2012. szeptember 24., 09:042012. szeptember 24., 09:04
Vállalatok, gyárak, egykori termelőszövetkezetek tucatja a bizonyíték arra, hogy a privatizációnak nevezett folyamat közepette tulajdonképpen szabadrablás ment végbe az elmúlt két évtizedben. A mindenkori kormányokat semmi más nem érdekelte, csak hogy minimális haszon fejében szabaduljanak a több ezer alkalmazottat foglalkoztató, egyre nagyobb veszteségeket felhalmozó társaságoktól, a teljesen átgondolatlan kiárusítási láz közepette aztán megannyi olyan vállalat került potom pénzért – sokszor politikai alapon – „baráti kezekbe”, amelyeket ügyesebb menedzseri képességekkel meg lehetett volna őrizni nyereségesként.
Ehelyett menthetetlenül csődbe jutottak, előtte azonban élelmesek szűk rétege szépen megszedte magát az elherdált közpénzen. Példa tehát ezernyi akad az elhibázott romániai magánosításra, és ebből nem lenne késő ma sem okulni. Hiszen úgy fest, hogy a hazai hatóságok nem tanultak az eddigi kudarcokból, és feláldoznák az ország egyik legnagyobb vegyipari kombinátját a dilettantizmus oltárán.
Nem kétséges ugyanis, hogy a bulvártévé- és párttulajdonos Dan Diaconescunak a Râmnicu Vâlcea-i Oltchim felvásárlására tett ajánlata, a mögötte álló állítólagos dúsgazdag külföldi befektetőről szóló handabandája lufi, ami egyetlen célt szolgál: csatornája számára nagyobb nézettséget, pártjának pedig több szavazót hozni. Csakhogy amíg a tartalom és valóságalap nélküli szenzációkat kreáló, önmagát Románia következő államfőjének kikiáltó műsorvezető eddig csak magából – és persze nézőiből-híveiből – csinált bohócot, ezúttal a kormányt és az egész országot igyekszik megvezetni populista húzásával, kockáztatva, hogy a vállalattal együtt tönkretesz egy nagyvárost is.
Az Oltchim privatizációja ma még talán megmenthető az OTV-s mogul kezei közül, félő azonban, hogy a csatornája által ontott mentális szenny és demagógia széles tömegek agyát „magánosította”. És ebben már az egész román politikai osztálynak óriási a felelőssége.
Egy soha el nem mondott személyes történetet mesélnék el 1986-ból. Épp elvégeztem az egyetem fizika szakán az első évet. Elviselhetetlen hőség volt Temesváron.
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.