2012. augusztus 21., 00:002012. augusztus 21., 00:00
Hogy a „főtaláros” előzetes biztatása, valamint az általa vezetett testület közel egy hónapja késlekedő határozata kiket lesz képes megnyugtatni, arra egyelőre képtelenség megadni a választ, az azonban biztosnak tűnik, hogy a hazai politikai élet forrongó vizei a döntés milyenségétől függetlenül nem fognak egyhamar lecsillapodni.
A bukaresti politikai táborok között ugyanis hónapok óta olyan ellentétek feszülnek, amelyek szinte teljesen kizárják a minimális együttműködés lehetőségét, a július 29-i népszavazás érvénytelenségének (vagy érvényességének) a megállapítása, egyáltalán az ország lakosainak a nyilvántartása körül pedig akkora a bizonytalanság, hogy még több olajat önt a közéleti viták izzó parazsára.
Hiszen Victor Ponta kormányfő előrebocsátotta, akkor fogadják el az alkotmánybírák döntését, ha az kétharmados többséggel születik – magyarán a balliberális hatalom nem fog belenyugodni Traian Băsescu visszatérésébe, ha azt nem hagyja jóvá legalább hat alkotmánybíró.
Hasonlóképpen megszabta a verdikt tudomásul vételének feltételeit a tisztségéből felfüggesztett államfőt támogató tábor is, amely semmiképpen sem fogja majd elismerni a választói névjegyzék utólagos megnyirbálását, a referendum érvényességi küszöbének leszállítását, továbbá az elnök ebből következő menesztését.
Itt tart hát Románia két hónappal a helyhatósági választások után, három hónappal a parlamenti megmérettetés előtt, egy politikai szempontból hatványozottan túlfűtött időszakban, ráadásul a szűnni nem akaró gazdasági válság közepette, amikor mindennél nagyobb szükség lenne valamiféle stabilitásra.
Ismerve azonban a balliberálisok nemzetközi szinten megütközést keltett hatalomgyakorlási technikáit, illetve Băsescu és a jobbközép ellenzék vehemenciáját (lásd Monica Macovei polgárháborús állapotokat vázoló vízióját), Bukarestben még beláthatatlan ideig nem a politikai biztonság megteremtése lesz a hívószó.
Kevesebb mint kilenc hónap választ el bennünket a jövő évi magyarországi választásoktól, és mint ahogy az anyaországi társadalomnak, úgy a külhoni, erdélyi magyaroknak sem mindegy, mi lesz a megmérettetés kimenetele.
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.