválisaira – köztük az akkori demokrata elnökjelöltre, Joe Bidenre – nézve terhelő bizonyítékok után kutasson.

Újabban már „romániai szálról” is szólnak a hírek. Mert Giuliani három évvel ezelőtt levelet írt Klaus Iohannis államfőnek és más állami vezetőknek a bírákra nehezedő nyomásgyakorlás leállítását is szorgalmazta. Arra is emlékeztetett: a jogállamiság terén elért romániai fejlődést aláásták a Laura Codruţa Kövesi vezette korrupcióellenes ügyészség túlkapásai, amelyek a bírák, ügyvédek és tanúk megfélemlítésében, az alkotmányellenes telefonlehallgatásokban, a kényszerrel kicsikart tanúvallomásokban, a nem megfelelő bírósági eljárásokban merültek ki. Közölte, hogy szomorúan szerzett tudomást a titkos megállapodásokról, amelyeket az igazságügyi szervek kötöttek a Román Hírszerző Szolgálattal. Közben kiderült, Giuliani a Louis Freeh volt FBI-igazgató által vezetett tanácsadó cég felkérésére írta a levelet.

Ha valami eddig nehezen követhető, nem csoda. De csavarunk még egyet a történeten, ha már képbe került az FBI. A New York Post e-mailek közlésébe kezdett. Ezekben Joe Biden amerikai elnök fia, Hunter ajánlotta ügyvédnek az FBI 1993 és 2001 közötti igazgatóját Románia egyik nagy vissz­hangot kiváltó korrupciós perében. Megint eljutunk tehát Louis Freeh nevéhez, aki a magas rangú politikusokhoz, de a titkosszolgálatokhoz is ezer szállal kötődő Gabriel Popoviciu üzletembert védte. 2017-ben ítélték jogerősen hét év börtönbüntetésre, miután vétkesnek találták egy 224 hektárnyi telek jogtalan megszerzésében. Az üzletember jelenleg még Londonban tartózkodik, kiadatása ügyében a végleges brit bírósági döntésre várnak a bukaresti hatóságok. Popoviciu a kommunizmus idején Ion Dincă román miniszterelnök-helyettes lányát vette feleségül. Közvetlenül a rendszerváltozás után kiment az Egyesült Államokba, ahonnan később visszatért Romániába. Üzletelni kezdett, s idővel az ország egyik legbefolyásosabb ingatlanbefektetőjévé nőtte ki magát.

A New York Post írása szerint Hunter Biden és Louis Freeh több alkalommal is találkoztak az akkor még Laura Kövesi által vezetett DNA ügyészeivel, de kapcsolatban álltak a Román Hírszerző Szolgálattal is. Miután Popoviciu elvesztette a pert, a volt FBI-vezér közleményben adott hangot „mély csalódottságának”. Azt is hozzátette, hogy a legfelsőbb bíróság döntésének nincs törvényi és jogi megalapozottsága. A honoráriumokról egyelőre nem tudunk, talán egy eltévedt üzenetből majd az is kiderül. De öröm figyelni Trump egykori hűséges fegyverhordozójának, Joe Biden fiának és a mindenható FBI egykori igazgatójának harcát a romániai jogállamiságért.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar–román együttműködés Iohannisért?

Vajon megtörténhet, hogy Klaus Iohannis a NATO főtitkára lesz, ráadásul magyar támogatással? Jelen állás szerint akár még ez is bekövetkezhet, bár a valószínűsége azért nem nevezhető egetverőnek.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Lecsillapított aranyláz, felfokozott diverziók

Csak áll, és bámul ki a fejéből a verespataki bányaterv több mint másfél évtizedes történetét végigkövető krónikás, mert a közelmúlt fejleményei alapján rá kell jönnie: naiv volt, amikor azt hitte, újat nemigen mutathatnak neki ebben a témában.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kampányháború

Még néhány ilyen megnyilvánulás a választási lázban égő „felelős” nyugat-európai politikusok részéről, és előbb-utóbb arra eszmélünk, hogy háborúban állunk.

Makkay József

Makkay József

Mennyi idő alatt számolódnak fel a falvaink?

Sok faluban soha nem volt olyan mérvű infrastrukturális fejlesztés, mint az elmúlt két évtizedben. Az aszfaltozás, közművesítés, az új művelődési házak, orvosi rendelők és a felújított iskolák ellenére a romániai falu mégsem vonzó, a fiatalok menekülnek.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Krónika, természetesen

Most, hogy feltartóztathatatlanul veszi át a tél helyét a tavasz, arra gondoltunk, a természethez hasonlóan kicsit megújulunk mi is.