2022. április 04., 11:332022. április 04., 11:33
2022. április 04., 13:252022. április 04., 13:25
A magyarországi országgyűlési választások vasárnap esti urnazárását megelőző percekben valósággal felrobbant a birkózó Európa-bajnokságnak otthont adó budapesti BOK-csarnok: Fritsch Róbert a kötöttfogásúak 72 kilogrammos kategóriájának döntőjében legyőzte grúz ellenfelét, és megnyerte az aranyat.
Szinte természetes, hogy a magyar sportoló a fináléban nyújtott kiváló teljesítményének köszönhetően aratta pályafutása eddigi legnagyobb diadalát, csak hát igazság szerint a siker nem csak akkor és ott dőlt el. Hanem nagyrészt a versenyt megelőző hosszú, rengeteg kitartást, verejtékes munkát követelő felkészülés során, ami nélkül nem sikerült volna.
Bár sportnyelven szólva a győzelmet nem kell megmagyarázni, a vereséget pedig nem lehet, az anyaországi politikai küzdelem végkimenetele mégsem hagyható szó nélkül. Az sem a „fináléban”, a választás napján dőlt el, hogy a Fidesz-KDNP sorozatban negyedszerre aratott elsöprő sikert, kétharmados arányú győzelmet, Orbán Viktor pedig ötödik kormánya megalakításának vághat neki. Ebben egyformán benne van a még 1998-ban megkezdett ország- és nemzetépítés eredménye, Magyarországnak a gazdasági hanyatlásból való kimenekítése, na és persze az is, hogy a magyar miniszterelnök nem hajlandó kritikátlanul alávetni magát a Nyugatról érkező ideológiai hullámoknak és a brüsszeli direktíváknak.
A zsinórban harmadik újrázás oka ugyanakkor abban is keresendő, hogy a budapesti kormány – számos más európai országgal, valamint a brüsszeli ajánlásokkal ellentétben – nem engedte a lakosságra zúdulni az energiaár-robbanást, hanem számos területen felső határt szabott az áraknak. Emellett sokat nyomott a latban, hogy a februárban kirobbant orosz-ukrán háború közepette az anyaországi társadalom különös érzékenységet mutatott a biztonság iránt.
Persze hiba lenne azt gondolni, hogy a negyedik kétharmad után a budapesti konzervatív tábor elégedetten hátradőlhet, és a csalhatatlanság és legyőzhetetlenség csalóka mámorában újabb négy évig zavartalanul kormányozhat. A koronavírus-járvány, majd a háború okozta nehézségek olyan kihívások elé állítják az ötödik Orbán-kormányt, amelyekkel egyáltalán nem lesz könnyű megbirkózni, már csak azért sem, mivel a szomszédban dúló fegyveres konfliktus várhatóan alaposan felforgatja az eddigi világrendet, politikai és energetikai értelemben egyaránt.
No de a kormánypártok ellentmondást nem tűrő győzelméhez kellett az ellenfél totális alkalmatlansága is. A hatpárti összefogásról immár a választási eredmény ismeretében is bebizonyosodott, hogy teljes kudarc, egy politikai nonszensz, ahol olyan szélsőséges alakulatok voltak képesek szövetségre lépni a hatalomszerzés érdekében, mint Gyurcsány DK-ja és a Jobbik. Velük együtt bukott a kampányban elszabadult hajóágyúként viselkedő, fasisztákat és kommunistákat egyaránt felvállaló, saját magát többször is megcáfolni képes miniszterelnök-jelölt (akiről kolozsvári fellépése után éppenséggel egyik erdélyi liberális híve jegyezte meg megsüvegelendő őszinteséggel, hogy hülyeségeket beszél).
A megmérettetést értékelő beszédében is agymosottakat, választási csalást emlegető Márki-Zay Péter újfent beismerte, hogy semmit sem ért a nagypolitikából, a választók lelkivilágáról. Nem csoda, hogy szövetségesei egyszerűen magára hagyták, nem álltak mellé „vereségi beszéde” közben, sőt csak most, a számukra katasztrofális eredmény ismeretében volt bátorságuk beismerni, hogy a bukást jórészt neki „köszönhetik”. Miközben az érdekkoalíció szétesése borítékolható, ellenzéki oldalon egyedül a parlamentbe jutott szélsőjobboldali Mi Hazánk esetében lehet sikerről beszélni, ami többnyire azzal magyarázható, hogy a jobbikos szavazók egyszerűen nem kértek a szivárványkoalícióból.
Az persze a teljes csőd ellenére sem várható az anyaországi ellenzéki pártoktól, hogy megértsék, miért utasították el őket a határon túli magyarok is. Miközben semmilyen alternatívát nem kínáltak a külhoniaknak, folyamatosan azt pedzegették, miként vonnának meg tőlük szerzett jogot, anyagi támogatást egyaránt. Sőt a kampányfinisben nem átallották csalónak beállítani őket, megkérdőjelezve a teljes levélszavazás hitelességét, érvényességét. Holott a Maros megyében a szemétben talált tucatnyi levélszavazat ügyében nyilvánvaló, hogy nem rendszerszintű csalási kísérlettel van dolgunk, sőt valószínűleg nem is egy piti, egyéni indíttatásra történt szavazatmegsemmisítéssel, hanem sokkal inkább megrendezett diverzióval. Amelynek főszereplői, értelmi szerzői példás büntetést érdemelnének, roppant kétséges azonban, hogy a román nyomozó hatóságok képesek lesznek felgöngyölíteni a botrányos ügyet.
Ellenben a külhoni magyarok nagyon is értik, érzik, mit jelent számukra a vasárnapi győzelem, az anyaország nyújtotta hathatós támogatás és biztonság. Magyarország győzelme az ő győzelmük is.
Balogh Levente
Miközben Nicușor Dan választási győzelme kedvező fejlemény a magyarok számára, hiszen sikerült elkerülni, hogy az országnak szélsőjobboldali, magyargyűlölő elnöke legyen, azért olyan sok okunk még sincs az önfeledt ünneplésre.
Rostás Szabolcs
Románia leginkább ahhoz a katonához hasonlít, akire a csatában rálőttek, de szerencséjére a füle mellett elsüvített a puskagolyó – tömören így foglalható össze az államfőválasztás végeredményének legfőbb következtetése.
Balogh Levente
Sokszor mondták már a romániai választások kapcsán, hogy két rossz közül kell választani, ezért szavazzunk a kisebbikre – a mostani elnökválasztás viszont már arról szól, hogy nem a nagyobbik rosszat, hanem a katasztrófát kell elkerülni.
Gazda Árpád
Egy soha el nem mondott személyes történetet mesélnék el 1986-ból. Épp elvégeztem az egyetem fizika szakán az első évet. Elviselhetetlen hőség volt Temesváron.
Balogh Levente
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Páva Adorján
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Rostás Szabolcs
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
szóljon hozzá!