Balogh Levente

Balogh Levente

A Dobjuk ki az RMDSZ-t a kormányból! akció

2022. augusztus 19., 10:01

2022. augusztus 19., 10:01

Bár az érintettek igyekeznek cáfolni, mégiscsak úgy tűnik, hogy komoly belső ellentétek feszítik a bukaresti kormánykoalíciót. Amelyek nem csupán arról szólnak, hogy lehet-e korlátozni az energiahordozók árát, hanem egyéb tétjük is van: az RMDSZ kiszorítása a hatalomból.

Az eddigi fejlemények alapján olybá tűnik, hogy a Nemzeti Liberális Párt (PNL) egyes politikusai azok, akik szívesebben látnák a kormányon kívül a magyar szervezetet, míg a Szociáldemokrata Párt (PSD) inkább egyben tartaná a koalíciót. Az értesülések szerint elsősorban a PNL erdélyi és partiumi politikusai szeretnének RMDSZ-mentes kormányt, de azért néhány Kárpátokon túli párttársuk is egyetért velük.

Ennek több oka is van. Az már a koalíció megalakulásakor egyértelmű volt, hogy a parlamenti többséghez nem szükséges a magyar szervezet támogatása, hivatalosan a stabilitás érdekében került be a kormányba. Ez ugyanakkor azt jelenti, hogy az erdélyi és partiumi megyékben az RMDSZ-nek is juttatni kellett a kormány alárendeltségében működő intézmények vezetői tisztségeiből, amelyek nem csupán presztízzsel járnak, hanem komoly pénzösszegek fölötti rendelkezéssel is.

A liberálisok úgy érzik, hogy a magyarok kormányszereplése számos ilyen poszttól elüti őket.

Emellett természetesen kampánymegfontolások is a háttérben állnak. Bár mindkét fél a stabilitást hangsúlyozza, egyes liberálisok nem szívesen adnák át a közös kormányzás félidejében, jövő májusban a kormányfői tisztséget a PSD-nek, ahogy ez a koalíciós megállapodásban szerepel. Márpedig Marcel Ciolacu PSD-elnök már jelezte: ebben az esetben az előre hozott választás az egyetlen megoldás. Ami jelen állás szerint a PNL-t találná kedvezőtlenebb pozícióban, hiszen a felmérések szerint támogatottságuk több mint tíz százalékkal elmarad a PSD-é mögött. A PNL-es politikusok egy része e hátrány ledolgozásának egyik eszközét a magyarellenes témákba való beleállásban látja, hiszen ha nincs szükség a kormánytöbbséghez a magyarokra, akkor bátran lehet az ellenük való uszítással az erre fogékony román szavazók voksaira hajtani – a PNL vélhetően a szélsőséges AUR szavazóbázisából szeretné „feltölteni” saját, megfogyatkozott szavazói körét.

Persze ne legyünk naivak: a liberálisok jelentős része „gyárilag” megveszekedett soviniszta. Ne feledjük, arról a pártról van szó, amely az elmúlt években, ellenzékben Ludovic Orban akkori pártelnök irányítása alatt is a magyarellenességben találta meg egyik legfőbb doktrínáját, és amely számára egykori elnöke, Klaus Iohannis államfő hírhedt, „Jó napot kívánok, PSD!” kezdetű beszédében szintén a magyarokkal szembeni indulatok felkorbácsolásával próbált kampánytőkét kovácsolni. Mindezek alapján Andrei Cozmának, a PNL szatmári elnökének lépése, amellyel felmondta a koalíciót az RMDSZ-szel, úgy is értékelhető, hogy azt kezdő löketnek szánta a Dobjuk ki az RMDSZ-t a kormányból! akció elindításához.

A PSD viszont nem feltétlenül látja szükségét annak, hogy az RMDSZ-t kitegyék a kormányzati csónakból. Egyrészt egyes kérdésekben – például az energiaárak szabályozásában – közelebbinek tűnik az álláspontjuk egymáséhoz, mint a liberálisokéhoz.

Másrészt a PSD a népszerűségi mutatói alapján kényelmesen megnyerné az előre hozott választásokat, márpedig ha elég jó eredményt érne el – amire megvan az esély –, akkor akár a kormányalakításban is gondolkodhat, amihez az RMDSZ jól bevált koalíciós partner lenne. Vagyis nincs ok most összerúgni a patkót a magyar szervezettel – nem mintha egyébként a szociáldemokraták nem folyamodnának előszeretettel a magyar kártyához, ha pillanatnyi érdekeik úgy diktálják. Most azonban a liberálisok azok, akik elsősorban beleálltak a magyar ügyekbe, amihez a rasszistának feltüntetett tusványosi Orbán-beszédet használják fel.

Ne legyenek azonban kétségeink: az Orbán-beszéd csupán ürügy, amivel a saját magyarellenességüket próbálják palástolni.

Az, hogy Adrian Cozma gyakorlatilag hazaárulással vádolja az RMDSZ-t, amikor arról beszél, hogy a magyar szervezetet Budapestről irányítják, valamint az, hogy Alexandru Muraru a diszkriminációellenes tanácsnál tett feljelentést Orbán Viktor ellen, a saját kormányzati pozíciók erősítése és a népszerűségi mutatók javítása mellett továbbra is azt a célt szolgálja, hogy a budapesti kormány diszkreditálásával megpróbálják ellehetetleníteni az erdélyi magyar közösség megmaradását célzó anyaországi támogatásokat.

Mindezek nyomán nem lehet elégszer rögzíteni: miközben az ukrajnai konfliktus miatt az ország polgárainak számos válsággal kell megküzdeniük, a vélt rasszizmus elítélésének örve alatt a román pártok a saját kampánypecsenyéjüket sütögetik, ezzel párhuzamosan pedig a romániai magyar közösség egzisztenciális ellehetetlenítésére zajlik kísérlet.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kiss Judit

Kiss Judit

Hírfolyamunkban a hó – Semmi különös, csak egy csoda

Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ki menti meg a magyarokat az eszement közigazgatási átszervezéstől és az asszimilációtól?

Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Az RMDSZ, a kormányzás és a feketeleves

Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek

Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikai csatlós-e a választópolgár?

A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Csak a PNL menthet meg a PSD, az AUR, Orbán és a gonosz földönkívüliek összeesküvésétől!

Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.