Balogh Levente

Balogh Levente

A Nyugat afganisztáni katasztrófája

2021. augusztus 20., 11:132021. augusztus 20., 11:13

A katasztrofális afganisztáni fiaskó óriási csapást jelent az Egyesült Államok presztízsére. Ez azonban még a kisebbik baj. A nagyobbik baj, hogy az egész nyugati világ – amibe mi, magyarok is beletartozunk – még meglévő tekintélyének is hatalmas kárt okozott.

Hiszen Amerika nem egyedül vágott bele az iszlamista tálibok megleckéztetéséről szóló afganisztáni kalandba húsz évvel ezelőtt, hanem a NATO-szövetségesekkel közösen.

Sokan csodálkoznak most, hogy húszévnyi nyugati jelenlét és anyagi, politikai támogatás után hogyan omolhatott össze ilyen rövid idő alatt a „demokratikus” államrend a közép-ázsiai országban, hogyan foglalhatták el a tálibok gyakorlatilag napok alatt az országot, illetve hogy mi lesz most az emberi jogokkal? Holott a helyzet az, hogy Afganisztánban az elmúlt húsz évben sem volt a mi mércénk szerinti demokrácia, mivel egészen más társadalmi, kulturális és civilizációs koordináták mentén élnek.

Az „ősbűn” eleve az volt, hogy Washington húsz évvel ezelőtt semmilyen közép- vagy hosszú távú tervvel nem rendelkezett arra vonatkozóan, mit akar Afganisztánban tenni azt követően, hogy – válaszul a 2001. szeptember 11-i terrortámadásokra – legyőzte a merényletek kitervelője, Oszama bin Laden számára menedéket biztosító tálibokat. Ahhoz ugyanis kevés kétség fért, hogy a hipermodern fegyverzettel rendelkező amerikai és szövetséges erők viszonylag gyorsan megdöntik a tálibok központi hatalmát. Arra azonban nem létezett érdemi válasz, mit is akarnak ezt követően. A csillogó szemű, naiv elképzelések, miszerint a sivár, hegyek szabdalta vidéken a mai napig a törzsi és klánok közötti szövetségek vagy ellentétek mentén élő „afgánok” majd könnyes szemekkel köszönik meg, hogy felszabadítottuk őket a középkori állapotokat hozó zsarnokság alól, és alig várják, hogy a nyugati minták alapján parlamenti demokráciát építsünk nekik, különös tekintettel az emberi jogok nyilatkozatára és a nők egyenjogúságára, valamint az LMBT-jogok megszállottainak elvárásaira, természetesen egy pillanatig sem voltak életképesek. Már csak azért sem, mert afgán nemzet nem létezik – pastuk, üzbégek, tádzsikok, hazarák vannak, akik a már említett törzsi és klánrendszer szerint szerveződnek.

Egy ilyen közösséget még akkor sem lehet néhány évtized alatt „felhozni” a nyugati demokrácia szintjére, ha a tagjai ezt akarnák – hát még úgy, hogy a többség igazából a nyugatiak kapcsán is azt szerette volna, ha a tálibok elűzése után békén hagyták volna őket. Nagy kérdés, felelősségre vonják-e most a felelős hírszerzési szerveket, amiért képesek voltak ennyire félrediagnosztizálni az afganisztáni helyzetet, és hullanak-e majd fejek akár politikai, kormányzati szinten is amiatt, hogy a Nyugat által létrehozott államhatalom gyakorlatilag az első puskalövésre – vagy még az előtt – kapitulált az iszlamisták előtt.

Az afganisztáni helyzet mindenesetre ismét csak bizonyította, hogy a „demokráciaexport” nem működik. Pláne olyan vidékeken, amelyek kimaradtak abból a civilizációs fejlődésből, amely a nyugati világ sajátja. És pláne úgy, hogy a nyugati ember saját társadalmi rendszerének felsőbbrendűségébe vetett hite olyan mértékű pökhendiséggel párosul, hogy nem is hajlandó figyelembe venni, a magáéval egyenrangú tárgyalópartnernek tekinteni egy másik civilizációs, kulturális közeget.

A Nyugat most ugyanazt a hibát követte el, mint ezelőtt 50 évvel Vietnamban, úgyhogy nem érdemes csodálkozni, hogy az eredmény is ugyanaz: az amerikaiak és szövetségeseik által támogatott korrupt helyi vezetők a nyugati katonai támogatás nélkül napokig sem tudják megőrizni a hatalmat, az emberek pedig vagy belenyugvóan tudomásul veszik, vagy egyenesen támogatják, hogy radikális eszmék képviselői veszik át a hatalmat – hiszen azok legalább közülük valók. (Persze miért is viselkednének másként távoli országokban, amikor még Európában is ugyanezzel az arroganciával, messiástudattól fűtve, de valós helyismeret nélkül próbálta Washington a helyzetet „rendezni” az első világháború után Woodrow Wilson akkori elnök 14 pontjával és a népek önrendelkezési jogáról szóló hangzatos mesékkel – hogy aztán valójában csak a nagyhatalmi érdekek döntsenek az új határokról, az önrendelkezési jog pedig csak azoknak járjon, akiket a győztesek arra érdemesnek tartottak, hosszú időre gondoskodva arról, hogy az itt élő népek közötti ellenséges viszony ne javulhasson. Azóta sem tanultak a hibákból, ezért újra és újra elkövetik őket.)

A most a nyugati világ nyakába szakadt katasztrófa nem csupán a presztízscsökkenésben, a közös szégyenben merül majd ki. A térség a tálibok győzelmével még veszélyesebb hely lett, növekedhet a kínai vagy az orosz befolyás – nekünk pedig afganisztáni fáradozásunk jutalmaként a biztonsági helyzet romlása mellett újabb menekültáradat jut majd.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Páva Adorján

Páva Adorján

Székelyföld és a román futball agresszorai

Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

A „Fogjuk meg, s vigyétek!” politikájától az „Utánam, vitézek!” politikájáig

Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.