Kiss Judit

Kiss Judit

Államnyelv, anyanyelv, világnyelv

2021. szeptember 22., 08:57

2021. szeptember 22., 08:57

Bár visszás, ha belegondolunk, sajnos megszokott az a hatalmas aránytalanság, ami a romániai magyar gyerekek idegennyelv-tanulása terén tapasztalható. Gyakori, hogy nem tanulnak meg megfelelőképpen románul, nem tudják használni a mindennapi kommunikáció során az állam nyelvét, holott már hatéves koruktól átlag heti öt órában tömik a fejüket az iskolában. Halljuk, tapasztaljuk ezt évtizedek óta.

Közben meg, mit ad isten, angolul szép csendben, észrevétlenül megtanul a gyerek, simán tud kommunikálni a Föld távoli pontján élő kortársával, bonyolult szövegekről és témákról képes könnyedén értekezni, felirat nélkül nézi az amerikai filmeket, és iskolaévei végére talán le is teszi sikeresen a felsőfokú nyelvvizsgát. Úgyhogy mehet is külföldre, hiszen ügyesen boldogul szinte bármelyik országban egy világnyelv ismeretének birtokában…

Persze tudjuk, az angol az internet nyelve, és a világháló használata nélkül szinte már egy lépést sem tesznek a mai gyerekek, úgyhogy természetesen ez is hozzájárul ahhoz, hogy könnyedén elsajátítják a világnyelvet. De azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy óriási szakadék tátong a román és az angol nyelv iskolai tanításának mikéntje közt. Míg utóbbit a Nepáltól Latin-Amerikáig hosszú ideje bejáratott módszerek szerint, idegen nyelvként oktatják, addig a román nyelvet és irodalmat az elmúlt évtizedekben nagyrészt úgy követelték meg a magyar gyerekektől, mint román anyanyelvű kortársaiktól. És bár a magyarul tanulók számára pár éve külön programot vezettek be, ami alapján inkább idegen nyelvként oktatnák az állam nyelvét, egyelőre még nem eléggé eredményes, ugyanis kiderült: sok esetben nem megfelelően alkalmazzák, a pedagógusoknak nem szerveznek továbbképzéseket. Ezt például az is jelezte, hogy az elmúlt tanévben a nyolcadikosok elég gyatrán teljesítettek a próbavizsgán: a nyelvi szempontból izolált környezetben, tömbmegyékben vagy többségében magyar lakosságú vidékeken működő tanintézetekben negyvenszázalékosnál is alacsonyabb volt az átmenési arányuk.

Nagyon úgy tűnik, még mindig rengeteg energiát és pénzt kell áldozni arra, hogy valóban hatékonyan lehessen az állam nyelvére tanítani a romániai magyar gyerekeket az iskolákban. Untig ismételgetett frázis, hogy a román nyelv oktatási szemléletváltását célzó további, kiegészítő intézkedésekre van szükség. Most új, ezúttal 10 millió euró értékű projekt sejlik föl a láthatáron: hatezer oktatót képeznek tovább arra, hogy a románt idegen nyelvként tanítsák, de lesznek új tankönyvek, román nyelvű játékos telefonos alkalmazások is. Az európai alapok minisztériuma és az oktatási szaktárca közös kezdeményezése, amelyet közvitára is bocsátottak, ígéretesen hangzik. Reméljük, belátható időn belül lesz is kézzelfogható eredménye. Hiszen óriási szükség lenne arra, hogy becsületesen megtanulják az állam nyelvét a magyar gyerekek. Ez ugyanis az egyik elengedhetetlen feltétele annak, hogy versenyképesek legyenek, érvényesülhessenek a hazai boldogulásban.

Persze tudjuk, korántsem ez az egyedüli feltétel, de megkerülhetetlen. Merthogy megfelelő szintű románnyelv-tudás nélkül – és mondjuk közepes angolnyelv-tudással – a boldogulás kézenfekvő útját továbbra is abban fogják látni, hogy kezükbe veszik a vándorbotot, és irány külföld.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Amerikai elnökválasztási szappanopera

Lassan a Dallasszal vetélkedő szappanoperává kezd válni az amerikai elnökválasztási kampány.

Balogh Levente

Balogh Levente

Démonizálástól a ravasz meghúzásáig

Vélhetően sokan örülnénk annak, ha Donald Trump esélyei az idei elnökválasztás megnyerésére nem attól nőttek volna meg, hogy a rá kilőtt puskagolyó éppen csak a fülét súrolta, így túlélte az ellene elkövetett merényletet.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar EU-elnökség: erős diplomáciai kezdés, erős ellenszél

Sikerült elérni, hogy igencsak nagyot szóljon a soros magyar EU-elnökség első hete, Orbán Viktor Kijevtől Moszkván és Pekingen keresztül Washingtonig tartó körútja és a Patrióták Európáért EP-frakció megalakítása azóta is vezető téma a világsajtóban.

Makkay József

Makkay József

Többet ér a medve élete, mint az emberé

Szappanoperához hasonlít a romániai politikai osztály viszonyulása a túlszaporodott medveállományhoz. Miközben a környezetvédők bagatellizálják a problémát, újabb és újabb emberáldozatok jelzik, hogy a vadgazdálkodást kivették a szakemberek kezéből.

Ábrám Zoltán

Ábrám Zoltán

Foci-e a futball?

Egy korábbi, a 2018-as világbajnoki döntő után megszülető írásomban feltettem az első látásra ügyefogyottnak tűnő kérdést: Kik nyerték meg a focivébét?

Balogh Levente

Balogh Levente

Konzultációs színjáték, elnökválasztási figyelemelterelés

A közmondásból ismert helyzetbe hozta magát Macrel Ciolacu miniszterelnök az elnökválasztás időpontjáról kezdeményezett egyeztetéssel: megásta a vermet a koalíciós partner liberálisoknak, majd ezt követően határozott, peckes léptekkel belegyalogolt.

Makkay József

Makkay József

A zöld álmok és a való élet viszonya

Nem fogjuk túlélni ezt a ,,zöld őrületet” – fakadt ki idén tavasszal egy francia traktoros tüntető Párizs külvárosában, amikor az újságírók arról faggatták, mi a gazdákra leselkedő legnagyobb veszély.