2010. szeptember 28., 10:292010. szeptember 28., 10:29
Nem is sport ez, hanem életmód, hiszen léteznek olyan falvak a nyugati határvidéken, ahol nem igazán van más közlekedési lehetőség. Mobilitás hete helyett itt sokkal inkább mobilitási kényszerről beszélhetünk, amely nem hét napig tart, hanem több mint egy emberöltő óta divatban van. Nem is sport, hanem a megélhetés egyetlen útja.
A zsákfalvak lakói minden reggel, olyan korán, amikor a kakas még csak álmodik róla, hogy át kellene fordulnia a másik oldalára, 8–10 kilométert tekernek a gyár felé. Közben rettegnek, nehogy azzal fogadják őket, hogy csődöt mondtak. Az nem baj, ha nem fizetnek időben, és a januári bérüket karácsonyra kapják meg, de legalább van miért hajnalban felkelni. Továbbá azt a pénzt, amelyet nem kaptak meg, el sem költhetik, megmarad máskorra.
A mobilitás nemzedéke, csak így emlegetik azokat a diákokat, akiknek megszüntették a falujukban az iskolát, és minden reggel gyalog vagy a nagytestvértől örökölt biciklivel kell tanulni járniuk. Természetesen csak akkor kapják meg a járgányt, ha a családfő munkanélküli, és nem azzal jár robotolni. Városon jobb, ott reklámozni kell a mobilitást, heteket kell rendezni ezzel a szlogennel, és panaszkodni, hogy nincsen elegendő biztonságos sáv a kerekezők számára. Közben mások azért sírnak, mert nincs pénzük biciklire, pedig már minden turkálóban kapni német használt bringát.
A nyugati sógoroknál már lejárt a mobilitás hete, nekik jó lesz az autó is, itt meg használjuk a kivénhedt bicikliiket. Nem sport, önsanyargatás, hiszen senki sem élvezi, amikor barázdát vág a homlokába a hajnali fagy, vagy amikor a csontjain érzi kopogni a hideg őszi esőt. Nem csoda, hogy a bicikliútvonalak mellett már hajnali 6-kor nyitva találni valamennyi kocsmát. Elkel ilyenkor a szíverősítő, és amíg még vannak üres lapok az adósfüzetben, minden reggel és délután ugyanazok az arcok savanyodnak a vodkaízesítésű italok felett. A burzsujok persze kölcsönt vesznek fel, és így kínai robogóra is telik nekik, ám a mai benzinárak mellett lehet, ők is visszatérnek majd a kerékpárhoz, hiszen a gyaloglás mellett még mindig az a mobilitás legolcsóbb válfaja.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.