Pataky István
2019. augusztus 30., 09:252019. augusztus 30., 09:25
2019. augusztus 30., 09:282019. augusztus 30., 09:28
Azért jó ez a nyárvégi kormányválság, mert a román hírtelevíziók rajongói végre valami mást is láthatnak, hallhatnak, mint a caracali „rém” házában találtak elemzését és a rendőrt játszó műsorvezetők hisztérikus előadását.
Tulajdonképpen visszatértünk a rendes kerékvágásba. Az utóbbi három évben ugyanis folyamatos volt a politikai válság. Ha nem az éppen aktuális kabinet bukott, akkor néhány miniszternek kellett mennie. Klaus Johannis álmából zajra ébredve azonnal elkezdi a Mondjon le kezdetű monológot, teszi ezt olyan lassan, hogy közben szépen visszaalszik.
Miután a titkosszolgálatokkal megerősítő „független” igazságszolgáltatók gondoskodtak a miniszterelnököket bátran váltogató Liviu Dragnea rácsok mögé helyezéséről, ki tehet az újabb kormányválságról? Viorica Dăncilă lassan megerősödött. Népszerűségi csúcsokat ugyan nem döntöget, de kormányfőként, a hatalmon lévő formáció vezetőjeként és államfőjelöltként számolni kell vele.
Márpedig a nagy méregkeverő Victor Pontának elviselhetetlen az őt korábban megpuccsoló párt lassú magához térése. A szinte kizárólag szociáldemokrata árulókból álló Pro Románia párt bosszútól hajtott vezére most látta elérkezettnek az időt Dăncilă eltávolítására vagy meggyengítésére. A súlyos európai parlamenti kudarc után kizárólag a politikai túlélés legjobb módját kutató Călin Popescu-Tăriceanu úgy örült Pontáék szövetségi ajánlatának, mint elanyátlanodott kölyök a vidámparki belépőnek. Az ALDE csinos tőrdöféssel jelezte Dănciláéknak a szerelmi kaland végét.
Innentől kezdve Dăncilă lemondhat, megbuktathatják a parlamentben vagy túlélheti a szavazást, s béna kacsaként, a székéhez mindenáron ragaszkodó kormányfőként vághat neki az elnökválasztásnak. Mindhárom eset vezető politikusi karrierjének végét jelenti, s ezzel tisztában vannak a szociáldemokraták is. A jövő év tavaszán elképzelhető előre hozott választások, avagy a 2020 őszén esedékes menetrend szerinti megmérettetés után a baloldali térfélen megkerülhetetlen, de akár főszereplői pozícióba is kerülhet Ponta pártja, esetleg pártszövetsége.
Mindeközben a jobboldalon már októberre elmérgesedett viszonyokra lehet számítani, hiszen Dăncilă kilövésével vagy végzetes megsebesítésével feltartóztathatatlanul megvalósul a Johannis–Dan Barna párharc az elnökválasztás döntő menetében, ott pedig nem fogják kímélni egymást az önjelölt korrupcióellenes élharcosok. Ha olajozottan működik Ponta csapdája, Ludovic Orban PNL-elnök – az USR „baráti” segítségével – könnyen belesétálhat, azaz elvállalhatja a Dăncilă-kabinet megbuktatása után a miniszterelnökséget valós parlamenti háttér nélkül.
Az ebből következő garantált sikertelenség már a jövő év elejére leépítheti a PNL stabilnak látszó előnyét, s három pólusú – PNL, USR, illetve az addigra majdnem fej fej mellett álló, esetleg már egymásra is találó PSD és Pro Románia – versengést eredményezhet. Akkor pedig a választások utáni koalíció összetételét ismét a pillanatnyi érdek fogja meghatározni.
Balogh Levente
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Páva Adorján
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Gazda Árpád
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Balogh Levente
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
szóljon hozzá!