Pataky István

Pataky István

A DNA meztelen

2020. szeptember 16., 08:192020. szeptember 16., 08:19

Mint egy sokat használt, mocskossá vált védőmaszkot, úgy dobta a román politika szemétdombjára a korrupcióellenes harcot s a „háborúban” látványos szőnyegbombázást vállaló „független” hatóságot, az Országos Korrupcióellenes Ügyészséget (DNA) a jelenlegi hatalom.

Jól szervezett monstre tüntetések ugyan nincsenek a Klaus Iohannis csapatát képező kormányzati szereplők unortodox ügyeinek elsikkadása miatt, de apró jelei már vannak a romániai társadalom feleszmélésének. A napokban online aláírásgyűjtés indult a korrupcióellenes küzdelem újraindításáért, a Declic civil szervezet köré szerveződött polgárok petíciót is intéztek a bukaresti hatóságokhoz. A dokumentumon Iohannis államfő, Cătălin Predoiu igazságügyi miniszter és Crin Bologa, a DNA vezetője szerepel címzettként. Jelenleg „egy elit ügyészekből álló intézmény apró tettek felkutatásával foglalkozik, miközben a nagyon korrupt személyeket nem zavarja senki” – fogalmaznak a civilek, hozzátéve: nehéz elhinni, hogy egyszerre eltűntek a korrupt személyek a legfelsőbb szintekről.

Hogy az egykoron még aktív „elit ügyészek” és a hírszerzés közös munkája miként működött, arról a nemrég őrizetbe vett, majd hatósági felügyelet alá helyezett korábbi jól ismert DNA-ügyész, a román sajtóban csak Portocală, azaz Narancs becenéven emlegetett Mircea Negulescu számol be mostanában a Realitatea hírtelevízióban. De zavarba hozták egy interjúban Laura Kövesit, az új európai főügyészt is a DNA korábbi tevékenységével kapcsolatban. A BBC ismert műsorvezetője, Stephen Sackur rákérdezett a korrupciós ügyek felgöngyölítésével foglalkozó hatóságnak a titkosszolgálatokkal folytatott, alkotmányellenesnek minősített együttműködésére, amire Kövesi azt mondta, az általa korábban vezetett nyomozó hatóság csak információkat kapott a hírszerzéstől, utóbbiak nem vettek részt a dossziék összeállításában. Az újságíró azt a vádat is felidézte Kövesinek, miszerint a DNA korrupttá vált, a politika része lett a hírszerzéssel való együttműködés miatt. Felvetette, ilyen módszereket alkalmaz-e európai főügyészként is? Kövesi leszögezte: új posztján a törvényeknek megfelelően fog dolgozni, ahogyan azt Romániában is tette.

A DNA volt főügyésze elhallgatta az interjú során, hogy 2019 januárjában a román alkotmánybíróság alaptörvényt sértőnek minősítette a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) és a vádhatóságok közötti titkos megállapodásokat. A Laura Kövesi által vezetett DNA 2017-ben még közleményben tagadta az egyezségekre vonatkozó sajtóértesüléseket. Aztán 2018-ban nyilvánosságra került az írásos megállapodás, amelyen Kövesi, George Maior SRI-igazgató és Tiberiu Niţu legfőbb ügyész kézjegye is szerepel. Az alkotmánybírósági határozat szerint a két megállapodás több értelemben is kiterjesztette a titkosszolgálat hatáskörét, a SRI-re bízta a megfigyelési, valamint a lehallgatási parancsok végrehajtását, ezzel pedig az érintett ügyekben a hírszerzés ügynökei szereztek be bizonyítékokat, ami az ügyészség és a nyomozó hatóság feladata lett volna.

A néhány évig valóban hatékonyan működő DNA lassan részévé vált annak a korrupt rendszernek, amely ellen harcolni volt hivatott. A román liberálisok hatalomra kerülése után pedig láthatatlanná vált a politikai színtéren. Mintha szégyellné a közelmúltját, vagy befejezettnek tekintené a feladatát. A harc eltűnt, a korrupció maradt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.