Balogh Levente
2020. július 28., 10:142020. július 28., 10:14
Akár még szimbolikus jelentőségűnek is tekinthetjük, hogy éppen száz évvel a magyar nemzet jelentős részét idegen fennhatóság alá kényszerítő trianoni diktátum aláírása után második esélyt kaptunk arra, hogy támogatást szerezzünk az Európában élő kisebbségek körében a jelentős számban kisebbségek lakta nemzeti régiók közvetlen uniós támogatását célzó polgári kezdeményezéshez.
Mint ismeretes, a Székely Nemzeti Tanács által útjára indított kezdeményezéshez összegyűlt ugyan a szükséges egymillió támogató aláírás, azonban a másik feltétel, hogy az EU legalább hét tagállamában a lakosság számának megfelelő arányú polgár támogassa, már nem. Mivel az aláírásgyűjtést a határidő tavaszi lejárta előtti hónapokban már akadályozták a járvány miatt elrendelt korlátozások, az EU illetékes fórumai méltányosan jártak el, és engedélyezték, hogy a már futó polgári kezdeményezésekhez még néhány hónapig gyűjtsék az aláírásokat. Ezzel a nemzeti régiókról szóló akció számára is megadatott az esély, hogy a tagállami kvótát is teljesítse.
A most ismét útjára indult aláírásgyűjtés során a szervezők a jelek szerint igyekeztek semmit sem a véletlenre bízni: a közismert dokumentumfilmes, Pesty László személyében egy profit bíztak meg a népszerűsítő kampány megszervezésével és lebonyolításával, és annyi már látszik, hogy nem kispályás akciót tervez. Elvégre sikerült olyan, nemzetközileg ismert személyiségeket megszereznie a kampány arcának, mint Bölöni Lászlót, az ügyet pedig támogatja többek között Hosszú Katinka is.
Bár a nyugat-európai nemzetiségek másfajta szocializációja, másfajta prioritásai miatt a szervezőknek nem lesz könnyű dolguk, az akció szlogenje – Minority Lives Matter, vagyis a Kisebbségi életek számítanak –, már alkalmas arra, hogy Nyugaton is felkapják a fejüket. Hiszen egyértelműen rímel az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában is számos utcai tüntetéshez vezető Black Lives Matter mozgalom szlogenjére. Más kérdés persze, hogy az ezen tüntetésekhez kapcsolódó, az Antifához hasonló szélsőséges mozgalmak által szervezett rombolások és szobordöntögetések, a történelem átírására irányuló ideologikus kezdeményezések akár még be is árnyékolhatják a kezdeményezést. A figyelem felkeltésére ugyanakkor mindenképpen jó.
Ráadásul Pesty László a Magyar Hírlapban a napokban megjelent interjújában azt is elárulta, hogy a kampány célja a székely „brand”, azaz a székelység létezésének megismertetése, tudatosítása Európa népei körében. Ez is üdvözlendő, ugyanakkor nem árt vigyázni arra, hogy ne szoruljon háttérbe a többi, elcsatolt területen – gyakran szintén tömbben – élő magyar közösség sem. Nem csupán a székely, hanem az egész, a világháborúban győztes hatalmak által saját geopolitikai érdekeik miatt száz évvel ezelőtt kisebbségi sorba taszított magyar közösség helyzetének megismertetését célul kell kitűzni, amire ez a kampány kiválóan alkalmas lehet. Főleg, ha sikerülne hozzá további, akár külföldi ismert személyek támogatását is megszerezni.
Köztudott, hogy az akció esetleges sikere – az ambiciózus terv újabb egymillió aláírás összegyűjtése – csupán részsiker lesz majd, hiszen az csak azt eredményezi, hogy az EU illetékes szervei egyáltalán fontolóra vegyék az uniós szintű jogi rendelkezések elfogadását a kisebbségek lakta régiók támogatását illetően.
Ellendrukkerekben nem lesz hiány, máris napvilágot láttak olyan, gyaníthatóan a román titkosszolgálatok szerető gondoskodása nyomán született román elemzések, amelyek a nemzeti régiókról szóló, illetve a másik, szintén a kisebbségek helyzetének EU-szintű jogi rendezését célzó Minority SafePack című polgári kezdeményezést a térség stabilitásának aláásására alkalmas lépésként próbálják beállítani. Ami igencsak sajátos hozzáállás a magát a kisebbségek nagy barátjának beállító Románia kiművelt fői részéről, de legalább megteszik azt a szívességet, hogy közvetve elismerik: tényleg nem tartják érdeküknek, hogy az országban élő, több mint 1,2 milliós magyar közösség otthon érezze magát.
A küzdelem tehát több fronton zajlik, de a kitartás, az összefogás és nem utolsósorban a profizmus jelentős sikert is hozhat.
Balogh Levente
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Páva Adorján
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Gazda Árpád
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Balogh Levente
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
szóljon hozzá!