Pataky István

Pataky István

Akcióban a méregkeverő Ponta

2019. augusztus 30., 09:252019. augusztus 30., 09:25

2019. augusztus 30., 09:282019. augusztus 30., 09:28

Azért jó ez a nyárvégi kormányválság, mert a román hírtelevíziók rajongói végre valami mást is láthatnak, hallhatnak, mint a caracali „rém” házában találtak elemzését és a rendőrt játszó műsorvezetők hisztérikus előadását.

Tulajdonképpen visszatértünk a rendes kerékvágásba. Az utóbbi három évben ugyanis folyamatos volt a politikai válság. Ha nem az éppen aktuális kabinet bukott, akkor néhány miniszternek kellett mennie. Klaus Johannis álmából zajra ébredve azonnal elkezdi a Mondjon le kezdetű monológot, teszi ezt olyan lassan, hogy közben szépen visszaalszik.

Miután a titkosszolgálatokkal megerősítő „független” igazságszolgáltatók gondoskodtak a miniszterelnököket bátran váltogató Liviu Dragnea rácsok mögé helyezéséről, ki tehet az újabb kormányválságról? Viorica Dăncilă lassan megerősödött. Népszerűségi csúcsokat ugyan nem döntöget, de kormányfőként, a hatalmon lévő formáció vezetőjeként és államfőjelöltként számolni kell vele.

Márpedig a nagy méregkeverő Victor Pontának elviselhetetlen az őt korábban megpuccsoló párt lassú magához térése. A szinte kizárólag szociáldemokrata árulókból álló Pro Románia párt bosszútól hajtott vezére most látta elérkezettnek az időt Dăncilă eltávolítására vagy meggyengítésére. A súlyos európai parlamenti kudarc után kizárólag a politikai túlélés legjobb módját kutató Călin Popescu-Tăriceanu úgy örült Pontáék szövetségi ajánlatának, mint elanyátlanodott kölyök a vidámparki belépőnek. Az ALDE csinos tőrdöféssel jelezte Dănciláéknak a szerelmi kaland végét.

Innentől kezdve Dăncilă lemondhat, megbuktathatják a parlamentben vagy túlélheti a szavazást, s béna kacsaként, a székéhez mindenáron ragaszkodó kormányfőként vághat neki az elnökválasztásnak. Mindhárom eset vezető politikusi karrierjének végét jelenti, s ezzel tisztában vannak a szociáldemokraták is. A jövő év tavaszán elképzelhető előre hozott választások, avagy a 2020 őszén esedékes menetrend szerinti megmérettetés után a baloldali térfélen megkerülhetetlen, de akár főszereplői pozícióba is kerülhet Ponta pártja, esetleg pártszövetsége.

Mindeközben a jobboldalon már októberre elmérgesedett viszonyokra lehet számítani, hiszen Dăncilă kilövésével vagy végzetes megsebesítésével feltartóztathatatlanul megvalósul a Johannis–Dan Barna párharc az elnökválasztás döntő menetében, ott pedig nem fogják kímélni egymást az önjelölt korrupcióellenes élharcosok. Ha olajozottan működik Ponta csapdája, Ludovic Orban PNL-elnök – az USR „baráti” segítségével – könnyen belesétálhat, azaz elvállalhatja a Dăncilă-kabinet megbuktatása után a miniszterelnökséget valós parlamenti háttér nélkül.

Az ebből következő garantált sikertelenség már a jövő év elejére leépítheti a PNL stabilnak látszó előnyét, s három pólusú – PNL, USR, illetve az addigra majdnem fej fej mellett álló, esetleg már egymásra is találó PSD és Pro Románia – versengést eredményezhet. Akkor pedig a választások utáni koalíció összetételét ismét a pillanatnyi érdek fogja meghatározni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.