Kiss Judit
2019. október 23., 08:22
2019. október 23., 08:22
Senki sem gondolja, hogy nem ró többletterhet a romániai magyar diákokra, hogy a fontos megmérettetéseken, az érettségin és kisérettségin, valamint nem mellékesen a 12 évnyi iskolai időszak alatt is többet kell tanulniuk többségi társaiknál. Nyilván sokkal többet, feszített tempóban kell dolgozniuk, mert a hazai oktatási rendszer bizony még mindig úgy tekint a kisebbségi gyerekekre, mintha nekik is a román lenne az anyanyelvük, így túlnyomórészt éppolyan elvárásokat támaszt velük, mint a többségiekkel szemben. Ez bizony – sokszor, sokan elmondták már – embertelen és abszurd is egyben.
Ha madártávlatból nézzük, valóban nem fair, hogy egy magyar gyereknek a román nyelv és irodalom követelmények miatt sokkal többet kell tanulnia. De érdemes nem csak madártávlatból, hanem a rögvalóság talaján maradva is szemlélni a kérdést.
Persze jól tudjuk, hogy a román nyelv- és irodalomoktatás legtöbb esetben köszönő viszonyban sincs a helyes és hatékony kommunikáció gyakorlatát célul kitűző, a szó igazi értelmében vett nyelvoktatással. Jól tudjuk, hogy a magyar gyereknek betéve tudnia kell a szinte megemészthetetlenül archaikus nyelvezetű irodalmi alkotások elemzését, viszont gyakorta megesik, hogy nem tud helyesen villanykörtét kérni románul az üzletben. Mindazonáltal több tekintetben is a hasznára válhat a magyar gyerekeknek, ha igenis hozzászoknak ahhoz, hogy a hazai valóság törvényei közel sem kezelik őket egyenlőként a többségiekkel. Ha a farkastörvények mindenhol jelenlévő dominanciája szempontjából és Románia kisebbségeket kezelő, mozdulatlannak látszó, elnyomó gyakorlata felől nézzük, nem válik a magyar gyerekek kárára, ha a jelenlegi rendszerhez igazodva megmérettetnek románból. Hiszen így egyrészt hozzászoknak ahhoz, hogy esetleg majd a munkaerőpiacon is hátrányból indulnak nem tökéletes nyelvtudásuk miatt, és talán sikeresebbek lesznek, ha mostoha körülmények közt is megtanulnak a víz színén maradni.
Ilyen megközelítésből nézve sok tekintetben nem volt alaposan átgondolt és célszerű a hétfőn a szenátus által elutasított törvénykezdeményezés, amely eltörölte volna a román nyelv és irodalom érettségit a kisebbségi tannyelvű iskolák végzősei számára. Ha jól belegondolunk, a kezdeményezés kapcsán felmerülhet az a kérdés is, miként is várjuk el fiataljainktól, hogy itthon keressenek boldogulást és ne menjenek tömegesen külföldre, ha hasonló ötletekkel azt akarjuk meggátolni, hogy elsajátítsák ennek az országnak a nyelvét és megtanuljanak az itthoni kemény körülmények közt is boldogulni. Hiszen ha nem edződnek hozzá az iskolai évek román nyelv- és irodalom követelményeihez, az oktatási rendszer embertelen, és bizonyos tekintetben valóban észszerűtlen, de mégiscsak kikerülhetetlen elvárásaihoz, akkor a jövőben, a munkaerőpiacon is kevesebb esélyük lesz az itthoni boldogulásra. Szóval lehet, hogy a hazai román oktatás a magyar gyerekek számára a szükséges rossz. És e tekintetben talán nem is annyira a rossz-on, hanem inkább a szükségesen van a hangsúly.
Balogh Levente
Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.
Rostás Szabolcs
Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Balogh Levente
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
szóljon hozzá!