2011. december 05., 09:272011. december 05., 09:27
Kész is: Drága Angyalka, hozzál nekem... A felnőttek pedig?! Ők nem álmodoznak, nem írogatnak leveleket, két lábbal a földön járva, legföljebb nosztalgiázásból idézik fel a hajdani angyalvárást. Az viszont, aki tudja, hogy sajnos nem lesz miből teljesítenie a csemeték levélben leírt kéréseit, egymásnak meg végképp nem fognak tudni meglepetésajándékokkal kedveskedni, az felnőttfejjel is várni kezdi a hószárnyú angyalkát. Ismét hinni kezd a csodában. S amikor az megérkezik, vagy érkezőben van, akkor elveszti a fejét, kitárja szívét-zsebét. Bármire képes volna, hogy örömet szerezhessen szeretteinek. Az álangyalok serege pedig lecsap. Nem suhogó szárnyakon érkeznek, hisz más világ van: mobilon üzennek. Röviden és velősen: szerencsés nyertesnek szólítják a telefon tulajdonosát, és értesítik, hogy valamilyen gépi sorsolás folytán tetemes valutaösszeg tulajdonosa... lehet.
Mindössze egy-két apró lépést kell megtennie a gazdagságig. Ha felhív egy bizonyos számot, ott megmondják a teendőket. Szegény csodaváró elrebeg egy röpke hálaimát (ennyit igazán megérdemel a telefonangyalka!), és máris nyomogatni kezdi a gombokat. Hogy hallja az utasítást, és minél hamarabb pénzéhez juthasson. Bevallom, hogy néhány évvel ezelőtt sikerült engem is bepaliznia a telefontársaságnak, egyetlen SMS távolságába helyezve a nyereményt, amiből bizony több üzenet is lett, míg meg nem untam az egészet, a következő hónapban pedig – örök életre okulva – ki nem fizettem a válaszküldések tetemes számláját. Most viszont már nem a telefontársaság szerencsélteti a szegény balekot, hanem a kőkemény szélhámosok.
Pórul jártak szégyenlős vallomásából tudom, milyen jól kigondolt a módszerük: egy bankszámlára be kell fizetni egy összeget, mert csak úgy lehet megkapni a nagy nyereményt, majd befizetés után postázni az eredeti számlát egy címre. A csodaváró teljesíti a feltételeket, néhány nap múlva viszont még kell „valamit” fizetni, ami önmagában nem elhanyagolható összeg, de a nyereményhez képest semmiség, megteszi ezt is... aztán ütheti bottal az „ajánlattevő” és a befizetett pénz nyomát. A telefonon már csak a robothang válaszol, se angyal, se csoda. És csodaváró is – talán – eggyel kevesebb lesz ezek után.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.