2010. február 10., 10:162010. február 10., 10:16
Biztos vagyok benne, hogy nem kellett három hónapig gondolkozni rajta, de más törvénytervezetek bizony éveket is csücsülhetnek, míg egyáltalán szóba kerülnek. A törvényhozás indoka egyszerű: az utóbbi időszakban rengeteg fiatal került kórházba, mert ilyen drogokat használt a megengedettnél nagyobb mennyiséget, sőt több haláleset is történt.
De az a tény, hogy egy hét hónapos terhes nő került súlyos állapotban kórházba, mert túladagolta magának a hallucinogén szereket, nem a boltokat minősíti, hanem az ifjú hölgyet és neveltetését. Ennek ellenére elismerem, az országszerte könnyű drogot árusító több mint 500 bolt nem válik igazán a fiatalság neveltetésének javára. Másik ok, hogy a könnyű drog és a kemény drogok között csak egy lépés van, nem kizárt tehát, hogy illegális szereket is árultak, hiszen szakértők szükségesek annak a megállapításához. Ezek a hallucinogén szerek a központi idegrendszert befolyásolják, gyengítik az immunrendszert, és lelki függőséget okoznak. Mint az alkohol vagy a cigaretta.
Talán azokat is be kellene tiltani. De a közmondás szerint a tiltott gyümölcs édesebb, mint tudjuk, így hát ez sem megoldás, hiszen véleményem szerint csak úgy lehet megakadályozni, hogy valamilyen tiltott dolog az országba kerüljön, ha üvegbúra alá zárják, ahogyan a Simpsons-rajzfilm rendezői is mutatták. Akkor lehet, hogy a hidegtől és a sok hótól is megmenekülnénk, s nem kéne betiltani a telet, mert az utóbbi időben egyre több ember fagy meg. Nem lenne probléma abból, hogy az emberek az importárut vásárolják a hazai helyett, nagy keletje lenne a székely pityókának.
A panziók is lemondanának a külföldi turistákról, s miccs helyett mindenféle külföldi ételt utánzó menükkel rukkolnának elő, igaz kagylót csak tésztából látnánk. Amikor rájönnének, hogy fogytán van az oxigén, bevezetnék a sárga kódot, majd a narancssárgát, aztán a pirosat. Mikor már életveszélyesen kevés az oxigén, azon kezdenek el tanakodni, melyik etnikumot kéne feláldozni a közjó javára. De amíg nincsen búránk, van jogszabályunk és van feketepiacunk.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.