2011. augusztus 19., 09:502011. augusztus 19., 09:50
A kocsin ugyanis a Hajdúságot egy hajdú vitéz, a székelyeket a csillagösvényről földre érő Csaba királyfi, Bihart pedig Ady Endre jelképezi. Persze az elv, amely alapján Bihar és Hajdú-Bihar immár hagyományosan közösen indítandó kocsijába Hargitát is bevette – a nemzeti összetartozás –, szép és nemes, de ennél nagyobb össznemzeti történelmi-kulturális-szimbolikus katyvaszt akkor is nehéz lett volna összehozni, ha egy sámándobos-hátrafelé nyilazós ősmagyarszubkultúra-rajongót és Alföldi Róbertet kérték volna fel, hogy közösen rendezzék meg az augusztus 20-i központi ünnepségeket a Kossuth téren. Adyról ugyanis sok mindent el lehet mondani, de azt, hogy a mitologikus alapú nemzet-önmeghatározás híve lett volna – amelynek egyik jelképe Csaba királyfi –, speciel nem. Sőt a maga korában épp azon, progresszívnak nevezett szellemi körhöz tartozott, amely épp az ilyen, általuk múltba révedőnek és búsongó mélymagyarnak tartott jelképekre alapozó gondolkodáson akart túllépni. Mai szóhasználattal akár balliberálisnak is mondhatnánk – bár látva, hogy mit műveltek az e jelzővel illetett tábor mai képviselői az országgal és a nemzettel, vélhetően nehezen vállalna velük közösséget.
Önmagában persze mindegyik alak nyugodtan használható az illető régió jelképeként – ennél a triónál azonban már tulajdonképpen az sem igazán lett volna sokkal rosszabb, ha a sztereotípiák alkalmazását odáig gördítik az illetékesek, hogy Adyt úgy ábrázolják, amint székely bicskával debreceni kolbászt szel, vagy ha Csaba királyfit úgy jelenítik meg, hogy hajdúsági szürke marhákat terel a csillagösvényen a nagyváradi vásárba. Ha már Adyt kellett ábrázolni, akkor hamarabb helyezhető mellé mondjuk Csokonai és Tamási Áron, mint egy mondabeli figura, még akkor is, ha legendás költő. Szóval szép ez a nemzeti összetartozás, meg a közös gyökerek fölfedezése és megünneplése, elvégre a több évtizednyi kommunista agymosást végre jóvá kellene tenni, de a jelek szerint megint sikerült átesni a táltosló túlsó oldalára. A nagy gyökérkutatás során a fejekben egyre jobban összekeverednek a fiktív és a történelmi alakok, események. A nemzet virágkocsiján meg együtt utazik Ady, Csaba királyfi meg a hajdú vitéz, az alföldi és a székely, de lassan azt sem tudják, honnan jönnek, és merre is tartanak. Viszont legalább szigorúan a csillagösvényen haladnak.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.