Makkay József

Makkay József

A gazdákra ki gondol?

2020. április 20., 09:032020. április 20., 09:03

2020. április 20., 10:562020. április 20., 10:56

Megpezsdültek a ház körüli konyhakertek, de a mezőn is több területet van felszántva és bevetve, mint a korábbi években. Úgy tűnik, egyre több emberbe kezd visszatérni a termőföld iránti ösztön, amit az elmúlt egy-két évtized „jóléti társadalma” látványosan kiölt, mert azt a tévhitet keltette, ha nem állítunk elő mezőgazdasági termékeket, akkor is van mit enni. Ha nincs belföldi áru, majd megvásárolja az ország külföldről. Ez eddig működött is, de szakemberek szerint válságos időkben sok minden megváltozhat.

A romániai élelmiszerpiac statisztikái elrettentőek: napjainkban szinte egyetlen mezőgazdasági termékből sem önellátó az ország, gyakorlatilag mindent importálunk. A húságazatban a legkeresettebb disznóhús kétharmadát behozatalból fedezik a hazai feldolgozóüzemek. Hatalmas mennyiségű búzaliszt is importból jut az üzletek polcaira, de sorolhatnék tucatnyi más alapélelmiszert, zöldséget és gyümölcsöt is.

Amikor például a Kolozsvár környéki dombokról beereszkedünk a városba, egy mai tizen- vagy huszonéves fiatal el sem hiszi, hogy bő harminc évvel ezelőtt ezekből a gyümölcsösökből évente mintegy százezer tonna alma, körte, szilva és cseresznye került eladásra a hazai és a külföldi piacokra. Ezek a gyümölcsösök ma embermagasságú gazban és jórészt kiszáradva várják, hogy telekspekulánsok adják tovább őket parcellánként ingatlanfejlesztő cégeknek. De hasonló a helyzet Románia megannyi más, halálra ítélt intenzív gyümölcsösével. Harminc év alatt sikerült szétverni mindent, amit mezőgazdasági téren az előző rendszerből örökölt az ország. Az utóbbi tizenvalahány évben rengeteg uniós pénzzel és hazai költségvetési forrással próbálták a korábban tönkretett öntözéses farmok töredékét újjáéleszteni, hogy az egyre aszályosabb időjárás közepette lehessen termelni. Ezek a próbálkozások azonban csepp a tengerben.

Hiába a rengeteg projekt és a hangzatos politikusi szólamok, a romániai mezőgazdaság annak ellenére padlón van, hogy a mintegy 14 millió hektár mezőgazdasági területtel – amiből 8 millió hektár szántó – rendelkező ország Kelet-Európa egyik legnagyobb élelmiszer-exportőre lehetne. Ezzel szemben önellátásra sem elegendő a megtermelt élelmiszer-nyersanyag: a hivatalos statisztikák szerint 2015-től folyamatosan nő a behozatalból származó élelmiszerek aránya.

Több mezőgazdasági szakemberrel beszélgettem az elmúlt hetekben a koronavírus-járvány okozta válságról, és mindenki egyetértett abban, hogy üzleteinkben csak addig áll fenn a mai élelmiszerbőség, amíg legfontosabb élelmiszer-beszállítóink – közöttük Lengyelország és Magyarország – nem lépi meg ugyanazt, mint Románia, hogy leállítsa mezőgazdasági termékeinek exportját. Az európai piacokon is bármikor számítani lehet egy ilyen lépésre, ha a válság súlyosbodása egy-egy ország belső élelmiszer-ellátását veszélyezteti. Nem véletlenül biztatja Európa-szerte minden mezőgazdasági miniszter saját gazdarétegét arra, hogy a földeket vessék be, és az állatállományt őrizzék meg.

A romániai gazdákat arra kell biztatni, hogy kezdjék újra azt, amit pár éve vagy évtizede abbahagytak. Többször leírtam, hogy ha valaki Marosvásárhelyről vagy Kolozsvárról utazik Nyugat fele, a román–magyar határig több parlagon hagyott földet lát, mint onnan az Atlanti-óceánig, ha történetesen átkocsikázna Európán. A mostani válságidőszaknak emiatt is még inkább el kellene gondolkoztatnia a romániai agrárium vezetőjét, aki éppúgy semmitmondó nyilatkozatokkal rukkol elő, mint korábban szociáldemokrata elődjei.

A kijárási tilalmat ellenőrző rendőröknek nem vegzálnia kellene a gazdákat és a földjeiket megművelő háztáji kiskertek tulajdonosait, hanem minden lehetséges módon támogatni azt a réteget, amelyik vesztegzár idején is állatot tart, zöldséget termel, kint a termőföldeken szánt és vet. Az élelmiszer-termelés éppolyan fontos feladat, mint amit az orvosok vagy a rendfenntartók végeznek. Több hónapos bezártság alatt, illetve az azt követő időszakban is sok mindent nélkülözhet az ember, egyetlen dolog kivételével: a mindennapi élelmiszert!

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Huszárok a sós vízben

1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.