Balogh Levente

Balogh Levente

A lehetőségek autópályája

2020. szeptember 08., 11:08

2020. szeptember 08., 11:08

Talán nem túlságosan nagy túlzás történelmi jelentőségű eseménynek nevezni az észak-erdélyi autópálya első Bihar megyei szakasza, a hozzá kapcsolódó magyarországi M4-es autópálya újonnan elkészült üteme, illetve a kettő közötti határátkelőhely elmúlt napokban lezajlott felavatását.

Hiába kevesebb mint hat kilométer hosszú ugyanis az A3-as sztráda most átadott bihari aszfaltcsíkja, az óriási fontossággal bír, hiszen beköti Nagyváradot, valamint a tömbmagyar Érmelléket az Atlanti-óceánig tartó európai gyorsforgalmiút-hálózatba. Ez óriási esély a régió számára, hiszen számos külföldi cég vallja: az itteni beruházás egyik alapvető feltétele, hogy a közelben legyen autópálya. Így az új sztrádaszakasz megteremti az alapot a térség gazdasági fellendüléséhez – már „csak” létre kell hozni ehhez a sztráda mellett szükséges infrastruktúrát, például a közművestett ipari parkokat, és fel kell kutatni a potenciális befektetőket.

Amúgy nem elhanyagolható a szimbolikus értéke annak a ténynek, hogy Váradot hamarabb köti össze autópálya Budapesttel, mint Bukaresttel. Ez is jelzi, mennyire tartották a mindenkori román kormányok fontosnak a fejlesztéseket a jelentős mértékben magyarok által is lakott régiókban. A mostani, nyúlfarknyi szakasz gyors ütemű megépítése is csak amiatt vált lehetővé, hogy a bukaresti illetékesek hirtelen ráeszméltek: hamarosan elér az országhatárra a magyar M4-es autópálya, és presztízskérdést csináltak abból, hogy ne a semmiben végződjön, hanem legalább a határ és Bihar község közötti szakaszhoz csatlakozhasson.

Az avató már csak azért is jelentős eseménynek tekinthető, mert alkalmat adott arra, hogy a két ország kormányának tagjai találkozzanak egymással. Bőven van ugyanis miről tárgyalni, ezt azonban egyrészt a járványhelyzet, másrészt a két ország évek óta fagyos viszonya akadályozza, amelyet az utóbbi hónapokban Klaus Iohannis államfő és sleppje még tovább rontott, miután Magyarországot és a magyar közösséget is megpróbálta belekeverni a két vezető román párt közötti belpolitikai küzdelembe.

Ennek ellenére Szijjártó Péter magyar külügyminiszter az ünnepségen gyakorlatilag megismételte a korábban Budapestről Bukarestnek is címzett felhívást a térség országai közötti szorosabb együttműködésre, amikor arról beszélt, a z új közúti összeköttetés jó alap lehet a kölcsönös bizalom és tisztelet terén, ezek kialakulása pedig a nehéz kérdéseket is megoldhatóvá teszi. Emlékezetes, hogy néhány hónappal ezelőtt Klaus Iohannis román államfő durván félrelökte a baráti jobbot, amikor elutasította, hogy Románia a magyarokkal, a szlovákokkal, a szerbekkel, a lengyelekkel és a csehekkel közösen lépjen fel a régió érdekeinek képviseletéért.

Bogdan Aurescu román külügyminiszter most ugyan némileg udvariasabb volt – arról beszélt, szükség van a közös autópálya-avatáshoz hasonló pozitív eseményekre a két ország kapcsolatában –, azonban megemlítette, hogy Bukarest továbbra is kitart amellett, hogy kétoldalú megállapodásban rögzítsék az Erdélyben zajló magyar gazdaságfejlesztési programok működtetésének körülményeit. Ez pedig annyit jelent, hogy Románia magyar viszonylatban továbbra sem tesz le a kettős mérce alkalmazásáról, hiszen a hasonló német fejlesztési program zavartalanul működhet megállapodás nélkül is, miközben a magyar program még csak nem is diszkriminál nemzetiségi alapon, hiszen számos román kedvezményezettje is van. Vagyis úgy tűnik, román részről még mindig nem igazán állnak készen a kölcsönös bizalmon és tiszteleten alapuló kapcsolatokra, hiszen bürokratikus, adminisztratív akadályokat próbálnak gördíteni az erdélyiek és a partiumiak gazdasági fejlődését, jólétét célzó programok elé – csak azért, mert azokat Magyarország finanszírozza.

Ami meglehetősen barátságtalan lépés egy olyan országgal szemben, amely nem csupán közvetlen szomszéd és fontos gazdasági partner, de egyben Romániához hasonlóan az EU tagja, nem utolsósorban pedig katonai szövetséges is. A jelek szerint a román külpolitikai és biztonsági stratégia kidolgozásáért és megvalósításáért felelős román illetékesek továbbra sem tudnak, illetve nem is akarnak megszabadulni a magyarokkal kapcsolatos görcsöktől.

Pedig az ország valódi érdeke az lenne, hogy – például az új autópálya-összeköttetést kihasználva – a lehető legtöbb programot dolgozzák ki a magyar illetékesekkel is együttműködve a sztrádát övező, határhoz közeli régiók, az ott élő emberek életminőségének fejlesztésére. Ellenkező esetben továbbra is csak azt követhetik tehetetlen nézőként figyelemmel Bukarestből, ahogy a román állampolgárok egy része csak egyetlen ok miatt értékeli az új sztrádaszakaszt: hogy azon keresztül még gyorsabban maga mögött hagyhatja az egyre kilátástalanabb romániai valóságot, Nyugaton keresve a boldogulás lehetőségét.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar–román együttműködés Iohannisért?

Vajon megtörténhet, hogy Klaus Iohannis a NATO főtitkára lesz, ráadásul magyar támogatással? Jelen állás szerint akár még ez is bekövetkezhet, bár a valószínűsége azért nem nevezhető egetverőnek.